Kirjoittaja Aihe: Palautetta "Siirtyminen Linuxiin" videon sisällöstä/sisältöön?  (Luettu 2458 kertaa)

qwertyy

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 5925
    • Profiili
Mitä mieltä? Eli tein tuossa pikaisesti videon yritin, nimenomaan yritin, käydä mahdollisimman lyhyesti mahdollisuutta siirtyä Windowsista Linuxiin tuon Windows 10:n lokakuun tuen loppumisen takia. Tuollainen melkein enemmän podcast tyyppinen juttu. En oikein nähnyt sopivaksi alkaa jauhamaan lukuisista distroista ja käydä kaikkia työpöytiä läpi. Eli tarkoituksena se mahdollisimman maanläheinen video aiheesta.

https://youtube.com/playlist?list=PLr8ahLZ-NI2QNv09l0wMNNEhHBnYW4QLX&si=uxDpEmy-C-bZbgTU

Jäsentelyn yms. puute nyt on tietysti tiedossa, eikä muutenkaan kovinkaan hääviä ole, mutta jäikö jotain todella oleellista pois? Hankala yrittää tehdä noin mahdollisimman tiivistettyä pätkää aiheesta. Näistähän voisi jauhaa tuntikausia. Samoin jos haluaa niin saa toki kommentoida jos teen asennuksesta videon, että mitä kannattaa yrittää ottaa huomioon.

Toki melkein pitäisi kysyä sellaiselta, joka ei ole käyttänyt Linuxia ja olisi kiinnostunut kokeilemaan sitä.

Ajatuksia?
« Viimeksi muokattu: 11.04.25 - klo:20.54 kirjoittanut qwertyy »

epiphone

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 1196
    • Profiili
Katsoin juuri äsken videosi. Se oli erittäin mukavasti tehty. Varmastikin moni Windows käyttäjä saa tästä hyviä vinkkejä. Lopussa oli tyhjää ruutua jonkin aikaa, kun selitit siinä asioita. Ehkäpä siihen saisi jotakin elävää kuvaa mukaan. Mutta kaiken kaikkiaan erittäin hyvä video.
Kahvi on väkevin juomani

qwertyy

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 5925
    • Profiili
Juu tuo visuaalinen puoli epäonnistui kyllä aika vahvasti. Taas hetki kun tehnyt videoita ja meinasi tulla ongelmia äänen ja useamman pikaisesti tehdyn erillisen videoklipin kanssa. Tulee käytettyä tuota iMovieta mac:llä ja se on osittain ihan ok, mutta mitä pikaisesti katsoin Kdenliveä, niin pitäisi kyllä siirtyä sen käyttöön. Jotenkin tuuppaa nappaileen noiden janojen siirto ärsyttävästi touchpadilla.

Muutenkin tuli sitten vähän oikosulku, kun kaappailin videota aika paljonkin, mutta sitten oikein mikään ei tuntunut edes sopivan puhuttuun kontekstiin  ;D

No joo, pitäisi tosiaan yrittää panostaa enemmän pohjan suunnitteluun. Mutta mukava kuulla, että sinänsä sisältö suht ok. Aina jotenkin kun yrittää tehdä tuollaisen opetustyylisen videon hankala yrittää ajatella, että mitä se katsoja mahdollisesti haluaisi kuulla aiheesta. Muutenkin aihe sellainen, että siitä saa kyllä hyvin nopeasti ainakin sellaisen, että kiinnostus lopahtaa samantien. Siksi tosiaan jätin nuo distrojen pohjustukset kokonaan pois. Ajattelin, että varmaankin tärkeämpää olla fokus enemmin siinä, että tulisi edes kokeiltua. Tarkemmin jakeluiden erot yms. ehkä aukeaa sitten käytön myötä? Kait? Ei enää oikein meinaa muistaa mitä olisi halunnut tietää ns. startista.

*edit*
Yritin hiukan panostaa tuohon audiovisuaaliseen puoleen enemmän tuossa muistitikun tekemisessä. Siinäkin löytyi kyllä näemmä Applen iMoviesta johtuva muutaman sekunnin kestävä bugi... Sanovat vielä monet, että Apple on "virheetön kokemus"  :D
« Viimeksi muokattu: 11.04.25 - klo:22.03 kirjoittanut qwertyy »