Tein konsolissa do-upgrade-distribution -komennon. Päivitys tuntui menevän ok. Mutta kun uudelleenkäynnistin koneen, tuli aika oudon näköinen kirjautumisruutu. Kaksi erillistä aluetta ja keskellä oma kuvani ja salasanakysely. Kun annoin siihen suomalaisella näppäimistöllä salasanan ja painoin entriä, niin mitään ei tapahtunut. Eikä mistään löytynyt nappia, josta voisi kirjautua Kubuntuun. Vasemmassa ylälaidassa on Istunto. Ja alasvetovalikossa ei ole mitään. Pitäisikö siinä olla X11 tai Wayland tai vastaavaa? Sen jälkeen on Asettelu ja siinä näkyy Suomen lippu eli kai kunnossa.
Sitten avasin toiseen virtuaali-ikkunaan tekstipohjaisen käyttöliittymän. Siihen kirjautuminen onnistui. Ja oli joku Plucky-päivitys versio 25.04.2. Asensin sen -f (force) parametrilla. Asentui. mutta kirjautumisruutu on edelleen yhtä outo. Samanlainen siis kuitenkin.
Minulla on Wayland käytössä näytönohjaukseen.
Pystyikö konsolissa käynnistämään graafisen KDE:n jollain loitsulla? Kirjoitin kosolissa startx. Se kyllä käynnisti graafisen tyhjän sivun, jonka vasemmassa ylälaidassa oli tekstimuotoinen prompti. Ja hiiri näkyin X-kirjaimena. Ja se liikkuu hiiren mukaan. Mutta näppäimistöltä ei voi kirjoittaa sinne promptiin mitään.
Nyt en voi käyttää konetta ollenkaan graafisena. Hyvässä tapauksessa näytön parametrit ovat vaan vähän pielessä. Miten saisi sen enterin sinne salasanan perään?
Nuo pakettivarastot lienevät kunnossa. 150 uutta root-setifikaattia se päivitys asensi koneeseen. Päivitys meni kuten aiemminkin. Ja epäilen, että se varoitus tulee siitä suomalaisesta pakettivarastosta.