Itse käyttelen Kalarm-nimistä ohjelmaa kun en aikoinaan parempaa graafista onnistunut löytämään.
Kalarm on kyllä kde-ohjelma mutta toimii Ubuntussakin. Asentelee kyllä jotain kde-juttuja gnomen rinnalle, mutta ei niistä lienee muuta haittaa kuin että syövät hieman lisää tehoa.
Käynnistän itse kalarmin manuaalisesti, mutta kyllä sen saa käynnistymään sisäänkirjautumisen yhteydessäkin.
Mitenkään huippuhyvänä en kalarmia pidä, mutta kuten sanottu ei parempaankaan tullut törmättyä ![Cheesy :D](https://forum.ubuntu-fi.org/Smileys/default/cheesy.gif)
Millaisia kalentereita käytätte?
minulla on ollut "vuosia" kalenterina
http://www.k5n.us/webcalendar.php
ja siihen olen pistänyt niin kertakeikat kuin toistuvatkin muistuttamaan sähköpostilla.
Itsellä käytössä ollut jo hetken aikaa Googlen kalenteri, joka on myös asennettuna työpöydälle (Evolution), sekä puhelimeen (aikaisemmin SE W901, nykyisin SE Xperia Neo). Hyvin muistuttaa, pystyy tekemään toistuvat ja kertaluonteiset. Työpöydälle tulee ilmoitus kun pitäisi jotain tehdä.
edit:
Palatakseni alkuperäiseen kysymykseen, 10.04:llä voi toteuttaa tuon muistutuksen käyttäen Evolutionia ja sen kalenteriominaisuuksia. Hälytystä/muistutusta luodessa voi määrittä miten muistutetaan (soitetaan ääni, ponnahdusikkuna, tai käynnistetään ohjelma).