1
Laitealue / Re: Uutta rautaa ja Ubuntu
« : 16.08.06 - klo:22.44 »- prossu Core 2 Duo
- emolevyksi jokin Intelin G965-piirisarjalainen (integroitu grafiikka, riittää kun en pelaa)
- pari gigaa muistia
Ei pitäisi tuottaa ongelmia.
Jees, mutta pitää ehkä luopua integroidusta grafiikasta ja vaihtaa P965-piirisarjaan, koska integroitu-grafiikka-emolevyt on yleensä muilta osin vähän "budjettikamaa".. Onko suositusta sopivasta ja edullisesta pci-express-näyttiksestä? Nykyisessä koneessa on ATI:n Radeon 9550, siinä teholuokassa suurin piirtein, passiivisella jäähdytyksellä. ATI vai NVidia, onko väliä Linuxissa?
- emolevylle integroitu ääni, 5.1 äänet, SPDIF-ulotulo vahvistimelle
Tämän yhteensopivuus kannattaa tarkistaa tästä listasta: http://www.alsa-project.org/alsa-doc
http://www.alsa-project.org/alsa-doc/index.php?vendor=vendor-Intel#matrix --> ICH8-Southbridgea ei ole vielä listattu. ICH7:lle on hda-intel-ajuri, luulisi että se passaa myös ICH8:lle. Voiko joku vahvistaa, Google antaa liikaa linkkejä mutta sen käsityksen sain.
Sata ohjaimen Linux yhteensopivuus kannattaa tarkistaa.
Dmraid-paketti "discover and activate software (ATA)RAID" tukee näköjään "Intel Software RAID":ia. Voi olla että ensi alkuun kyllä jätän pois nuo RAID-jutut, tässä on muutenkin niin paljon selvitettävää. Vai meinaatko ylipäänsä SATA-levyjen toimimista/tunnistumista Linuxissa, että tässäkin voisi olla ongelmia?
Tämmöisen löysin englanninkieliseltä puolelta: http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=225589&highlight=intel+965, näköjään Dapperin live-cd ei buuttaa 965-piirisarjaisessa koneessa, mutta jos se tuolla instlux:lla onnistuu..

Alunperin oli tarkoitus odottaa Windows Vistaa, mutta se myöhästyy taas kuitenkin ja nyt aion sitäpaitsi ottaa oikeasti uuden käyttiksen, kun Windows on jo niin tuttu ja tylsä
Kubuntua olen nyt pyöritellyt VMwaressa, ja toistaiseksi näyttää lupaavalta. Paljon on kuitenkin vielä selviteltävää ja opittavaa, vaikken ihan unix-newbie olekaan. Serverikäytössä (palomuuri&NAT, DHCP, DNS, Samba, jopa X:ää on tullut viriteltyä) olen käyttänyt FreeBSD:tä. Työasemapuolen näen serverijuttuja hankalammaksi, servereissä pyörii tarkkaan määritellyt palvelut, mutta työasemassa pitää saada toimimaan kaikki "multimediat" yms. sekalaiset asiat. Mutta Ubuntu siis vaikuttaa nimenomaan tässä "työpöytäkäytössä" lupaavalta.