Joskus on hyvä tehdä uusi puhdas asennus pitkä päivitysputken jälkeen tai vähintäänkin puhdistaa välimuistit aina päivitysten jälkeen, joko bleachbitillä tai sudo apt-get clean ja sudo apt-get autoclean debian pohjaisissa systeemeissä.
Kyllä. Ja heti tuli hyötyä kun asensin Kubuntu 25.10:n puhtaalle pöydälle. Näytön ajurit Noveau osaavat nyt piirtää Järjestelmävalvonta-ohjelman prosessorin kuormituksen, GPU:n kuormituksen ja kaksi muuta graafia oikealla puolella kun aiemmin Nvidian ajurit lakkasivat piirtämästä niitä yhden päivityksen jälkeen. Itse asiassa en ole Stellariumia kääntänyt ja käyttänytkään vielä tällä uudelleen asennetulla käyttiksellä. Pitää kokeilla, josko sekin toimisi Noveaun ajureilla hyvin nyt.
ja myös tekoälykokeilun omalla koneella bootissa aiheuttamat noin 20 rivlillistä info-tekstejä jäivät nyt pois. Ja kiinalaisten merkkien kirjoittamiskokeilujen virheilmoitukset jäivät myös pois. Siihen lienee joku parempi tapa kuin se, jota käytin.
Miksi et laittanut suoraan 26.04:sta tuoreimmalla kernelillä, nouveau ja muillakkin ajureilla jne

Itse sottasin Kubuntun mäkeen ja pistin Arch:in tilalle
ja toisella asemalla edelleenkin Manjaro unstable virityksellä, eikä noissakaan systeemeissä ole mitään sen kummallisempaa kuin vain käyttää ja päivitellä kun nuita sattuu tulemaan

Just sai Manjarokin kde 6.6.1 päivitykset ja nyt vain systeemin normi käyttöä seuraavaan kierrokseen asti
