1
Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt / Vs: Chromium-selaimessa ei tule taas ääntä
« : 28.09.23 - klo:16.44 »Käyttääkö snap chromium vielä omia kursoreitaan? Viimeksi kun minulla oli snap versio se ei löytänyt myöskään vanhoja suosikkeja, kun poistin sen ja asensin chromiumin apt:lla niin jopas löytyi ja kursoritkin oli järjestelmään asetetut
Olen vienyt säännöllisesti silloin tällöin kirjanmerkit html-tiedostoksi turvaan. Sieltä sain ne käyttöön. Ja vielä FireFox-selaimeen. Salasanat unohtuivat ottaa talteen. Nykyisessä chromiumissa on salasanoille valikossa erillinen kohta. Kaitpa ne saa talteen myös.
Mikähän noista eri lähteistä antaa tuoreimman chromiumin? Ajattelen näet eniten tässä tietoturvaa. Mikä on kaikkein turvallisin niistä? Olen ollut käsityksessä, että snapista saa tuoreemman version kuin apt:n pakettivarastosta. Tuossa aiemmassa viestissä on versiot 1:85.0.4183.83-0ubuntu3 (apt) ja 117.0.5938.92 (snap).