Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - nightbug100

Sivuja: [1]
1
Kiitokset neuvoista. Sain levyn toimimaan.

2
Siis kerran vielä.

Onko tuossa kysymys Ubuntu LiveCd:n käyttämisestä (ilman varsinaista asennusta)
vai
Ubuntun asentamisesta liveCD:ltä?

Jälkimmäisessä tietokoneen kovalevylle tehdään asennus, jota varten täytyy olla kiintolevyllä vapaata tilaa (esim. Vistalla vapautettua osioimatonta tilaa).


Yritin käyttää LiveCD:tä ilman asennusta, mutta näyttää siltä, että minulle ei tullut kyseisiä valikkoja käynnistyksen yhteydessä. Oletan, että Ubuntu on asentunut, mutta en pääse käyttämään sitä.

Kaikki ratkaisut käy minulle, kunhan vain pääsen lopulta Ubuntuun käsiksi.

Aika noob-tekstiä. Koettakaa kestää.

3
Tuote:

HP Pavilion dv5

Kuvaus:

Yritin asentaa ubuntun, kuten ohjeissa oli. Asensin vielä aputyökalun, koska kone ei ensin tunnistanut levyä. Koneen käynnistyessä pystyin valitsemaan joko vistan tai ubuntun, joista valitsin ubuntun. Ladattaessa ubuntua näytölle tulee ihan normaalisti käynnistysruutu, jonka palkissa valo liikkuu edestakaisin. HUOM! En yrittänyt asentaa ubuntua windows sisälle, vaan testata live-ominaisuudella ubuntua.

Ongelma:

Tämän jälkeen tulee näyttöön windows dos-tyylinen näkymä, jossa kursori välkkyy ja yläpuolella lukee, että kirjoita help, jos haluat komentosanat esiin.

Kokeilin muutamia komentosanoja tuloksetta, enkä päässyt tästä eteenpäin.

Kysymykset:

Olenko jättänyt huomioimatta jotain asennuksessa? Miten päästä yli tuosta kohdasta?

edit: lisätty tuotetieto

Sivuja: [1]