Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - Jtkone

Sivuja: [1] 2 3 ... 46
1
Asentaminen ja käyttöönotto / Vs: työtilat
« : 11.01.25 - klo:05.55 »
Super key = ALT näppäimen vasemmalla puolella oleva näppäin. Yleensä merkitty Windows logolla.

2
Plucky Puffin= sisukas lunni.
Nämä Ubuntun koodinimet on aina aika hauskasti nimetty adjektiivi+eläimen mukaan.

3
Vaikka kysyjä haluaakin lähiopetusta, niin kannattaa myös tutustua yliopistojen maksuttomiin verkkokursseihin:
Esimerkiksi alkeiskurssi:https://fitech.io/fi/opinnot/johdatus-linuxiin/.

4
Ubuntu tietokoneissa / Vs: Chromium ja Chrome
« : 21.12.24 - klo:10.41 »
Aloittajan kysymykseen;
Chrome ja Chromium ovat molemmat Googlen kehittämiä. Chromium on avointa lähdekoodia, kun taas Chrome on poropietaria.
Suurin ero varmaankin on, että Chromessa on suoraan media koodekkien tuki.

Olisiko Chromesta minulle jotain hyötyä, jota Googlen omassa ohjelmassa ei ole? Toimivatko ne rinnakkain, vai pitäisikö jompikumpi poistaa?
Kyllä molemmat selaimet voi olla asennettuna, jos tuolla nyt tarkoitin ko. selaimia. Hyödyllisyys on tietysti itse arvioitava.

5
Olin ehkäpä aikaisemmassa vastauksessani hiukan epämääräinen. Tarkoitin tietysti jos postilaatikon koko olkoon vaikka 100Gt vapaata tilaa ei liitetiedosto voi olla isompi kuin mitä palveluntarjoaja tarjoaa. Siis tyypillisesti 20-30M. Poikkeuksia toki voi olla, mutta ei minulle ainakaan äkkiseltään tule mieleen.
Ihan toinen asia on sitten jos postilaatikko on jo muutenkin täynnä eli 30 megaa ei voi tunkea 20megan tilaan  ;)

6
Sähköpostin tarjoajat yleensä rajoittavat liitetiedostot 20-30megaan. Esimerkiksi Gmail 25M. Rajoitus koskee siis liitetiedostoja eikä sillä ole merkitystä paljonko itse sähköpostissa on tilaa.

7
No jos on jo OneDrive niin sieltähän tuo on kaikkein helpoimmin jaettavissa. Tarvitttaessa useammallekin vastaanottajalle kerralla.
Microsoftin tukisivut on hyvä paikka aloittaa, jos ei tiedä mitä tehdä.
https://support.microsoft.com/fi-fi/office/onedrive-tiedostojen-ja-kansioiden-jakaminen-9fcc2f7d-de0c-4cec-93b0-a82024800c07

8
Muistelisin, että microsofti aloitti silloin työntekijöitä kohtaan aktiivisen kampanjoinnin jossa korostivat kaikkia ongelmia ja saivat sitten lopulta voideltua päättäjät lopulta luopumaan hankkeesta.
Jotakin tuollaista minäkin muistelen ::)

9
Eihän tuossa vetoomuksessa mitenkään pakoteta Linux käyttöön?
No ei hemmetissä mitään pakollisia siirtymiä. Kuinka paljon tuonne julkishallinnon puolelle on jo pumpattu verovaroja kymmenien vuosien sisään? Silti kaikki IT-ratkaisut tuntuu aina menevän metsään noissa hommissa ja veronmaksajalta lypsetään taas lisää. Vaikka kaikki menisi kuinka putkeen, niin varmaan puhutaan tuhansista koulutustunneista ja kyllä taas hyväveli konsultit vetää palkkiot talteen.
No tuossa olet kyllä oikeassa. Kaikki julkishallinnon projektit maksaa maltaita ja harvemmin edes riittää.
No onneksi on, ainakin Suomessa, ehtymättömäna rahahanana veronmaksajat.

10
Sinällään kannatettava ehdotus.
Heitän nyt ihan ulkomuistista ja lähdettä ei ole, mutta muistelen, olikohan Saksassa aikoinaan, jossa kokeiltiin Linuxin käyttöä julkishallinnossa.
Pikkuhiljaa kuitenkin palattiin Windowsiin ja suurin syy taisi olla ettei käyttäjät halunneet uutta opetella (lue: muutosvastarinta)

11
Laitealue / Vs: Skanneri tiedostomuoto
« : 08.11.24 - klo:15.27 »
Tiedostot -> vie muodossa-> vie PDF-muodossa
tai pitemmän kaavan mukaan Tiedostot -> Vie..
Niin ja tulostus- > tulosta tiedostoon ->PDF

12
Laitealue / Vs: Akun latauksen rajoitus?
« : 03.11.24 - klo:07.35 »
Läppäri on verkkovirrassa 24/7.
Jos kannettavalla tietokoneella on hyvin harvoin käyttöä akun varassa,
niin onko  järkevää jatkuvasti pitää akkua koneessa ollenkaan?  Esim. palovaara tai joku muu syy kuten jatkuva ylilataus ja akku menee pilalle?
Itselläni on työkone lähes tulkoon aina piuhassa kiinni. En ole huomannut akun kunnossa sen enempää ongelmia, mutta toisaalta koneet (liisattuja) vaihdetaan kolmen vuoden välein eli pitempi aikaisia kokemuksia ei siis ole. Lataus on koneessa rajoitettu 85 prosenttiin. En usko, että ylilatauksen mahdollisuutta muutenkaan on. Eri asia on ehkä halvat tarvikeakut ja laturit, joissa tulipalon vaaraa saattaa olla ainakin uutisen mukaan.
Sinällään en näe mitään syytä miksei konetta voisi käyttää myös ilman akkua, mutta säästö on varmaankin minimaalinen.
Toisaalta akku pitää koneen hengissä mahdollisen sähkökatkon varalta.

13
No, ei ole ensimmäinen kone, jonka vähän humalapäissäni saatan lunastuskuntoon kotivakuutuksessa. Acerin läppärin onnistuin humalassa oksentamaan näppiksen päälle siten, että meni puhdistaessa/kuivatessa hyvä tovi.

Enpä tiennytkään, että vakuutus korvaa jos humalassa omia tavaroitaan rikkoo?
Jerellä taitaa olla alkoholin väärinkäyttöä, jos se pois oksennetaan. Juu, tiedän itsekin, että on huono vitsi.

Mitä tulee tuohon vakuutusasiaan, niin taitaa olla yleinenkin väärinkäsitys ettei korvattaisi.
Kotivakuutuksen särkymisturvasta voidaan korvata myös päihtyneenä aiheutetut omaisuusvahingot. Tosin nämä ovat tapauskohtaisia ja vakuutuskorvaus voidaan myös evätä tai korvaussummaa alentaa.
Toki kannattaa tutustua vakuutuskirjaan mitä on vakuuttanut ja ennen kaikkea mistä maksaa.
Kun aloitin huonolla vitsillä niin päätetään vanhaan vitsiin:
Vakuutusyhtiöt ovat hyviä keräämään rahaa, mutta vielä parempia pitämään sen itsellään.

14
Taikasana on tuossa unclaimed.
Kokeile ensin vaikka tässä ketjussa olevaa Nm:n neuvoa:
https://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=58723.msg447132#msg447132

15
Tämä nyt ei auta mistä syystä ilmoitus tulee, mutta itse olen ongelman ratkaissut poistamalla apport-palvelun käytöstä.
Koodia: [Valitse]
sudo systemctl disable apport.service

16
2. Ainakin minulla, jos käyttän Firefoxin sisäistä PDF-lukijaa ja sitä kautta tallennan, avaa Firefox kyllä netin tiedoston. Ei siis tallennettua.
    Jos taas Firefoxin asetuksissa on kysy aina eli ikkunaan avautuu erillinen kysymyslaatikko. Tätä kautta tapahtuu Reksan mainitsema asia.

3. Siis pelkän Firefoxin päivitys? Minulla päivittyy järjestelmän mukana jolloin on tuo peruttavissa.

17
Laitealue / Vs: Akun latauksen rajoitus?
« : 30.08.24 - klo:16.12 »
Tämä ei nyt Hajakenttää auta, mutta jos joku muu samaa asiaa miettii, niin meikäläisen vanhassa Dell Latitude E7440:ssa on biosissa  asetuksissa myös rajat jolloin ladataan. Taisi olla niin, että ajastetut lataukset kuitenkin piti olla poissa käytössä ennen kuin ko. asetuksiin pääsi.
Mielenkiintoista, että myös Xubuntun xfce-virranhallinnan ilmoitukset tuon myös tajuaa. Itse asetuksiin ei tietysti pääse.

18
Myöskin kiinnostaisi miksi git (versionhallinta)  (+ gvfs git) on asennettu.
Jostain syystä minä en saanut tuota onnistumaan.

"jotaarkka@teatteri:~$ sudo apt install git
.
.
.
jotaarkka@teatteri:~$ Eli ei onnistunut.


Ilmeisesti gitin asennus kuitenkin onnistui koska ei antanut mitään palautetta?
Ymmärrän, että tuo "Eli ei onnistunut." on itse kirjoitettu tuohon.
Mistä ohjeista olet saanut nämä asennusohjeet? Nimittäin tuollaisesta ei puhuta mitään Qwertyyn antamassa linkissä.

19
Pystyykö aseman disabloida biosissa?
Jos pystyy niin helppohan tuo on sitten tarvittaessa ottaa uudelleen käyttöön, jos tarve on tosiaan vähäinen.

20
Laitealue / Vs: Vinyylit pois, mutta audiot talteen
« : 12.08.24 - klo:09.57 »
Itse saman ongelman ratkaisin seuraavasti:
Hommasin halvan levysoittimen jossa USB- liitäntä:
Esimerkiksi tällainen:https://discoland.fi/audizio-rp130-levysoitin-usb-liitannalla?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI6YPtzuzuhwMVxxOiAx1GZwZzEAQYAyABEgKoufD_BwE
Audacity ohjelmalla tietokoneelle. Ohjelmassa on myös mahdollisuus parannella tallennusta esimerkiksi napsujen poisto.
Levyt kannattaa tietysti myydä (itseänikin saattaisi kiinnostaa), jos on muutakin kuin Finnhitsejä tyyliin 80-luku ;)

Sivuja: [1] 2 3 ... 46