Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - JTH

Sivuja: [1]
1
Minulla on 2 kpl SSD-levyjä.

Levyllä 1 on jo asennettuna Windows 7

Levylle 2 olen asentanut Ubuntun

En nyt muista miksi en alunperin halunnut bootloaderia tuolle levylle 1, joten olen aina vaihtanut koneesta boottijärjestystä kun olen vaihtanut käyttistä (toimi kun en vaihdellut kovin usein).


Nyt mietin voinko lisätä tuon bootloaderin jälkeenpäin niin että se menisi levylle 2  ?

Eli laittaisin BIOS:sta tuon levyn 2 boottaaman ensin ja lisäisin siihen bootloaderin niin että voisin myös kuitenkin käynnistää levyltä 1 windowsin.


Onnistuuko tuo jotenkin vai onko se loader jostain syystä oltava levyllä 1 ?   Voisiko joku selittää miten tuon saan aikaiseksi, jos mahdollista.

Kiitos.

2

Onnistuin siinä että se muistaa kirkkauden. Asensin "xbacklight" ja lisäsin sen käynnistettävien ohjelmien joukkoon.

Tuota gamma-asetusta en ole saanut sitä muistamaan, jos jollain on tuohon joku vinkki, niin kiitos.

3
Pitkästä aikaa asensin uudelleen läppäriini Ubuntun ja sellainen pieni ongelma on että miten saan sen muistamaan väri- ja kirkkaus asetukset?

Joka kerta kun käynnistän uudelleen, joudun säätämään ruudun kirkkaaksi. Samoin asetin  xgamma -gamma .8 , mutta tuonkin se hukkaa. Olisi mahtavaa saada se niin että se laittaisi nuo valmiiksi haluamallani tavalla käynnistyksen yhteydessä.

Koneessa on Intelin HD 3000 näytönohjain (i3-2330M).

Kiitos.

4
Ubuntu tietokoneissa / Näytönohjain hiljaiseksi...
« : 11.03.12 - klo:11.08 »

Koneessa on 9800GT näytönohjain.

Kun käynnistän Windowsin, se huutaa hetken täysillä, sitten tuuletin alkaa käydä hiljaisesti.

Laitin Ubuntun USB-tikulle ja käytän sitä siitä. Tuon kun käynnistän niin näytönohjaimen tuuletin huutaa taukoamatta kuin sirkkeli, ei siis lopeta ollenkaan.

Saisiko tuon jotenkin hiljaiseksi, olenko missannut jonkin asetuksen?

5
Laitealue / Läppäri Ubuntulle
« : 30.05.11 - klo:13.27 »

Tarkoitus olisi hankkia läppäri, josta jyräisin Windowsin pois ja laittaisin tilalle Ubuntun.

Ongelma tuntuu olevan se että kuulemma(?) näissä on paljon ongelmia, eli johonkin läppäriin se menee mukisematta kun taas jossain jää jokin ominaisuus vajaaksi / laite tukematta / yms. ongelmaa.

Haen läppäriä joka täyttäisi nämä ehdot:
- ~ 15" näyttö
- Erillinen näytönohjain (jos vaikka joskus heitän Wintoosan takaisin ja pelaan jotain kevyttä
- Hyvä akunkesto
- Hinta enintään 500, saisi olla allekin niin paljon kuin vain mahdollista


Jos olet hiljattain hommannut uuden läppärin joka on em. kaltainen, heitit siihen Ubuntun ja kaikki on toiminut kuin junan vessa, kerro minkä ostit.

Kiitos etukäteen vinkeistä.

6
Uusi ongelma:

Toimii kyllä muuten mutta...

Kun näytönsäästäjä menee päälle, on taas sama homma kun aloitan tekemään jotain. Eli näytönsäästäjästä palattuani joudun taas käynnistämään tuon "x server settings" - sovelluksen jotta väriasetukset palautuvat. Muuten se jälleen hukkaa ne  :-\

7
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=607875
Tuolla sama ongelma ratkaistu.


No sepä kävi nopeasti ja kaiken lisäksi toimii.

KIITOS  ;D

8
Asensin uusimman 64bit Ubuntun ja nuo nVidian ajurit joita se tarjosi.

Tuli asennettua myös tuo "x server settings" - työkalu.

Siitä kun säädän värit mieleisekseni (x server color correction), niin ne eivät pysy.

Eli seuraavaksi kun kirjaudun sisään, värit ovat entisellään. Muutokset tulevat uudelleen voimaan kun käynnistän tuon työkalun ja katoavat taas uudelleen buutatessa.

Siitä "save to x configuration file" ei näytä tapahtuvan mitään ja siitä esikatselusta näkee ettei siinä noita väriasetuksia edes ole.

Miten saan nuo värit siis pysymään muutenkin kuin aina tuon työkalun käynnistämällä, eli ovat heti voimassa kun käynnistän käyttiksen?

9
Ei tullut mitään ongelmia osioiden kanssa.

Virhe tuli vasta sitten kun se kopioi tiedostoja, about puolessa välissä.

Vaikuttais levy vialta  oliko md5sum virheetön.

terveisin jori52


Jep, se tuli testattua. Samoin polttamani toinen kopio.





EDIT:  Koneessa taitaa sittenkin olla jotain todellista vikaa. Se alkoi yllättäen käyttäytyä todella oudosti, ei tunnista enää edes USB-laitteita, pitänee tutkia asiaa ja katsella tätä Ubuntu-asennusta sitten uudelleen.

10
Ei tullut mitään ongelmia osioiden kanssa.

Virhe tuli vasta sitten kun se kopioi tiedostoja, about puolessa välissä.

11
Tunnistaa levyt.

En ole varma miten ne pitää "oikeaoppisesti" osioida, mutta ensin kokeilin niin että 120 gb levylle:

20 gb - /
2 gb - Swap
loput - /home

Sitten toisen kerran kokeilin niin että annoin sen osioida itse ja käyttää koko levyn.


12
Jep, Ubuntu toimii livenä.

Kokeilen imuttaa tuon mint linux CD:n tänään ja kokeilen sitä.

13
Tarkoitus oli asentaa "kakkoskoneeseen" Ubuntu 7.10, mutta olikin helpommin sanottu kuin tehty.

Kone on:
P4 2.8 HT
ASUS P4C800 Deluxe
2 x 512 mb Kingston 400
Seagate SATA 250 GB
Maxtor SATA 120 GB
SoundBlaster Live! 5.1
PNY 6600GT


Ensin yritin asentaa sen tuohon Maxtorille. Se valitti aina että jotain osaa ei voi laittaa tms., ja että voi olla vika kovalevyssä tai CD:ssä.

No, testasin CD:n ja pitäisi olla OK. Vaan ei toimi. Sitten poltin toisella koneella uuden kopion erimerkkiselle aihiolle, ei toimi.

Seuraavaksi yritin asentaa sen tuohon Seagatelle joka varmasti on ehjä, otin sen varta vasten toisesta koneesta koemielessä. Sama virhe tulee taas molemmilla CD:llä millä kokeilin.

Sitten kokeilin toisella CD-asemalla, sama juttu. Joten CD-asemassa ei vikaa. (ja sillä näyttää muut levyt toimivan).

Kokeilin sitä "Alternate" levyä myös, asennus tökkää aina. Tosin sillä hieman eri kohdassa.

Lopulta ajattelin että asennan sitten vaikka ensin 7.04 ja koitan päivittää sen 7.10 versioon.

7.04 asentui, mutta ei buuttaa. Antaa aina jonkun virheen.


(pahus kun ei tullut kirjoitettua muistiin tarkkoja virhe-ilmoituksia. Voin kyllä kokeilla sitä vielä uudelleen ja ottaa ne talteen)


Argh !!

Ideoita?

Koitin kokeilumielessä asentaa SUSE 10.2:n, asennus toimi ihan moitteetta samalta CD-asemalta asennettuna tuolle Maxtorille. Mieluummin kyllä kuitenkin laittaisin Ubuntun, vaan näyttää siltä että se ei tähän halua asentua!?

Sivuja: [1]