Nyt kokeilin tekoälyä graafin piirtämiseksi painokäyrästä, verenpaineista. Dataa on vuodelta 2017 asti kohtalaisen paljon melkein joka päivältä. Kopioin tietoja käsin kolmesta eri taulukosta. Ehkä tekoäly olisi osannut tehdä senkin kun sanoo, minkäniminen sarake pitää sijoittaa mihinkin. Ja ehkä se olisi osannut tarkistaa päiväykset, jotta tulee kronologiseen järjestykseen. Tein sen kuitenkin käsin.
Sitten huomasin siitä tehdyssä CSV-tiedostossa, että desimaalipilkut sotkevat pythonin Pandas lukemista. Tekoälyä kehiin formatointiohjelmaan. Ja kas kummaa, sepä osasi vaihtaa desimaalipilkut desimaalipisteiksi keskeltä riviä ja vain halutuista sarakkeista. Melkein tunsi itsensä fiksuksi kun osasi kertoa tuon Grokille.
Mutta sitten sain sen piirtämään graafin. Ja siitäpä nauru repesi. Painokäyrä tuli tähdenmuotoiseksi sakaroineen. Nyt juon kahvit ja jatkan sitten korjaamista.