Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - teele

Sivuja: [1] 2 3 ... 47
1



sensoriasennuksessa huomasin sudo nano /etc/modules -komennolla, että

Koodia: [Valitse]
Please see modules-load.d(5) and modprobe.d(5) for details.
#
# Updating this file still works, but it is undocumented and unsupported.

sitten

Koodia: [Valitse]
cd /etc/modules-load.dls
cups-filters.conf  modules.conf

ja taas ilmoitus, että ollaan vanhentuneessa?

Koodia: [Valitse]
sudo nano modules.conf       -->
# /etc/modules is obsolete and has been replaced by /etc/modules-load.d/.
# Please see modules-load.d(5) and modprobe.d(5) for details.
#
# Updating this file still works, but it is undocumented and unsupported.


Tässä vaiheessa kokeilin myös

Koodia: [Valitse]
sensors  -->

radeon-pci-0008
Adapter: PCI adapter
temp1:        +41.0°C  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +41.5°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +115.5°C, hyst = +108.0°C)

fam15h_power-pci-00c4
Adapter: PCI adapter
power1:       23.04 W  (interval =   0.01 s, crit =  15.05 W)

BAT1-acpi-0
Adapter: ACPI interface
in0:          12.75 V 
curr1:       1000.00 uA

eli olisiko lämpötilaanturi jo asennettu ja lämpötila tätä kirjoitettaessa hyvin kohtuullienen?


2

Vauhdikas video, ja näkyi hyvin ylen sivulla, kokoruututila ei ehkä kulkenut, mutta kokeilin vain nopeasti. Videon voi siis katsoa tällä koneella ylen sivulta, Hesarin sivu kuitenkin jumiuttaa koneen. Olisiko syy Hesarin javascriptissä, ehkä.

3

tällainen

Koodia: [Valitse]
description: VGA compatible controller
       product: Mullins [Radeon R4/R5 Graphics]
       vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
       version: 05
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: vga_controller bus_master cap_list rom fb
       configuration: depth=32 driver=radeon latency=0 resolution=1366,768



4
Vanha acer-läppäri on joksus jumittunut niin, että on pitänyt käyttää käynnistysnappia sen sammuttamiseen, mutta jumiutuminen on ollut aika harvinaista ja näyttänyt satunnaiselta.

Uutena ilmiönä tuli esiin, että järjestelmä jumiutuu, kun yritän lukea 17. 2. 2026 Hesarin etusivua. Ilmiö toistui samanlaisena samoilla alkukomennoilla, kun jumiutumisen jälkeen kokeilin samaa sivua uudelleen käynnistetyllä koneella.

Jumittuminen näkyi myös niin, että Mintin alakulman kellonaika ei päivittynyt, tietysti sen lisäksi, että mihinkään hiiren tai näppäimistön komentoon ei tullut mitään vastausta.

Mutta esimerkiksi tämän kysymyksen kirjoittaminen ja u-foorumin selailu sujuvat ihan hyvin, ei kaatuilua.

Olisiko keinoa selvittää, johtuuko jumiutuminen firefoxista, sivun html:stä tai javascriptistä, vanhansta koneesta tai viottuneesta kovalevystä tai koneessa olevasta Mintistä.

Muokk.
Jumiutumisen aiheuttaa 17. 2. 2026 Hesarin juttu Kiinan taistelevista akrobaattiroboteista. Juttuun liittyy luultavasti joku etusivulla ehkä näkyvä video tai kuva videosta, enenpää asiasta ei selviä, sillä järjestelmä jumiutuu, kun juttu tulee näkyville Hesarin etusivua selatessa. Juttua ei siis tarvitse edes yrittää avata, pelkkä jutun kuvan ja otsikon näkyminen pääsivua selatessa jumiuttaa järjestelmän. Ehkä Hesarin javascript tekee jotain tai juttuotsikkoon kuuluu video, joka jumiuttaa,, mutta tuloksena jutun kohdalla on aina jumiutuminen.



5

Pienessä pilvikoneessa on php 7.4 ja tarjolla olisi vakiopäivityksistä php 8.1 u22.4 käyttiksessä. Muistelisin, että täällä on ollut joskus keskustelua siitä, että ainakin apachen uusin versio vaati muutoksia joihinkin koodeihin tai oliko kyse jopa php:stä. 

Koodia: [Valitse]
NOTICE: Not enabling PHP 8.1 FPM by default.
NOTICE: To enable PHP 8.1 FPM in Apache2 do:
NOTICE: a2enmod proxy_fcgi setenvif
NOTICE: a2enconf php8.1-fpm
NOTICE: You are seeing this message because you have apache2 package installed.

Eli kannattaako päivitellä vai pysyä vielä vanhemmassa php:ssä.



6

Kun valitsee graafisen Ohjelmistopäivitykset vasemmasta pystysarakkeesta u24.04-koneessa, lähes jokaisella kerralla pivitetään

Koodia: [Valitse]
Gnuplot-data
gnuplot++-x11
Libgraphicsimagemagic-g16-12t64

Miksi Gnuplot-data on sellainen tiedosto, jota pitää lähes joka päivä päivittää. Gnuplot-piirroksia ei ole vähään aikaan edes yritetty. Käyttävätkö jotkut muut ohmelmat gnuplot-dataa, vaikka gnuplot-kuvia ei yrittäisikään piirrellä.




7

Ratkesi, kokeilin vielä uudestaan,niin kuin vastauksessa ehdotettiin ja usean lukuyrityksen jälkeen lukija jotenkin herkistyi ja seuraavat kerrat samaa laskua lukiessa se toimi jo hyvin. Numerosarja meni hyvin geditiin.

Mutta viime kertojen lukuyritykset ovat tehty päiväaikaan päivänvalossa. Mitään selitystä, miksi nyt toimii, en kyllä keksi.

Kiitos vastauksesta, en varmaan ilman sitä olisi enää kokeillut   :)

8
Ennen geditissä tai tekstieditorissa oli mahdollista lukea viivakoodi tilillepanokaavakkeesta suoraan numerosarjaksi, mutta nyt se ei näyttänyt onnistuvan u24.04-koneessani.

Onko olemassa jokin niksi tai säätö tai valinta, jolla viivakoodin saa luettua viivakoodinlukijalla numerosarjaksi tekstinkäsittelyyn.  En muista, milloin viimeksi luku toimi tekstinkäsittelyssä, ehkä silloinkin oli joku 2:lla alkava ubuntu koneessa.

Selaimessa pankin sivun kautta viivakoodi tunnistetaan oikein numerosarjaksi eli se kyllä osataan lukea firefoxissa ja siis ubuntussa 24.04-versiossa.

Saisiko viivakoodin numerosarjaksi jollain muulla tavalla, vaikka päätteeseen, josta sen voisi kopioida minne haluaa.




9

Jonkin verran aiheen sivusta, mutta kun mittaamisesta ja ledi-lampustakin on ollut puhetta, niin tuli mieleen vanha kysymys:

Miten saisi mitattua asunnon ilmanvaihtokanavassa kulkevan ilmamäärän. Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka paljon ilmanvaihtoputkessa siirtyy ilmaa. Ilmanvaihtoputkeen pääsee asentamaan jonkinlaisen anturin tms. poistamalla ritilän hetkeksi.

 

10

Tämä libreofficen versio on 24.2.7.2,  eikä "Näytä - Työkalurivit "-valinnoilla saa logoa näkymään, luultavasti sitä ei siis ole.

Ehkä niissä koneissa, joissa se näkyy, se on asennettu lisäpakettina?

Minkäänlaista pakkoa logon saamiseksi ei ole, pelkkää kokeilunhalua vain.

11
Tässä vielä selvennykseksi, pitäisi toimia näin tekoälyn mukaan, logo-kielellä writessa ei varmaan ole sen kummemmin tekoälyn kanssa tekemistä:

Koodia: [Valitse]
Open LibreOffice Writer (a normal text document).
     
      Go to View ▸ Toolbars ▸ Logo to show the LibreLogo toolbar (sometimes called “Logo” or “LibreLogo”).
     
      You should see buttons like arrows (turtle moves), “Start Logo program”, “Stop”, “Home”, and “Clear screen”.


12

Kerrotaan, että writessa saa Logo-painikkeen työkaluriville, mutta en onnistunut sitä sinne saamaan tekoälyn ohjeiden avullakaan. Koneessani on suomenkielinen Ubuntu 24,04.

Onkohan Logo jo tässä perusasennuksessa tulleessa toimistopaketissa,

En vielä edes tiedä, mihin sitä voisi käyttää, mutta kaikenlaista tulee kokeiltua.









13
Toisen tekoälyn kirjoittaman ohjelman kanssa onnistui vähän paremmin. Ohjelma tuntuu toimivan, ja nyt pitäisi sitten selvittää, mitä se oikeastaan tekee. Pitäisi päästä käsiksi niihin tallennettuihin ääniarvoihin lukuina.

Mutta alkuperäinen kysymys taitaa olla ratkennut. Kiitoksia lähestymistapavihjeistä :)

Ohjelma on tässä:

Koodia: [Valitse]

#include <iostream>
#include <vector>
#include <alsa/asoundlib.h>
#define RATE 44100
#define CHANNELS 1
#define SECONDS 5
void configure_pcm(snd_pcm_t* handle) {
 snd_pcm_hw_params_t* params;
 snd_pcm_hw_params_alloca(&params);
 snd_pcm_hw_params_any(handle, params);
 snd_pcm_hw_params_set_access(handle, params, SND_PCM_ACCESS_RW_INTERLEAVED);
 snd_pcm_hw_params_set_format(handle, params, SND_PCM_FORMAT_S16_LE);
 snd_pcm_hw_params_set_channels(handle, params, CHANNELS);
 unsigned int rate = RATE;
 snd_pcm_hw_params_set_rate_near(handle, params, &rate, 0);
 snd_pcm_hw_params(handle, params);
}
int main() {
 snd_pcm_t *capture_handle, *playback_handle;
 long total_frames = RATE * SECONDS;
 std::vector<int16_t> buffer(total_frames);
 // Open capture device (Microphone)
 if (snd_pcm_open(&capture_handle, "default", SND_PCM_STREAM_CAPTURE, 0) < 0) return 1;
 configure_pcm(capture_handle);
 std::cout << "Recording for 5 seconds..." << std::endl;
 snd_pcm_readi(capture_handle, buffer.data(), total_frames);
 snd_pcm_close(capture_handle);
 // Open playback device (Speakers)
 if (snd_pcm_open(&playback_handle, "default", SND_PCM_STREAM_PLAYBACK, 0) < 0) return 1;
 configure_pcm(playback_handle);
 std::cout << "Playing back..." << std::endl;
 snd_pcm_writei(playback_handle, buffer.data(), total_frames);
 
 snd_pcm_drain(playback_handle);
 snd_pcm_close(playback_handle);
 return 0;
}


Käännös näin ja ajo

Koodia: [Valitse]
g++ äänikoe.cpp -o äänikoe -lasound
./äänikoe


14

Tekoälyn käyttö oli hyvä vihje. Se kirjoittaakin nopeasti ohjelmia pyydettäessä

Koodia: [Valitse]
On Ubuntu 24.04 with the libasound2-dev package, write a c++ program that reads a sound sample of 5 seconds from the laptop microphone and stores in a buffer as 16 bit values from a single channel and then outputs the sample from the buffer via the laptop speakers.

Ylllä olevan pyynnön tuloksena saatu ohjelma kääntyy ilman varoituksia, mutta ei näytä tekevän yhtään mitään. Lisäsin sinne yhden tulostusrivinkin tarkistusta varten, mutta sekään ei tulostu.

En valitettavasti vielä ymmärrä äänenkäsittelystä niin paljon, että voisin arvioida, voisiko ohjelman kohtuutyöllä saada toimimaan.

Koodia: [Valitse]

#include <iostream>
#include <vector>
#include <alsa/asoundlib.h>

int main() {
    const unsigned int sample_rate = 44100;
    const unsigned int seconds     = 5;
    const unsigned int channels    = 1;
    const snd_pcm_format_t format  = SND_PCM_FORMAT_S16_LE;

    const snd_pcm_uframes_t total_frames = sample_rate * seconds;
    const snd_pcm_uframes_t period_size  = 1024; // frames per read/write
    std::vector<int16_t> buffer(total_frames * channels);

    int rc;
    snd_pcm_t* capture_handle  = nullptr;
    snd_pcm_t* playback_handle = nullptr;
    snd_pcm_hw_params_t* params = nullptr;

    // --------- Open and configure capture (microphone) ----------
    rc = snd_pcm_open(&capture_handle, "default",
                      SND_PCM_STREAM_CAPTURE, 0);
    if (rc < 0) {
        std::cerr << "Unable to open capture device: "
                  << snd_strerror(rc) << std::endl;
        return 1;
    }

    snd_pcm_hw_params_malloc(&params);
    snd_pcm_hw_params_any(capture_handle, params);
    snd_pcm_hw_params_set_access(capture_handle, params,
                                 SND_PCM_ACCESS_RW_INTERLEAVED);
    snd_pcm_hw_params_set_format(capture_handle, params, format);
    snd_pcm_hw_params_set_channels(capture_handle, params, channels);
    unsigned int rate = sample_rate;
    snd_pcm_hw_params_set_rate_near(capture_handle, params, &rate, nullptr);

    snd_pcm_uframes_t psize = period_size;
    snd_pcm_hw_params_set_period_size_near(capture_handle, params, &psize, nullptr);

    rc = snd_pcm_hw_params(capture_handle, params);
    if (rc < 0) {
        std::cerr << "Unable to set capture HW params: "
                  << snd_strerror(rc) << std::endl;
        snd_pcm_hw_params_free(params);
        snd_pcm_close(capture_handle);
        return 1;
    }
    snd_pcm_hw_params_free(params);

    // --------- Capture into buffer ----------
    {
        snd_pcm_uframes_t frames_captured = 0;
        while (frames_captured < total_frames) {
            snd_pcm_uframes_t frames_to_read =
                std::min(psize, total_frames - frames_captured);

            rc = snd_pcm_readi(capture_handle,
                               buffer.data() + frames_captured * channels,
                               frames_to_read);
            if (rc == -EPIPE) {
                // Overrun
                snd_pcm_prepare(capture_handle);
                continue;
            } else if (rc < 0) {
                std::cerr << "Error reading from capture device: "
                          << snd_strerror(rc) << std::endl;
                break;
            } else {
                frames_captured += rc;
            }
        }
    }

    snd_pcm_drain(capture_handle);
    snd_pcm_close(capture_handle);


    std::cout << "näyte luettu:" << rc << std::endl;

    // --------- Open and configure playback (speakers) ----------
    rc = snd_pcm_open(&playback_handle, "default",
                      SND_PCM_STREAM_PLAYBACK, 0);
    if (rc < 0) {
        std::cerr << "Unable to open playback device: "
                  << snd_strerror(rc) << std::endl;
        return 1;
    }

    snd_pcm_hw_params_malloc(&params);
    snd_pcm_hw_params_any(playback_handle, params);
    snd_pcm_hw_params_set_access(playback_handle, params,
                                 SND_PCM_ACCESS_RW_INTERLEAVED);
    snd_pcm_hw_params_set_format(playback_handle, params, format);
    snd_pcm_hw_params_set_channels(playback_handle, params, channels);
    rate = sample_rate;
    snd_pcm_hw_params_set_rate_near(playback_handle, params, &rate, nullptr);

    psize = period_size;
    snd_pcm_hw_params_set_period_size_near(playback_handle, params, &psize, nullptr);

    rc = snd_pcm_hw_params(playback_handle, params);
    if (rc < 0) {
        std::cerr << "Unable to set playback HW params: "
                  << snd_strerror(rc) << std::endl;
        snd_pcm_hw_params_free(params);
        snd_pcm_close(playback_handle);
        return 1;
    }
    snd_pcm_hw_params_free(params);

    // --------- Play back from buffer ----------
    {
        snd_pcm_uframes_t frames_written = 0;
        while (frames_written < total_frames) {
            snd_pcm_uframes_t frames_to_write =
                std::min(psize, total_frames - frames_written);

            rc = snd_pcm_writei(playback_handle,
                                buffer.data() + frames_written * channels,
                                frames_to_write);
            if (rc == -EPIPE) {
                // Underrun
                snd_pcm_prepare(playback_handle);
                continue;
            } else if (rc < 0) {
                std::cerr << "Error writing to playback device: "
                          << snd_strerror(rc) << std::endl;
                break;
            } else {
                frames_written += rc;
            }
        }
    }

    snd_pcm_drain(playback_handle);
    snd_pcm_close(playback_handle);

    return 0;
}

/*
g++ play_after_01.cpp -o play_after_01 -lasound
./play_after_01
*/


Muokk.
Muokkasin vähän vanhaa otsikkoa, ehkä olisi pitänyt laittaa uusi aihe, mutta toiminnan tarkistamiseksi se ääni olisi kätevää saada myös ulos koneesta. Tavote olisi siis saada ääni taullukkoon ja sieltä ulos kaiuttimelle tässä vaiheessa.


15
Näkymä nm:n vastauksessa on juuri samanlainen, jonka olen onnistunut saamaan esille, pienenä erona saattaa olla se, että alareunan pallukkarivistä puuttuu pallukoita ja se on paljon lyhyempi.

Mutta näkymä ei tulekaan aina esille kuvaketta napsautettaessa, joskus se häviää itsestään aika nopeasti, ennen kuin siihen on ehditty koskea ja ainakin yhden kerran pääsin valinnoissa kielivalinnoista eteen päin seuraaviin valintaikkunoihin.

Tapahtumat näyttävät olevan epäsäännöllisiä, ennakoimattomia ja sattuman varaisia. Koskaan varsinainen asentaminen ei kuitenkaan ole alkanut, niin pitkällen en ole päässyt kyselyikkunoissa. ja puuttuvat keskeytysvektorit ovat 1.55,  2.55 ja 3.55 eikä /boot/ osiota näemmä löydy.

Voisivatko nämä oireet viitata siihen, että koneessa tai kiintolevyssä on ongelmia. Asennusversio on Ubuntu 24.04.3, enkä muista, olenko sen joskus ennen asentanut vai hainko sen vain varalle.


16
Sen verran mitä muistan nyt yrittäessäni saada 24.04 ubuntua asennetuksi on, että ensin tulee ilmoitus, että poista asennuslähde ja paina sitten enteriä.

Sen jälkeen kone sammuu. Onnistuin yhdellä kerralla sammuttamaan koneen niin, että se käynnistyikin horrostilasta tikun ollessa paikallaan, käynnistys menikin aika nopeasti verrattuna tikulta käynnistymiseen.

Mitä etua on vanhemman version asentamisessa, onko 24.04 -versiossa joitain asioita, joita et halua. Eikö kone sammu, jos vain pitää virtanappia pohjassa.

17
Pääsen Ubuntun kokeilutilaan ja se näyttää toimivan oikein hyvin, tekstinkäsittely käynnistyy jne.. Mutta asennusvalinta tuottaa vain kielikysymyksen pitkine valinnaiskielivaihtoehtoineen ja sen jälkeen ei taphdu mitään.

(sivuhuomio: kone oli näköjään horrostanut Ubuntun asennustilassa ja käynnistyi todella nopeasti, samutin sen viimeksi jotenkin väärin luultavasti)

Kun koneen käynnistää asennustikku usb-paikassa, tulee virheilmoitus /boot/ not found, mutta esittelytila käynnistyy tikulta.

Suoritin on AMD A8-6410 APU

Bios ilmoittaa oevansa InsydeH20 rev. 3.7

Secure boot settings on laitettu pois päältä.

Tikulta käynnistyessä tulee ilmoitus /boot/ not found ja vähän myöhemmin että no irq vectoreita 3 kpl puuttuu.

Tekoaälystä ei ole ollut apua. Se toimittaa hyvin pitkän listan toimista, joiden merkitystä en oikein ymmärrä.

" How can you set InsydeH20 bios to allow installation of Ubuntu "24.04 on acer E5-521" esimerkiksi grok.comissa tai perplexity.aissa


18
vielä asentamatta, sellaisissa ohjeissa, jotka löysin, neuvotaan laittamaan UEFI-tiedosto luotetuksi ja pitäisi löytyä

" Navigate to: HDD0 > EFI > 'ubuntu' and select SHIMX64.EFI (Enter shimx64 as name)  "

mutta pystyn löytämään ainoastaan    HDD1 -> EF! ->   <,,>
                                                                                        <Microsoft>
                                                                                        <Boot>
                                                                                        <OEM>

Ubuntu tai siihen viittaava puuttuu?

USB taitaakin olla jo luotettu, koska kone käynnistyy oikein hyvin tikulta kokeilu- ja asennustilaan.

Biosin ohjelma on InsydeH20 setup utility.


19

Nyt on php-osuus kommentoitu pois ja tiedostotyypiksi vaihdettu html php:n tilalle. Sivu näkyy ainakin omalla koneellani nyt muotoiltuna.

Jotain oli jossain muuttunut, koska näkymä oli selaimella vaihtunut, mutta onko muutos ollut selaimessa vai apachessa, ei vielä ole selvinnyt.

Kiitoksia neuvoista :)



20

Omassa koneessani näkyy selaimessa lähdeteksti, ja siinä on pikku pätkä php:tä lopussa, joka pitäisi oikeastaan kommentoida pois, mutta se ei ole ennenkään haitannut näkymää. Toinen sivu toisessa osoitteessa palvelimella näkyy  kuitenkin muotoiltuna, eli ehkä apachea ei tarvitsisi opetella säätämään. Voisiko omassa firefoxissani olla jotain, mikä vaikuttaa asiaan?

Koodia: [Valitse]
<!--
https://www.w3schools.com/html/html_layout.asp
-->

<!DOCTYPE html>
<html lang="fi">
<head>
<title>SLAM ry</title>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<style>
* {
  box-sizing: border-box;
}

body {
  font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;
}

/* Style the header */
header {
  background-color: #666;
  padding: 30px;
  text-align: center;
  font-size: 35px;
  color: white;
}

/* Create two columns/boxes that floats next to each other */
nav {
  float: left;
  width: 30%;
  height: 300px; /* only for demonstration, should be removed */
  background: #ccc;
  padding: 20px;
}

/* Style the list inside the menu */
nav ul {
  list-style-type: none;
  padding: 0;
}

article {
  float: left;
  padding: 20px;
  width: 70%;
  background-color: #f1f1f1;
  /* height: 300px; */  /* only for demonstration, should be removed */
}

/* Clear floats after the columns */
section:after {
  content: "";
  display: table;
  clear: both;
}

/* Style the footer */
footer {
  background-color: #777;
  padding: 10px;
  text-align: center;
  color: white;
}

/* Responsive layout - makes the two columns/boxes stack on top of each other instead of next to each other, on small screens */
@media (max-width: 600px) {
  nav, article {
    width: 100%;
    height: auto;
  }
}
</style>
</head>

<body>

<header>
  <h4>SLAM ry </h4>
  Suomen lentokoneasentajat ja mekaanikot ry
</header>

<section>
  <nav>
    <ul id = "my_links1">  <!-- tämän linkit korvataan -->
     <li><a href="tarina01.html">Artikkeli 1</a></li>
     <li><a href="tarina02.html">Artikkeli 2</a></li>
     <li><a href="tarina03.html">Artikkeli 3</a></li>
     <li><a href="tarina04.html">Artikkeli 4</a></li>
     <li><a href="tarina05.html">Artikkeli 5</a></li>
     <li><a href="tarina06.html">Artikkeli 6</a></li>
     <li><a href="tarina07.html">Artikkeli 7</a></li>
     <li><a href="tarina08.html">Artikkeli 8</a></li>
     <li><a href="tarina09.html">Artikkeli 9</a></li>
     <li><a href="tarina10.html">Artikkeli 10</a></li>
     <li><a href="tarina11.html">Artikkeli 11</a></li>
     <li><a href="tarina12.html">Artikkeli 12</a></li>
    </ul>
  </nav>
 
<script src="script01.js"></script>   <!-- linkkien korvausscripti -->
                                      <!-- my_links1 korvataan     -->
  <article>
 
<!--
         XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX    ÄLÄ POISTA TÄSTÄ YLÖS PÄIN YHTÄÄN MITÄÄN  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
-->


    <h1>
Vuosikokous
    </h1>


<br/>
Slam ry:n vuosikokous on pidetty ja sääntömääräiset asiat käsitelty.
        Yhdistyksen toiminta jatkuu tavalliseen tapaan. Kiitokset osallistjille!

        <br/><br/>
       
<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>

<br/><br/>
 

<br/><br/>

   



<!--
         XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX    ÄLÄ POISTA TÄSTÄ ALAS PÄIN YHTÄÄN MITÄÄN  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
-->
  </article>
</section>

<footer>
  <p> Ensimmäisen tarinan loppu</p>
</footer>




<?php 

$handle 
fopen("mycounter.txt""r");
if(!
$handle){

 echo 
"could not open the file" ;

}
else {


$counter = (int ) fread($handle,20);
fclose ($handle);
$counter++;
echo" <strong> tarkistusnumero "$counter " </strong> " ;
$handle fopen("mycounter.txt""w" );
fwrite($handle,$counter) ;
fclose ($handle) ;
}
?>




</body>
</html>

Sivuja: [1] 2 3 ... 47