Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - Limbo

Sivuja: [1]
1
Ubuntu tietokoneissa / Vs: Mediatomb ongelma
« : 06.04.09 - klo:20.45 »
Mulla ei ollut reitittimessä (A-Link RoadRunner 44C) NAT:ia päällä. Laitoin sen päälle ja ongelma poistui. Toivottavasti myös pysyy poissa.

2
Ubuntu tietokoneissa / Vs: Mediatomb ongelma
« : 26.03.09 - klo:21.06 »
Tässä on tullut jonkin aikaa käytettyä tuollaista upnp ohjelmistoa Ps3:n kanssa kuin Mediatomb, mutta nyt hiljattain ohjelma lakkasi toimimasta vaikken mihinkään säädöksiin ollut kokskenutkaan. Kaikki Ps3:n vaadittavat config.xml systeemit ovat muokattu ja ohjelma on asennettu jo pari kertaa uudelleen mutta edelleen samaa ongelmaa pukkaa.

Jaan tuskan. Sunnuntaina homma rokkasi vielä täysillä, mutta maanantaina ei, ja mitään en ole tehnyt  :'( eikä verkosta tai dokumentaatiosta tunnu vastausta löytyvän. Nyt alkaa epätoivo hiipiä niskaan - tänään käyttänyt viisi tuntia ongelman ratkaisemiseksi, eikä noita alkuviikon päiviäkään ole laakereilla levätty :-\

3
Kopeten valikosta: Settings->Configure Notifications...

Tänks.

Vielä pieni uudelleenmuotoilu kysymykseen ;) Miten on noiden muiden viestien kanssa: "someone has joined / has leaved / quit chat etc."? Napsin kaikki liput kyseisestä taulukosta pois, mutta vielä pukkaa liittymis- ja poistumisviestit näytölle.


4
Ei suoranaista vastausta ongelmaasi, mutta tapahtuuko muiden palvelimien kanssa sama?

http://freenode.net/irc_servers.shtml

5
Enpä löytänyt keinoa miten Kopetessa saan piilotettua "somebody is now online" tai "anybody is now away" viestit. Onko tähän jotain keinoa?

6
voisiko joku kertoa kuinka saan tuon MOCin auki?

Ohjelma käynnistetään komennolla mocp. Jos tuolla komennolla ei mitään tapahdu, niin jossain on jotain "outoa" :-\

7
Ubuntu tietokoneissa / Re: Ubuntun tekstieditorit
« : 01.06.06 - klo:22.03 »
Emacs - itselläni on tähän editoriin outo suhde. Jostain kumman syystä olen väen väkisin opetellut käyttämään sitä :o Aavistuksen erilainen kuin windowsin notepad ;D

Bonus tässä on mielestäni lukuisat laajennusmahdollisuudet, eli esim. tekstipohjainen selain, irc, IM, maili, news ja varmaan aika paljon muutakin. Samat näppäinyhdistelmät toimivat myös bashissa (muista shelleistä en tiedä).

8
Yleistä keskustelua / Re: PS3 + Linux
« : 18.05.06 - klo:21.02 »
Sony to support homebrew with Linux on PS3
Vaikuttaako teidän konsolinvalintaanne?

Ei, mutta aivan mahtavan upea lisäominaisuus.

9
Ubuntun kehitysversio / Re: Repository suomeksi?
« : 15.05.06 - klo:10.58 »
Annan ääneni ohjelmavarastolle.

Ok, pakettivarasto kuvaa asiaa kenties "oikeammin", mutta kuvittelen, että uusi käyttäjä ymmärtää ohjelmavaraston helpommin kuin pakettivaraston - parin päivän käytön jälkeenhän tuo on jo sitten ihan sama :)

Sivuja: [1]