Kirjoittaja Aihe: Apache ei käynnisty 7.04-7.10-8.04 päivityksien jälkeen  (Luettu 1647 kertaa)

Waqu

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 9
    • Profiili
Joops elikkäs vetäsin nuo otsikossa olevat distro päivitykset sisään ja Apache lopetti toimintansa. Hommasta tekee mielenkiintoisen se, ettei tule mitään virhe ilmoitusta, mutta ei kuitenkaan käynnisty.

root@waqu:~# /etc/init.d/apache2 start
 * Starting web server apache2                                                                                [ OK ]
root@waqu:~# ps aux|grep apache
root      9404  0.0  0.0   3004   764 pts/0    S+   17:27   0:00 grep apache
root@waqu:~#

Edittiä: Kyseessä siis server versio
ja lisää edittiä: Mielenkiintoista.....

root@waqu:~# apt-get install apache2-mpm-worker
Luetaan pakettiluetteloita... Valmis
Muodostetaan riippuvuussuhteiden puu
Reading state information... Valmis
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  libmcrypt4 php5-mcrypt
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
Seuraavat paketit POISTETAAN:
  apache2-mpm-prefork libapache2-mod-php5 phpmyadmin
Seuraavat UUDET paketit asennetaan:
  apache2-mpm-worker
0 päivitetty, 1 uutta asennusta, 3 poistettavaa ja 0 päivittämätöntä.
Noudettavaa arkistoa 234kt.
After this operation, 16,1MB disk space will be freed.
Haluatko jatkaa [K/e]? k
Nouda:1 http://fi.archive.ubuntu.com hardy-updates/main apache2-mpm-worker 2.2.8-1ubuntu0.1 [234kB]
Noudettiin 234kt ajassa 0s (1212kt/s)
(Reading database ... 35471 files and directories currently installed.)
Removing phpmyadmin ...
Removing libapache2-mod-php5 ...
Module php5 disabled; run /etc/init.d/apache2 force-reload to fully disable.
dpkg: apache2-mpm-prefork: dependency problems, but removing anyway as you request:
 apache2 depends on apache2-mpm-worker (>= 2.2.8-1ubuntu0.1) | apache2-mpm-prefork (>= 2.2.8-1ubuntu0.1) | apache2-mpm-event (>= 2.2.8-1ubuntu0.1); however:
  Package apache2-mpm-worker is not installed.
  Package apache2-mpm-prefork is to be removed.
  Package apache2-mpm-event is not installed.
Removing apache2-mpm-prefork ...
 * Stopping web server apache2                                                                                       httpd (no pid file) not running
                                                                                                              [ OK ]
Selecting previously deselected package apache2-mpm-worker.
(Reading database ... 34824 files and directories currently installed.)
Unpacking apache2-mpm-worker (from .../apache2-mpm-worker_2.2.8-1ubuntu0.1_i386.deb) ...
Setting up apache2-mpm-worker (2.2.8-1ubuntu0.1) ...
 * Starting web server apache2                                                                                [ OK ]

Joo-o eli siis joko apache toimii tai php toimii, mutta ei molemmat. Ei kellään olis mitään hyviä vinkkejä ennenkuin hajotan koko systeemin?

Ja lisää edittiä: Tuntien tappeluiden jälkeen:
apt-get purge apache2 apache2-mpm-prefork apache2-utils apache2.2-common libapache2-mod-php5 libapr1 libaprutil1 libdbd-mysql-perl libdbi-perl libmysqlclient15off libnet-daemon-perl libplrpc-perl libpq5 mysql-client-5.0 mysql-common mysql-server mysql-server-5.0 php5-common php5-mysql

ja install samalla litanialla + /etc/init.d/apache2 force-reload ja  toimii taas.
« Viimeksi muokattu: 27.05.08 - klo:19.56 kirjoittanut Waqu »