1
					Asentaminen ja käyttöönotto / [RATKAISTU] Vs: Grub error 22
« : 23.11.09 - klo:21.40 »
					No niin, nyt toimii. Suurkiitos avustanne!
					
				Ubuntu 24.04.3 LTS | Lataa ja asenna | Tutustu yhteisöön | Blogi | Yritysten tarjoamat palvelut
Uusimmat julkaisut: 24.04.3 LTS (suositeltu, 7.8.2025) ja 25.10 (9.10.2025).
Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
gpartedissa ei ollut NTFS-vaihtoehtoa (muistaakseni) saatavilla.Eli omalta osaltani sanoisin tuon ntfs-3g:n luotettavaksi.
Ja tämähän on valmiiksi asennettuna Ubuntussa, vai muistankos väärin?
Kiitos vastauksista, mutta minun täytyy tunnustaa tyhmyyteni: Mitä minun pitäisi sudo fdisk -| komennolla nähdä/tehdä?
Pistät sen päätteeseen (Sovellukset - Apuohjelmat - Pääte), annat salasanan (joka ei näy kirjoittaessa) ja kopioit tänne sen antaman tulosteen.

Pitää nyt ihmetellä, että paloiko koneessa linkkivalo? Tuskin mitään tekemistä koneen raudan kanssa. Ja enemmän tekeminen ubuntun päivityksen kanssa.
Mikä verkkokortti? (-> bugiraportteja etsimään)
Jos et tiedä laita lspci:n tuloste tänne.
 Tein kuten neuvottiin, eli yllä esitetyn mukaisesti lisäksi irrotin vielä akunkin (muut kikat teinkin jo myös eilen), ja vot, nyt taas toimii kuin junan vessa. Mistähän tämäkin taas mahtoi johtua?
 Tein kuten neuvottiin, eli yllä esitetyn mukaisesti lisäksi irrotin vielä akunkin (muut kikat teinkin jo myös eilen), ja vot, nyt taas toimii kuin junan vessa. Mistähän tämäkin taas mahtoi johtua?