Huom. lue ohje Anysee-tuen asentamiseksi Ubuntuun (8.04) tästä ensimmäisestä viestistäUbuntu 8.10Ubuntu 8.10 sisältää tuen kaikille nykyisille Anysee-laitteille, kiitos Antti Palosaaren tekemän tuen joka on nyt sisällytetty Linux-ytimen versioon 2.6.27. Jos sinulla on anysee compo malli joudut asentamaan ajurin suoraan linux-DVB versiohallinnasta (ohje alhaalla). Linux-ydin 2.6.28 tukee compo mallia suoraan.
Combon käyttö jos tuki asennettuCombossa on sekä DVB-C (kaapeli) sekä DVB-T (antenni) vastaanottimet. Combo käyttää vakiona DVB-C:tä. DVB-T:n käyttäminen onnistuu seuraavasti: Irroita anysee compo usb-portista, laita seuraavat komennot komentoriville
rmmod dvb-usb-anysee
modprobe dvb-usb-anysee delsys=1
laita laite takaisin ja nyt laitteesi on DVB-T. 
Ubuntu 8.04 / uusi ohjeTämä ohje on helppo tapa saada Ubuntu 8.04:een tuki Anysee-laitteille, mutta valitettavasti ohje kattaa vain hieman vanhemmat Anysee-laitteet, ei esim. combolaitteita.
1) Asenna paketti dkms
2) Mene sivulle https://launchpad.net/~pitti/+archive, napsauta tekstin "v4l-dvb-dkms" vasemmalla puolella olevaa nuolta
3) Avaa sitten alempaa linkki "v4l-dvb-dkms_0.20080610_all.deb", ja asenna kyseinen paketti selaimen tarjoamalla Ubuntun paketinasennusohjelmalla. 
Tämä uusi tapa ei ylikirjoita Linux-ytimen olemassa olevaa Video4Linux-osiota (muutoin esim. jotkin web-kamerat voivat lakata toimimasta), ja ajureiden asentaminen tapahtuu täysin automaattisesti. Ajurit myös päivittyvät jatkossa automaattisesti niin kauan, kunnes tämä ''v4l-dvb-dkms''-paketti poistetaan esim. Synaptic-pakettienhallinnalla.
(eli: todella loistava systeemi, tuo DKMS)
Huomautuksena tosiaan, että koska kyseistä pakettia ei ole kesäkuun jälkeen päivitetty, uusimpien Anysee-laitteiden tuki ei ole sisällytettynä. Katso siis ongelmtapauksissa ohjeet alta.
Vanha ohjeAnyseen ajureiden asennusohjeet suoraan Linux-DVB:n versionhallinnasta. Pitäisi edelleen toimia jos ylläoleva ei toimi, mutta on hankalampi ja epävarmempi tapa (jonain tiettynä päivänä kääntäminen eli "make"-komennon suorittaminen ei välttämättä onnistu!)
Ohjetta päivitetty sen jälkeen kun Anysee-tuki sulautettiin osaksi pääasiallista Linux-DVB-versionhallintaa
EDIT: uudet ja toivottavasti tarkemmat ohjeet  Nyt poistetaan vanhat moduulit ajosta (ei tarvitse välttämättä bootata). Sekä nollataan käännösasetukset "defaulttiin".
 Nyt poistetaan vanhat moduulit ajosta (ei tarvitse välttämättä bootata). Sekä nollataan käännösasetukset "defaulttiin".
sudo apt-get install mercurial linux-headers-$(uname -r) build-essential
rm -rf v4l-dvb
hg clone http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb/
cd v4l-dvb
make distclean
make
sudo make install
sudo rmmod dvb_usb_anysee dvb_usb dvb_core tda10023 dvb_pll zl10353 mt352
/antti