Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - AMS

Sivuja: [1]
1
Hei

Ubuntu yhteisölle tiedoksi:
Partiolaiset keräävät vanhoja läppäreitä vietäväksi Nepaliin.
Ubuntu olisi varmasti hyvä valinta käyttöjärjestelmäksi, tarjotkaa asennusapua projektin vetäjälle.
Alla tarkempia tietoja.
Kiitos

Lahjoita vanha läppärisi parempaan käyttöön! Olen mukana Lahjoita Läppäri -projektissa, joka kerää läppäreitä Suomesta ja kuljettaa ne Suomen Partiolaisten Nepal-leirimatkan yhteydessä Nepaliin paikallisille lapsille ja nuorille maaliskuussa. Jos nurkistasi siis löytyy vähälle käytölle jäänyt mutta toimiva läppäri millä tahansa käyttöjärjestelmällä tai ilman, niin laita ihmeessa hyvä kiertämään!

Jokainen lahjoittaja saa kuvan kannettavansa uudesta onnellisesta omistajasta, sekä kertomuksen siitä mihin uutta apuvälinettä tullaan käyttämään. Jos kiinnostuit, ota yhteyttä projektin vetäjään Joonakseen. Sovitaan läppärin luovutus sitten tarkemmin. Yhteystietojen jälkeen on vielä tarkempaa tietoa projektista.


Joonas Vainio
joonas.vainio@partio.fi
040 748 6008


------------------------------------

Lahjoita läppäri -projekti on osa Suomen Partiolaisten Nepalissa organisoimaa ja Ulkoministeriön tukemaa kehitysyhteistyöprojektia, jonka tarkoituksena on parantaa paikallisten partiolaisten kykyä kouluttaa ja kasvattaa paikallisia lapsia ja nuoria, ja sitä kautta poistaa köyhyyttä. Partioliike on Nepalin hallituksen virallisesti tukema nuorisotyöjärjestö, ja toimintaa harrastetaan aktiivisesti koulunkäynnin ohella. Sieltä mistä löytyy kouluja, löytyy siis myös partiolaisia. Ongelmana on kuitenkin pula kunnollisista oppimisvälineistä – kuten kannettavista tietokoneista.

Löytyykö sinulta siis vanha läppäri, jolle et enää löydä käyttöä? Oletko halunnut kantaa kortesi kekoon kehitysmaiden lasten hyväksi? Nyt sinulla on siihen mahdollisuus! Lahjoita läppärisi meille, niin toimitamme sen henkilökohtaisesti sitä tarvitseville!

Katsasta partiolaisten Nepal-leirinmatkan sivut blogeineen osoitteesta http://www.partio.fi/nepal
Facebookin käyttäjät voivat liittyä faniryhmään ja lukea lisätietoja osoitteesta http://facebook.com/gr

2
Kiitos

Työtilanvaihdin paneliin ja asetukset oli juuri se mitä etsin.
Muokkaus mieleiseksi onnistui, kiitos gdm:lle ja harrykaa:lle

Etsin asetuksista kohtaa noin kaksi viikkoa ennen kuin oli pakko luovuttaa  :D

T:AMS

3
Hei

Asennuksen jälkeinen dementia iski pahasti. Eli haluaisin vähentää käytettävissä olevien työpöytien (oliko oikea termi) määrän
neljästä kahteen. Jossain on kohta missä asetusta pääsee muuttamaan, mutta missä ?

Pikanäppäinten määrittely eri työpöytiin kyllä onnistui  ;D

Kiitoksia avusta

4
Hei

Kiitos nopeasta vastauksesta, mutta olisi pitänyt olla tarkempi kuvauksessa.

Olin ottanut txt editorilla pakettivarastolistauksen esille useasti ja etsinyt vastaavan nimistä riviä.
Vasta nyt sitten 55 kerran jälkeen silmiin sattui rivi http:// osoite.......

Tietenkään  en etsinyt ..... packages.gz loppuista riviä ::)

Hmm, taidan tilata ajan optikolta.

Kiitos vielä avusta.




5
Hei

 Nyt meni sormi suuhun  ;D

 Yritän päivitysten hallinnan kautta päivittää pakettitietoja, mutta päivitys kaatuu herjaan:
Tiedoston http://osoite.com/dists/hardy/main/binary-i386/Packages.gz nouto ei onnistunut  404 Not Found
Joidenkin hakemistotiedostojen nouto ei onnistunut, ne on ohitettu tai käytetty vanhoja.

Olisiko tiedossa miten ongelman saisi yksinkertaisesti ratkaistua ?
(Päivitys 8.10 ei myöskään mennyt läpi)


Kiitos kaikille




6
Hei

Omakohtaisia kokemuksia 8.04 asennuksesta DVD:ltä Dell:n kannettavaan. Tarkoitus on saada toimiva läppäri netin selailuun ja uutisten katseluun ilman "viikkokausien" hierontaa. Eli haluan käyttää läppäriä, en perehtyä perinpohjin Ubuntun salaisuuksiin  ;D

Perusasennus DVD:ltä sujui ilman ongelmia

Medibuntu varmennus:
Ohjelmalähteiden laajennuksessa ongelmaksi tuli 3:n osapuolen (Medibuntu) varmennus.
Nimimerkki Vostok:lta löytyi toimiva ratkaisu, päätteen kautta komentorivi:
wget -q -O- http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg | sudo apt-key add -

Ylen uutisten näkyminen:
Ylen uutisten katselu ei onnistunut, mutta Ubuntu tutuksi wikikirjastosta löydetty ja päätteen kautta annettu  komentorivi korjasi tilanteen:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extra

Wlan toimimaan:
Synaptic pakettienhallinnan kautta b43-fwcutter
Ihmettelen vain miksi, järjestelmä, ylläpito, laiteajurit ikkunassa ei näy ajuria ?

Langattoman verkon signaalitason mittari:
Määrittelin kiinteän yhteyden langattomalle verkolle, mutta langattoman verkon signaalinvoimakkuus mittari ei tullut esille ?
Poistin kiinteän yhteyden määrittelyn ja tein suojatun ja salatun verkkotunnuksen määrittelyt langattoman verkon määrittelyiden kautta ja
nyt signaalivoimakkuuden mittari on esillä.

Uusasennus on helpompaa kuin 5.04 aikoina, mutta nyt täytyy tietää mitä tekee tai osata hakea vastaavia ongelmia palstoilta ja rohkeasti kokeilla.

Kiitokset palstoille kirjoittaneille ja toivottavasti tästä on apuja muille asennusta tekeville.




7
Hei

Ongelmaa en saanut korjattua  poistamalla Firefox  (2.0.12) ja asentamalla uudestaan pakettienhallinan kautta.
Suomipaketin kanssa muokkaa alasvetovalikko pysyi itsepintaisesti tyhjänä.

Otin sitten suomenkielen pois ja käytin englanninkielen pakettia, edit alasvetovalikosta löytyi tarvittavat kohdat.
Ongelma ei poistuntu mutta sain kiertoteitse korjattua tilannetta eli vaihdettua aloitussivun.

Onko tietoa/kokeiltu Mint versiota ja Firefox 3.0 selainta suomenkielen paketin kanssa ?

Kiitos vastauksista

PS: Ubuntu/ Kubuntu 5.04 alkaen, ITLinux, Suse, PCLinuxOS ja Mandriva kokeilujen jälkeen Mint näyttää mielenkiintoiselta
     


8
Hei

Mint:n perusasennus takana ja nettiin menty Firefox selaimen avulla.
Langaton yhteys toimii.

Ihmettelen vain miksi Firefox selaimen Muokkaa alasvetovalikko on tyhjä?
Mint:n ominaisuus ?

Toistin asennuksen ja sama ilmiö jatkuu, olisiko hyviä vinkkejä , kiitos.


9

Kiitos vinkeistä,
gdesklet ohjelmasta löytyi kellon lisäksi "seinäkalenteri" ;D

10
Hei

Ubuntu 7.10 asennettu ja taustakuva vaihdettu.
Nyt haluaisin saada analogisen kellon näkymään ja olemaan näytöllä.

Lisää/poista sovelluksia kautta löytyy MacSlow's Cairo-Clock.
Asensin sen ja ohjelmannimi tuli näkyviin apuohjelmiin.
Klikkaan ohjelman nimeä ja näytölle tulee näkyviin valkoinen neliö,
mutta ei kelloa?

Onko muilla kokemuksia toimivuudesta / näyttöongelmista.

Kiitoksia vinkeistä  ???




11
Kiitokset oh7jha:lle

Langaton lähti toimimaan kun sai oikean neuvon.

T:AMS

12
Hei

Asensin Ubuntu 7.10:n Dell:n Latitude D620 koneeseen.

Langaton verkko ei lähde toimimaan, eikä kone löydä langattomia verkkoja.
Sama ilmiö kokeiltaessa Ubuntu 8.04 Beta 3:sta D620:ssa.

Asennettaessa Ubuntu 7.10 Dell Latitude D600 koneessa langaton verkko lähti heti toimimaan.

Ajuri ongelma, onko kokemuksia / tietoa, kiitos.

Ps: Kyllä, olen tarkistanut langattoman verkon kytkimen asennon  ;D

13
Hei

Hiljalleen Ubuntu 7.04 on saatu toimimaan ja muokattua mieleiseksi. Nyt kummittelee asia, jota en saa ratkaistua:
 Miten saan näytön alareunan palkin sisällä muutettua Sovellukset Sijainnit Järjestelmä järjestykseen Järjestelmä Sovellukset Sijainnit ?

Siirrettäessä reunasta toiseen kaikki kolme valikkoa liikkuvat, eli ilmeisesti lukittuina toisiinsa.

Kiitos

14
 
sysinfo

Olin nähnyt sysinfon joskus, mutta en muistanut enää mistä enkä miten.
Tätä kuitenkin etsin.

 ;D Kiitokset kaikille

15
Hei
Aloittelija kysymys onnistuneen Ubuntu latauksen jälkeen, miten saan selville PC:n :
- prossun
- muistin
tiedot.

Jossain oli käytettävän laitteiston yhteenveto, mutta nyt iski paha atsalea eikun dementia.
Kiitos vastauksista etukäteen.

16
Hei

Ubuntun asennuksen jälkeen tarvittavien multimedia koodekkien, java ja macromedian pluginit hakemisessa voi hyödyntää Easy Ubuntu apuohjelmaa.
Eli graafinen apuohjelma, jossa eri välilehdiltä valitaan mitä tarvitaan.

Makuasia haluaako:
- leikkaa liimata komentorivejä oppaista päätteelle
- käyttää järjestelmä/hallinta kohdasta Synaptic-pakettienkäsittelyohjelmaa ja yksitellen asentaa
- asentaa Easy Ubuntu ohjelma ja rastittaa tarvittavat jatkeet sekä painaa OK-näppäintä


17
Hei

Kiitokset vinkeistä, jotka auttoivat hahmottamaan Linux:n logiikkaa. Itse ratkaisu on yksinkertainen, mutta verkotus eri käyttisten välillä on edelleen aika hataralla pohjalla. Ainakin oppii kun lyö päätä seinään.  ;D

Ubuntu koneessa on luotu käyttäjä main.  Käyttäjä main:n gnome työpöydällä on luotu kansio, joka on jaettu SMB:lle (Samba).
Käyttäjä main:lle luodaan oma salasana SMB:lle päätteellä alla olevalla komennolla.

~$ sudo smbpasswd -a main
New SMB password:
Retype new SMB password:

18
Hei

Dapper Drake on asennettu koneeseen ja Easy Ubuntulla ajettu onnistuneesti pluginit sekä koodekit sisään.

Windows ja Ubuntu kone ovat samassa langattomassa verkossa ja molemmissa on oma jaettu kansio. Koneet näkevät toisensa verkossa ja pystyn Ubuntusta käsin muokkaamaan Windows:n (XP) jaettussa kansiossa olevia tiedostoja. Kun yritän Windows koneesta pääsyä Ubuntun jaettuun kansioon, esiin ilmestyy tunnuksen sekä salasanan kysely ja yhteyden muodostaminen loppuu siihen.

Selasin keskustelupalstaa ja luin Wikin oppaita läpi.  Esiin nousi sanoja:Samba ja  käyttäjätunnuksen luominen.  Selvä, pakettienhallinnalla Samban asennus käyntiin ja annettujen ohjeiden mukaan käyttäjätunnuksen luominen. Tilanne: en pääse edelleenkään Windows koneesta Ubuntun jaettuun kansioon. Linuxin ja Windows koneiden verkottaminen ei ole ollenkaan tuttua eikä osaamista ole vielä.

MIten:
- tarkistan onko Samba toiminnassa ?
- tarkistan luodut käyttäjätunnukset Sambassa ?
- saan salasanakyselyn pois päältä ?

Onko:
- Samballe graafista käyttäjäliityntää?
- Samballe jotain rautalankatasoista perusopasta, mitä, miten ja miksi tyyliin?

http://ubuntuguide.org/wiki/Dapper#Samba_Server:
19.3. Samba Server:
system_username = "network username"
Mitä tämä tarkoittaa, koneiden verkon nimeä, yhteyttä ottavan koneen nimeä vai käyttäjälle luotua tunnusta ?


Ubuntu Suomen keskustelut:
- Jaettu kansio (Samba)
- Tiedostojen jako Ubuntu ja Windows koneiden välillä (Samba)


Kiitokset etukäteen auttajille.

Sivuja: [1]