Kirjoittaja Aihe: Yksi distro laittaa ns."pillit pussiin"  (Luettu 150 kertaa)

maksim

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 264
  • Mikähän tässä nyt mättää?????
    • Profiili
Yksi distro laittaa ns."pillit pussiin"
« : 25.04.25 - klo:11.26 »
Tämä distro, Arcolinux, tuli asennettua muutama vuosi sitten ja on ollut mielenkiintoinen tuttavuus siltä osin, että oli pakko oppia/opetella monia asioita ihan alusta.
Jakelu muuttuu Arch -distroksi tai on jo muuttunut, ainakin minulla.

https://www.arcolinux.info/

Mutta kun on jo Manjaro ja Arch erikseen asennettuina, niin tämä saa antaa tilaa jollekin toiselle kokeilulle.

Eesaurus

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 3482
    • Profiili
Vs: Yksi distro laittaa ns."pillit pussiin"
« Vastaus #1 : 25.04.25 - klo:12.46 »
Joo, ArcoLinux oli omalla tavallaan aika huikea, tarjosi kaikki mahdolliset työpöydät, ikkunamanagerit yms. Tarkoitti kymmeniä ylläpidettäviä ArcoLinux-versioita.  ::)

Jakelun kehittäjä Erik Dubois teki myös softaa, teemoja ja vaikka mitä, ja kaiken päälle vastaili foorumilla käytännössä itse kaikkiin kysymyksiin, joihin moniin teki myös Youtube-videon, jossa kädestä pitäen näytettiin, miten asia tehdään. Niitäkin ehti kertyä tuhansia.  :o

Pakko arvostaa, mutta samaan aikaan ihmetellä. Eihän kukaan jaksa tuollaista kovin pitkään.
Muokkaa aloitusviestin otsikon perään [RATKAISTU], jos ongelmasi ratkesi.