Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Yleistä keskustelua => Aiheen aloitti: Snufkin - 09.10.25 - klo:21.02
-
Ei kyllä kuulosta kovin lupaavalta. Onko Microsoftilla nyt veto-oikeus kaikkiin maailman Windows11-koneisiin? Voidaan tarvitteassa lukita etänä, eikä voi käyttää offlinena? :o
Microsoftin Windows 11 -käyttöjärjestelmän käyttäjille tulee pakolliseksi rekisteröidä itsensä Microsoft-tilille (MSA). Windowsia käyttäviin tietokoneisiin ei ole jatkossa mahdollista kirjautua ilman MSA-tiliä.
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/f8123921-8fec-497f-94f3-5b4ac19fddde
-
Koskee vain Home-versiota
-
Kaipa niitäkin Suomessa miljoona tai pari. Kun Bill Muskilla menee kuppi nurin, niin täällä sammuu puoli yteiskuntaa.
-
Mut onko tietoa jos asennukse jälkee kirjautuu tililtä ulos, nii onko rakkine hyödytön?
Toinen ajatus ko. aiheesta on, että valmisteleeko M$ winukka 12 kk maksullisuutta? Oli jossakin vaiheessa uutisen tynkää, että minimi kk maksu olis jtn 5 tai 6 dollaria.
-
Toinen ajatus ko. aiheesta on, että valmisteleeko M$ winukka 12 kk maksullisuutta? Oli jossakin vaiheessa uutisen tynkää, että minimi kk maksu olis jtn 5 tai 6 dollaria.
Ainakin tällainen on mahdollista, jos koneen käyttö voidaan estää etänä.
-
Mut onko tietoa jos asennukse jälkee kirjautuu tililtä ulos, nii onko rakkine hyödytön?
Asennuksen jälkeen voi luoda toisen tilin, joka on paikallinen tili, ja sitten käyttää sitä paikallista tiliä sen Microsoftiin kytketyn sijaan. Kannattaa siis päättää tilien nimet valmiiksi jo ennen asennusta.
Itselläni on Windows 10:stä tasonnostolla päivitetty Windows 11, enkä ole vielä liittänyt sitä mihinkään Microsoft-tiliin, mutta olen hieman yrittänyt ottaa selvää miten se kannattaa tehdä ennen kuin teen sen.
Varmaankin luon nykyisen tilini rinnalle uuden tilin, ja liitän sen, niin jää tämä nykyinen ennalleen.