1
Kauppapaikka / Ostetaan sdd (Ostettu)
« : 25.06.26 - klo:18.16 »
Eli jos joltain sattuisi sopivaan hintaa + postituskulut löytyävän 120bg tai 250gb ja joka sopisi lenovo t410, niin laita viestiä...
Ubuntu 26.04 LTS | Lataa ja asenna | Tutustu yhteisöön | Blogi | Yritysten tarjoamat palvelut
Liity Ubuntu Suomen seuraan muualla: Discourse, Facebook, Mastodon, Matrix, Telegram, X
Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Olisiko tästä apua:
https://www.reddit.com/r/debian/comments/11qgvq5/no_wayland_on_bookworm_with_nvidia/
Kannattaa kokeilla ensin lisätä kernelin komentoriville tämä parametri:Lainausnvidia_drm.modeset=1
Eli editoi esim. nanolla tiedostoa /etc/default/grub ja lisää parametri riville GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
Aja lopuksi vielä update-grub pääkäyttäjänä tai sudolla ja käynnistä järjestelmä uudelleen.
Mikä näytönohjain ja mikä Nvidian ajurin versio on kyseessä? Wayland taitaa toimia kunnolla vasta ajurin versiolla 495 ja uudemmilla, eli Bookwormin tapauksessa versiolla 525: https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers#Wayland
Vanhemmalla näytönohjaimella on ehkä pakko käyttää vanhempaa ajuria, koska uudemmissa ajureissa ei enää ole tukea.
Täältä löytyy ohjelma, mutta en ole testannut kun ei ole ollut tarvetta.
Kaikki omalla vastuulla.
https://linuxconfig.org/creating-a-bootable-usb-for-windows-10-and-11-on-linux
Varmista vain usb-tikun tunnus, että ei kirjoita väärään paikkaan.Koodia: [Valitse]lsblkEsimerkki jossa usb-tikku on /dev/sdb
Pääte on avattu esim. Lataukset kansiossa, jossa nämä tiedostot ovat.Koodia: [Valitse]chmod +x create_win_usb.sh
sudo ./create_win_usb.sh ./Win11_English_x64.iso /dev/sdb
Webp-kuvat voisi saada toimimaan GTK3-sovelluksissa webp-pixbuf-loaderin avulla:webp-pixbuf-loader Ei löydy Debianille suoraan, mutta sain tällä ohjeella toimimaan https://fostips.com/webp-support-debian-ubuntu/ Kokeilin toisella koneella katsella noita png kuvia joita minulla on ja totesin että ne on korruptoituneita. Kyseessä on siis muistitikku (jota en huomannut sanoa alkuperäisessä viestissä)- Latasin netistä pari png kuvaa ja gthumb näytti ne niinkuin pitääkin.Koodia: [Valitse]sudo apt-get install webp-pixbuf-loader
Oletko aivan varma, että PNG-kuvat eivät näy? Kuulostaa hyvin oudolta.
Eipä sitten onnistunutkaan asentaminen. Pitäisi poistaa bios:in kautta joku rst ( rapid storage technology) juttu? Mutta bios:issa ei ole kyseistä kohtaa josta saisi sen poistettua? Yritin myös "jyrätä" windowsin, mutta se ei löydä koko windowsia? Olisikos jollain ideaa miten jatkan tästä eteenpäin??
Auttaisiko tämä: https://community.acer.com/en/discussion/607409/how-to-turn-of-rst-rapid-storage-technology-in-nitro-5-an515-54LainausHi, Set the Win to boot in safe mode, restart and go to BIOS then on the main tab press ctrl+s and Sata operation mode will apear - change it from RST to AHCI, save and exit. Win will start in safe mode and will install the drivers needed. After that you will be able to keep your Win and to install Linux.
Kiitoksia avunannosta
HTML5,
Minulla on tuo http://www.tabletpelisivusto.com , minä sen avaan joskus ihan nyt, taikka syksyllä.
Siellä toimii HTML5 ja JavaScript.
--
Kiva että olet jaksanut tälläisten pelien tekemiseen.
Hei,
Minulla on useita sivustoja, aion julkaista 0-3+ eri lautapeliä, tästä eteenpäin joka vuosi.
Nämä perus laudat tulevat Java ohjelmointi kielellä, koska Java on vielä nykyään huomattavasti parempi grafiikka käskyiltään, mitä html5 + javascript.
Mutta, kuten sanoin, minulla on useita sivustoja tulossa, yksi näistä sivustoista, joilla alan esittämään, netti lautapelejä on tämä seuraava -> http://www.tabletpelisivusto.com
Tuo mainittu tulee alkamaan nyt ihan pian, taikka sitten vasta tämän vuoden syksyllä.
Java on laadukas ja oikea valinta, vaikka monet sitä vastaan puhuvatkin, Java kykenee grafiikkaan johonka html5 + javascript, ei vielä nykyään kunnolla taivu, jos haluaa nauttia grafiikan elävyydestä, pelaa näitä Java sivustoja, minulla on java ohjelmassani 3 eri grafiikka threadia käsittelemässä ja piirtämässä grafiikka buffereitani, mutta, avaan kuitenkin myös tuon html5 ja javascript sivun, tabletpelisivusto.com, sitä voi sitten ei Java yhteensopivilla pelailla, tabletpelisivustolla grafiikka vain piirretään ruutuun, sitä ei erikseensä editoida taikka käsitellä mitenkään, koska tämä ei javascriptillä ole vielä kunnolla mahdollista.
Te ette varsinaisesti puhuneet Java kieltä vastaan, mutta, sanon tässä samalla, niille, jotka eivät pidä Javasta, että Java on yhä nykyään 3 miljardin laitteen kieli, ja se tulee jatkamaan lähivuosikymmenet yhtenä ykkös kielenä, niin, itse Java kuin myös android puolella, Java on hyvä valinta ohjelmoida, vaikka, sitä ei suomessa, niin, arvostetakkaan enää näinä vuosina.
Yleisesti haluaisin sanoa, että suomessa puhutaan Javasta huonoja, koska ihmiset eivät tunne Javaa, ja vaikka joku tuntisikin, niin, ei siihen yleensä perehdy, eli, suomessa puhutaan Javasta pahaa koska ihmiset ja kulttuuri ei sitä ole ominut itselleen, Java on ainakin minusta todella hyvä ja laadukas ohjelmointi kieli.
--