Kirjoittaja Aihe: OCR Spectacleen Plasma 6.5.3:ssa  (Luettu 132 kertaa)

ilkant

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 1652
  • Kubuntu
    • Profiili
OCR Spectacleen Plasma 6.5.3:ssa
« : 15.11.25 - klo:20.50 »
Tänään lauantaina 15.11.2025 This Week in Plasma kerrotaan, että Spectacle-kuvaruudunkaappausohjelmaan on tulossa tekstintunnistus OCR. Kuinka hyvin se sitten toimii esim. kyrillisiin teksteihin, arabiankielisiin teksteihin ja kiinankielisiin teksteihin? On kuitenkin ihan hieno juttu, jos voi esim. kokonaisen kirjan sivun kuvan saada tekstiksi. Seuraava Plasma on 6.5.3 ja julkistamispäivä on tiistaina 18.11.2025.
« Viimeksi muokattu: 15.11.25 - klo:20.52 kirjoittanut ilkant »

SuperOscar

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 4310
  • Ocatarinetabellatsumtsum!
    • Profiili
    • Legisign.org
Vs: OCR Spectacleen Plasma 6.5.3:ssa
« Vastaus #1 : 15.11.25 - klo:21.45 »
Spectacle-kuvaruudunkaappausohjelmaan on tulossa tekstintunnistus OCR. Kuinka hyvin se sitten toimii esim. kyrillisiin teksteihin, arabiankielisiin teksteihin ja kiinankielisiin teksteihin?

Sehän riippuu oikeastaan vain kahdesta asiasta, tekstintunnistusmoottorista ja sen käyttämän kielimallin laadusta. Veikkaisin että Spectacle tulee käyttämään ainakin alkuun jotakin jo olemassa moottoria.
pöytäkone 1, kannettavat 1–3, NUC: Debian GNU/Linux 13;  pöytäkone 2: openSUSE Tumbleweed; RPi 1: FreeBSD 14.2-RELEASE; RPi 2: LibreELEC 12