1
Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt / Vs: Lubuntu vanhaan koneeseen WinXp:n rinnalle?
« : 31.05.12 - klo:17.09 »
No ilmeni että saan Xp:n nk.oikeat asennuslevyt,mutta vasta huomena tai maanantaina.Teenpä niistäkin imagen vielä.Sittenpä pääsen testaamaan jos osaisin tuon virtuaalihomman.Jos virtuaalissa onnistuu nuo lisenssoinnit niin hyvä.Kyse on piirrosohjelmista,pelejä en juuri pelaa,enkä niitä siis tarvitse.

kone tämän sijalla,mutta hyvin tämä on muuten palvellut vuosia.Haluan vain linux ohjelman tähän masiinaan,muuten käytän paljon uutta konettani.Mutta nyt taas pitää poistua maisemaan,joten palaan asiaan,kun olen lukenut tarkkaan nämä viimeiset vastaukset,ja ymmärtänytkin ne toivoakseni suurelta osin.
.Osiolla D on recovery ja siis win Xp C:llä.Ajattelin asentaa windowsin kokonaan uudestaan,kun edellisestä uudelleen asennuksesta on jo aikaa,enkä muista siitä yhtään mitään muuta kuin,että sitten saa päivitellä ja asennella uudestaan tarvitsemiaan ohjelmia.Ja asennettaessa tulee kyllä myös kaikenmaailman Hp:n laittamaa turhaa tauhkaa,kun kone oli niitä ensimmäisiä jossa levyt kehotettiin polttamaan itse.
.
.
,laitan kyselyni tähän.
Polttelin Xp:n Nerolla Hardyn,ja ajattelin kokeilla sitä livenä,mutta se ei starttaa,vaan windows lähtee aukeamaan kuten muutenkin.Tarkistussummat olivat oikein ja poltto sujui ongelmitta loppuun.Olen polttanut 2x Ubuntu Gutsyn,toinen boottaa,toinen ei.Samoin olen polttanut Kubuntun 2x,ja toinen boottaa toinen ei.Kaikilla polttoprosessi on sama,paitsi viimeisiin polttoihin laitoin Neroon ruksin kohtaan "Todenna kirjoitettu data".En tajua,vaikuttaisiko se jotenkin siihen ettei levy lähde käyntiin?Eli viksut kertoilisitteko taas mikä saattaisi olla pielessä tässä asiassa.