Kirjoittaja Aihe: Ajuritietokanta  (Luettu 2769 kertaa)

raikka

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 260
    • Profiili
Ajuritietokanta
« : 04.08.25 - klo:09.00 »
Mistä löytyisi listaus ajuritietokannassa olevista Linuxin tulostinajureista? Lähinnä kiinnostaisi Brotherin mustavalkolaserit! Ainakin jotkut mallit hakevat ajurit suoraan tietokannasta, mutta eivät kaikki.

SuperOscar

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 4241
  • Ocatarinetabellatsumtsum!
    • Profiili
    • Legisign.org
Vs: Ajuritietokanta
« Vastaus #1 : 04.08.25 - klo:09.48 »
Tietokannat tahtovat nykyään olla aina ajastaan pahasti jäljessä, mutta:
Open Printing
pöytäkone 1, kannettavat 1–3, NUC: Debian GNU/Linux 13;  pöytäkone 2: openSUSE Tumbleweed; RPi 1: FreeBSD 14.2-RELEASE; RPi 2: LibreELEC 12

kamara

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 3111
    • Profiili
Vs: Ajuritietokanta
« Vastaus #2 : 04.08.25 - klo:12.22 »
Lähinnä kiinnostaisi Brotherin mustavalkolaserit! Ainakin jotkut mallit hakevat ajurit suoraan tietokannasta, mutta eivät kaikki.

Yleisesti ottaen Brother MV-laser on varsin turvallinen ostos, mutta saatat olla oikeassa, ettei kaikkien mallien ajurit asennu automaagisesti.

nm

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 16762
    • Profiili
Vs: Ajuritietokanta
« Vastaus #3 : 04.08.25 - klo:18.58 »
Useimmat uudet tulostinmallit toimivat Linuxissa ajurittomasti joko USB:llä tai lähiverkon kautta. Tuki on aikalailla varma, jos tulostin on AirPrint-yhteensopiva.
« Viimeksi muokattu: 04.08.25 - klo:19.01 kirjoittanut nm »