F-Secure on muuten hyvä torjunta Wintoosassa, eikä enään niin raskas kuin ennen haukuttiin. Ja Kotimainen, parhaat testitulokset.
![Wink ;)](https://forum.ubuntu-fi.org/Smileys/default/wink.gif)
Nyt se vasta raskas on tämä uusin 2008-versio. Yksiytimisillä prossuilla(esim.2,8GHz&2Gram) ensimmäiset viisi minuuttia se haukkaa XP:llä lähes kaiken prosessoritehon ,niin ettei hommista tule mitään. Olenkin antanut sitä käyttäville asiakkaille neuvon keitää ensiksi kahvit koneen toipumista odotellessa, jos torjuntaohjelmaa ei haluta vaihtaa. Ja sama koskee Elisa-tietoturvaa, samaa sylttyähän se on
![Angry >:(](https://forum.ubuntu-fi.org/Smileys/default/angry.gif)
Sain jo yhden asiakkaan kokeilemaan Ubuntua tuon tahmailun takia
![Grin ;D](https://forum.ubuntu-fi.org/Smileys/default/grin.gif)
Ei myöskään ollut kiva yllätys, että printterien jako ei enää toiminut 2008 versiossa heittämällä kuten 2007:ssä, vaan niitä varten piti luoda käsin uusi sääntö, mikä ei onnistu tavallisilta käyttäjiltä ja ammatilaisenkin piti kysyä se F-securen tuelta, kun dokumentaatiosta ei sovinnolla löytynyt.
Mihin enää viruksia tarvitaan, kun viruksentorjuntohjelmatkin ovat tällaisia
![Angry >:(](https://forum.ubuntu-fi.org/Smileys/default/angry.gif)
T:Jallu59