Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - qwertyy

Sivuja: [1] 2 3 ... 317
1
Ettei vaan olisi kyse Googlen tavasta ilmoittaa käyttäjälle, jos tiliä käytetään epätavallisesta paikasta?
Veikkailisin ihan samaa. Erityisesti jos asentelee käyttistä uudelleen, monelle laitteelle jne.

2
Laitealue / Vs: Uusi kiinalainen NUC
« : 24.08.26 - klo:21.13 »
- SSDkin näyttää olevan väärennetty - väittää olevansa 2 TB, mutta sille ei voi kirjoittaa kuin luokkaa 128 GB tiedostoja
Linuxissakin näkyy kuitenkin isona asemana? Tuo olisi todella halju homma, erityisesti jos kyseessä sattuisi olemaan emoon juotettu eMMC tyyppinen muisti.

3
olisko tämä Lens:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.ar.lens&hl=fi
Uskoisin tarkoittavan MS Office Lenseä, jonka tuki on jo loppunut kun Windows oli mainittu.

Vaan sepä se, kun mikään "Lens" sovellus käyttiksestä ja sovelluksesta riippumatta ei vain ns. toimi tässä ketjussa.

4
Nyt joutuu kyllä sanoa, että kaikki meni 100%:sti ohi. Tuossa ei ole oikein päätä, eikä häntää.

5
Tätä kirjoitan Fedorasta. Mutta pakko sanoa, että jostain syystä Fedoran KDE on ollut muutama vuosi sitten oikeastaan se ainoa käyttis, joka meni täysin solmuun päivityksistä, enkä saanut sitä enää toimiin. Eikä ollut mitään erikoisempaa tehty ja ihan Intelin grafiikoillakin oli kone. Tumbleweedia on joskus tullut lyhyesti kokeiltua, mutta siihen vain tuli omaan makuun ihan liian paljon päivityksiä. Leap kait on loppumassa, mutta se mikä nyt olikaan, "slowroll" versio kiinnostaisi jossain vaiheessa kokeilla.

6
Laitealue / Vs: Uusi kiinalainen NUC
« : 21.08.26 - klo:19.34 »
Uutta tietoa: BIOS sanoo prossun olevan Intel Core i3-7100U. Että sillä tavalla. Muistia se kyllä sanoo olevan 32 GB.
Toihan ei ole virallisesti W11 yhteensopiva.

Mutta niin jos prossun malli on softalla hiujattu näkymään erilaisena, niin käytännössä varmaan mitkään speksit ei ole sinnepäinkään.

7
Johtuuko tästä "Intel HD Graphics (CPU integrated): Limited to OpenGL 2.1. No hardware WebGL2 path."?
Jotain tuonkaltaista joku sivu herjasi kun ei kuvaa ilmestynyt.
Päätteessä?

8
Frameworkilta pitäis löytyä kans noille vaatimuksille koneita

9
Minun on vaikea ymmärtää Googlen salasanakäytäntöä, sillä en tiedä, miksi minun joju.info@gmail.com lakkasi toimimasta.
Täysin mahdoton sanoa ilman näkemättä virheilmoitusta.

Jossain vaiheessa ja aika monille on vain käynyt niin, että käyttänyt ilmaista tiliä. Se on jostain syystä jäänyt käyttämättä pitkäksi aikaa ja tili vain on loppuviimein poistettu. Toinen hyvin yleinen on tuntunut olevan, että käyttäjälle on tullut 2FA-tunnistautuminen. No käyttäjä on laittanut sinne puhelinnumeronsa, mutta ajatellut jättää välistä sen varsin tärkeän kohdan, eli vara sähköpostiosoitteen tms. asettaminen. Kaikki on saattanut mennä pitkään kivasti, kunnes käyttäjä onkin asentanut ostanut uuden laitteen tai asentanut vaikka käyttiksen uusiksi jnejne. ja sitten tuleekin se kysymys salasanan jälkeen, että vahvista puhelinnumerosta ja jos se puhelinnumero onkin vaihtunut, niin no homma meneekin heti todella vaikeaksi.

Mutta nuo saa eliminoitua helposti. Menet vaan mail.google.com ja sinne laitat kaikki oikein. Jos et pysty, niin heti siinä on jo ensimmäinen mahdollisuus "unohditko sähköpostiosoitteesi?". Sillä voi alkaa metsästään jos se on päässyt unohtumaan ja kun se on kunnossa, niin jos salasana ei kelpaa, niin siinä on sitten heti vastaa, en nyt tarkkaa sanamuotoa muista, mutta "unohditko salasananasi?" tyyppinen kohta. Niitä vain kahlaamaan ja lukeen sivut huolellisesti läpi. Muuta ei voi tehdä.

10
Nyt mielipidekysymys; kumpi on suositeltavampi vanhaan pikku koneeseen?
Debian xfce tai LXQt  :)

11
Laitealue / Vs: Uusi kiinalainen NUC
« : 10.08.26 - klo:22.34 »
Mahtanee olla massamuisti lopussa. Ei paljoa olisi luottoja noihin kiinan halpis asemiin.

12
Jep, tämän takia tiedostot on myös kopioituna tavalliselle salatulle USB-kiintolevylle, jonka tiedot synkronoidaan puolen vuoden välein ja muut ajat se lojuu työpaikalla.

13
Tuossa väänsin tekoälyn kanssa, mutta ei mitään hyötyä. Eli hiiren keskinäppäin ei toimi niin kuin Windowsissa, mikä ois välttämätön saada toimimaan samoin Fusionin web versiossa.

Eli Debian 13 ja KDE
- "middle mouse" paste on pois päältä, ei vaikutusta
- xev -event button erikoisesti ei sekään näytä kuin vasemman ja oikean hiiren näppäin. Jopa hiiren rulla näkyy oliko vitos ja kutos näppäiminä.
- Nappi toimii kyllä ihan normaalisti kun tuo liitä oli aktiivoituna
- Selaimena Chromium

Ajatuksia? Onko joku muu joutunut taisteleen tällaisen kanssa?

En saa edes kolmannen napin emulointia toimimaan, että saisi ongelmaa kierrettyä.

14
Meinasin jo kommentoida, mutta sitten huomasin, että olet laittanut välissä ilmeisesti jonkin tikun koneeseen kiinni. Kannattaa kyllä katsoa, että laittaa USB3 portteihin aseman kiinni, yleensä sinisellä merkattuna. Jos en väärin katsonu, niin koneessa taitaa olla USB2.0 portteja ja varsinkin jos siellä on joku hub välissä, ja tämä koskee myös USB3 portteja, niin aina ensimmäisenä kaikki sellaiset veks koneesta. Tosi paljon nähnyt jengin ihmettelevät jotain hitautta tai toimimattomuutta kun välissä onkin ollut jokin jakaja ja virtaa ei ole enää riittänyt tarpeeksi. Toki tässä tapauksessa tuossa listassa pitäsi näkyä viitteitä siihen, mutta ei ainakaan äkkiä pistä silmään.

Eli se sdb ei enää ole tuo aiemmin mainittu sdb kun laitteita on lisätty.

15
ps. En ikinä hyväksy yhteiskunnan tuhlaavaisuutta että "olisi halvempaa ja reaalisempaa tuhota käytetty" sen sijaan kuin korjata hurja määrä ohjelmointi bugeja ja tehdä ohjelmallisesti tehokkaampaa grafiikkaa.

Juu. Tässä tapauksessa valitukset voi ohjata valmistajan (Nvidia) suuntaan. He lopettivat tuen uudemmissa ajureissa eivätkä enää sovita vanhempia ajureita uudemmille kerneleille. He tuskin lukevat tätä keskusteluketjua.

Vaihtoehtoisesti voit opetella raportoimaan avoimien ajureiden vikoja, antamaan apua kehittäjille virheenjäljityksessä ja kehittämään kyseisiä ajureita itse. Se on kaikki paljon työtä, mutta muuten mikään ei muutu tuon raudan osalta, koska noilla ajureilla on rajallisesti kehittäjiä ja testaajia.

Kiitos, Tomin

Merkkaan ratkaistuksi kun se todellisuudessa tulee sellaiseksi eli kokeilen Debianin version asennuksen ja toimivuuden sekä etsin mahdollisuuden asentaa vanhempi kernel ilman että tarvitsee päivittää uudempaan. Vanhemman kernelin kanssa pitäisi onnistua internet accessin sulkeminen itse järjestelmältä lukuunottamatta Steamia niin sen kanssa voisi poikani pelata turvallisesti tai vaihtoehtoisesti olla ilman aktiivista internet yhteyttä.
Jos ja kun se löytyy silloin on aika kirjata asia ratkaistuksi.

Sain asiaan liittyen varoituksen ja ymmärrän että Ubuntu on suoraan yritysten kannalla luoda lisää Vanhentuneita laitteita yleensä käyttäjille sen sijaan että tukisi laitteistoa mahdollisimman pitkään.  Mahdollisesti saan bannit asian seurauksena ja tämäkin poistetaan.
Eihän nyt toki. Tuo ongelma on ei liity varsinaisesti Linux jakeluihin mitenkään. Se on NVIDIA, joka sen tuen on lopettanut. AMD on ainakin jossain vaiheessa ollut sellainen valmistaja, että se on antanut ainakin aika paljon koodiaan avoimeen käyttöön. Nvidia taas toiminut käytännössä täysin päinvastoin. Oikeastaan Nvidiaa on rummuttanut käyttäjät vain sen takia, että heidän suljetun koodin ajuri on vain ollut varsin toimiva.

Mielipiteitä saa olla ja pitääkin olla toisistaan poikkeavia. En usko, että kukaan täällä on mielissään tällaisista tapauksista, mutta näin se nyt vain tällä haavaa menee.

16
Pakko sanoa, että itselläkään ei ole kovinkaan hyviä kokemuksia ollut Seagaten asemista. WD:t pärjänneet omassa käytössä merkittävästi paremmin. No toki kaikilla merkeillä hyviä ja huonoja malleja. Mutta monet pelotteli kun ajoin pitkään WD Blackejä raid0:na pöytäkoneessa, että kerjään ongelmia, niin en tiedä paljonko niille tuli tunteja ja kovat rutinat monesti, mutta ne on tuolla jossain vieläkin hengissä.

Windows 95:n olen asentanut aikoinaan suorastaan naurettavan monesti uudelleen. 98SE oli merkittävästi parempi, mutta ei sitäkään nyt hyvällään voinut vielä vakaaksi sanoa. Vista alkoi muuttua loppuajasta sitten sellaiseksi omalta kohdaltani, että sen kanssa alkoi pärjäämään jo merkittävästi paremmin. No sehän oli käytännössä 7 julkaisussa ja Vista ihan identtisiä.

17
Aika erikoista. Eli näyttää että osiotaulu olisi MBR ja että siellä on osio. Silti ei näytä mitään tyyppiä osiolle.

Olisiko tuosta voitu vahingossa poistaa koko esim. NTFS osio? Periaatteessa palauttaminen pitäisi onnistua kyllä, koska aseman datan päälle ei ole kirjoitettu mitään.

18
Lainaus
blkid /dev/sdb1

Ei näytä mitään.
Mielenkiintoista, entä jos jättää ykkösen pois, näyttääkö edes onko MBR vai GPT asema.

Eli jotain tämän tapaista pitäisi vastata
root@omv-oldbox:~# blkid /dev/sda
/dev/sda: PTUUID="1a1e2c0f" PTTYPE="dos"
root@omv-oldbox:~#  blkid /dev/sda1
/dev/sda1: UUID="ba687095-ff7c-4b0a-ad5a-2930fcc7e1b3" BLOCK_SIZE="4096" TYPE="ext4" PARTUUID="1a1e2c0f-01"

Niin ja sudo pitää olla edessä varmaankin sinun koneella.

19
Näyttääkö blkid /dev/sdb1 mitään? Pitäisi tulla näkyviin, että mikä tiedostojärjestelmä siinä on.

20
Ajattelin tehdä tällaisen ketjun ilon ja riemun vastakohdaksi.

NAS:sta hajosi eilen kiintolevy. Kolme identtistä asemaa ja raid5. No sain ihmeteltyä aikani ja löydettyä viallisen aseman, josta vaikuttaisi olevan jotain pielessä ohjauspiirissä, kun saattaa toimia hetken ja sitten todella omituisia sata nopeus varoituksia ja asema häipyy näkyvistä. Mutta ei siinä sain oikean aseman irti koneesta ja kaikki alkoi vaikuttaa paremmalta, mitä nyt btrfs vaikutti olevan sekaisin ja tekoälyn ja googlailun perusteella sainkin sen korjaamaan tiedostojärjestelmää ja kaikki vaikutti hyvältä yötä vasten.

Noh, tänään tulin kotia ja ajattelin alkaa kopioimaan tiedostoja pois ja tutkiin NAS:a tarkemmin ja sitten tuli sellainen "Mitenkäs tämä tuntuu taas jotenkin omituiselta koko käyttöliittymä, että taas on hitautta". Aloin katsomaan smart dataa ja "jippii". Nyt onkin myös toisella asemalla itse lätyllä sektori ongelmaa. Eli toinen levy mennyt yöllä kovissa asema aktiviteeteissa. Olen kyllä lukenut tästä skenaariosta ja jatkossa voipi olla, että en moiseen käyttöön osta samasta paikasta kaikkia asemia identtisenä, vaan taidanpa hommata ne eri kanavia pitkin. Asemissa oli siis myös lähes identtiset sarjanumerot.

No onneksi pitäisi olla kryptattuna yhdellä käpyisellä pienellä USB-asemalla samat tiedostot ja kyseessä on varmuuskopiot  ::)

Muistakaa pojat ja tytöt. Raid ei ole oikeasti ole varmuuskopio, voin sen nyt itsekin vahvistaa  :D

Se mikä ei ole kivaa on tietysti nykyinen kiintolevyjen hinta.. Ajatuksia mistä kannattaa edes harkita tilata +3tb sata CMR asemia useampaa kappaletta? Kävi mielessä, että teoriassa kait tuosta saisi palautettua yhden aseman vaihtamalla piirilevyn, mutta enpä jaksa alkaa taistelee kun tiedot pitäis löytyä. Toisaalta olisi kyllä tavallaan kiva tietää, että saisiko sen datan vielä palautettua BTRFS:ään sillä oliko se nyt rescue chunk-recover komennolla. Siis tarkoitan, että onkohan tuolla syvemmillä tasoilla itse levylle kirjoitettuna jotain dataa itse aseman spekseistä kuten sarjanumero, joka estäisi palautuksen?

11 394h kestivät, eli ei oikeinkaan häävisti. En suosittele, no ei näitä varmaan oo pitkään aikaan edes saanut.
Lainaus
=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Seagate Barracuda 7200.14 (AF)
Device Model:     ST3000DM001-1CH166
Serial Number:    Z1F1XV2Z
LU WWN Device Id: 5 000c50 04f47bcf4
Firmware Version: CC24
User Capacity:    3 000 592 982 016 bytes [3,00 TB]
Sector Sizes:     512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate:    7200 rpm
Form Factor:      3.5 inches
Device is:        In smartctl database 7.3/6204
ATA Version is:   ATA8-ACS T13/1699-D revision 4
SATA Version is:  SATA 3.0, 6.0 Gb/s (current: 3.0 Gb/s)
Local Time is:    Wed Aug  5 19:54:47 2026 EEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled


Sivuja: [1] 2 3 ... 317