Kirjoittaja Aihe: Kubuntu 25.04 päivityksessä riippuvuusongelma  (Luettu 681 kertaa)

ilkant

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 1466
  • Kubuntu
    • Profiili
Päivitin Discoverilla Kubuntuun uudet päivitykset. Sieltä tuli seuraava ilmoitus. Kopioin sen nappia painamalla.

Koodia: [Valitse]
<html>Riippuvuuksien ratkaisu epäonnistui:<br/><br/>The following packages have unmet dependencies:
  libkpmcore13: Rikkoo: libkpmcore12 but 24.12.3-0ubuntu1 is to be installed
</html>

Ilmoituksessa sanottiin, että oikea paikka bugi-ilmoitukselle ei ole KDE, vaan Ubuntu. No, sinne vie aika kauan aikaa tehdä ilmoitus. Olisi parempi, jos järjestelmä osaisi tehdä automaattisesti (ehkä tekoälyn avittamana) bugiraportti. Jää nyt ilmoittamatta.

Nyt toista kymmentä ohjelmakomponenttia päivittyivät konsolissa tehdyllä apt upgrade -komennolla. Nämä kolme jäivät tuon riippuvuuden takia päivittymättä:

Koodia: [Valitse]
libkpmcore12
libkpmcore13
partitionmanager

nm

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 16629
    • Profiili
Vs: Kubuntu 25.04 päivityksessä riippuvuusongelma
« Vastaus #1 : 21.05.25 - klo:15.24 »
Sinulla on Kubuntun backports-PPA käytössä. Siellä on uudempi versio tuosta kirjastopaketista, joka ei riippuvuusongelman vuoksi asennu vanhan rinnalle. Oikea suunta bugiraportille on siis Kubuntu, mutta eiköhän tuo korjata muutenkin jossain vaiheessa.

https://invent.kde.org/teams/distribution-kubuntu/docs/-/wikis/Bug-Triage-Story

ilkant

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 1466
  • Kubuntu
    • Profiili
Vs: Kubuntu 25.04 päivityksessä riippuvuusongelma
« Vastaus #2 : 24.05.25 - klo:02.30 »
Tuo ilmoitus on tullut vastaan useamman kerran. Tein nyt kuluneena päivänä niin, että poistin Discoverista ruksin siitä ongelmia aiheuttavasta ohjelmasta ja kokeilin päivittää ne kaksi muuta. Yllätyksekseni se päivittikin ne ja se ongelmia aiheuttanut komponentti poistui päivitettävien luettelosta. Päättelin, että riippuvuudet on jollain tavalla saatu ratkaistua. No, enää ei ole ongelmaa.

kaulahuivi

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 387
    • Profiili
Vs: Kubuntu 25.04 päivityksessä riippuvuusongelma
« Vastaus #3 : 24.05.25 - klo:23.54 »
Vaihdoin omana ratkaisunani Ubuntu Studioon 25.04, koska vieläkään en pystynyt päivittämään komentorivillä Kubuntu 24.10