Kirjoittaja Aihe: LibreOffice miten teksti numeroksi sarakkeissa  (Luettu 62 kertaa)

Illu

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 1154
    • Profiili
LibreOffice miten teksti numeroksi sarakkeissa
« : tänään kello 12:59 »
Avoin data tarjoaa mahdollisuuden katsoa kuntien ostolaskuja. https://www.avoindata.fi/data/fi/group/alueet-ja-kaupungit

Sieltä saa valitsemansa kunnan ostolaskujen taulukon .csv-muodossa. Kiinnostavin on sarake ostoihin käytetyt eurot mutta se on tekstimuodossa. Hakemistenkaan jälkeen en ole löytänyt ratkaisua, jolla sarakkeen tekstin saisin numeroiksi, jotka voi järjestää sarakkeessa nousevasti/laskevasti. Ohjeita on englanninkielisinä eri vuosilta, mutta suomenkielisen asennuksen vastaavia funktioita en ole löytänyt tai saanut toimimaan.

Miten siis taulukkoa pitää käsitellä?

Ubuntu 24.04, LibreOfice 24.2.7.2

jarmala

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 851
    • Profiili
Vs: LibreOffice miten teksti numeroksi sarakkeissa
« Vastaus #1 : tänään kello 13:35 »
Sieltä saa valitsemansa kunnan ostolaskujen taulukon .csv-muodossa. Kiinnostavin on sarake ostoihin käytetyt eurot mutta se on tekstimuodossa.

Eikö siinä csv:n tuontivaiheessa voi määritellä kyseistä saraketta numeroiksi?

Jollei, niin kerro taulukossa kyseisen sarakkeen solut 1,0:lla viereiseen sarakkeeseen (tai 1.0:lla, jos käytät desimaalipistettä).
Ubuntu 22.04 LTS, Gnome Flashback Metacity, Xeon E3-1245 V2, 16 GB
Ubuntu 22.04 LTS, KDE Plasma, Celeron N5105, 8 GB