Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - TuxIQ

Sivuja: [1]
1
Ubuntu tietokoneissa / Re: USB muisti jutut sekaisin.
« : 15.11.05 - klo:11.33 »
Kiitos linkistä ja toivottavsti siitä on hyötyä kamalan paljon vaivaa pitää nähdä että saa yhden USB-muistin toimimaan. No ei auta muuta kun alkaa virittelemään.

2
Ubuntu tietokoneissa / Re: USB muisti jutut sekaisin.
« : 14.11.05 - klo:16.57 »



minä ehdin tuossa sen verran testailla, että pakotin udevin luomaan minun muistikortilleni device-noden /dev/memorystick ja antamaan sille oikeudet 660 sellaisella ryhmällä johon minä itse kuulun. laitoin sitten vielä tuolle nodelle fstabiin merkinnän ja siinä mounttausoptioiksi mm. rw ja user. usb-muisti mountattiin edelleen automaattisesti, mutta minulla ei ollut vieläkään kirjoitusoikeuksia sille.

Miten toi toimii käytännössä kun olen vielä aika aloittelia. Jos on jotain Webbi sivua missä olisi asiasta enemmän olisin oikein kiitollinen.

3
Ubuntu tietokoneissa / Re: USB muisti jutut sekaisin.
« : 09.11.05 - klo:09.16 »
Vaikuttaako se siihen ettei pysty kirjoittamaan USB muistille jos se on liitetty tohon media/usbdisk kohtaan. En saa muutettua luku/kirjoitus oikeuksia USB muistille.

Sivuja: [1]