1
Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt / Vs: Millä onnistuu pakettihistorian tarkastelu?
« : 03.02.26 - klo:15.06 »
löytyykö apper siihen ? komentorivillä tietenkin --- grep " install \| remove \| upgrade " /var/log/dpkg.log
Ubuntu 24.04.3 LTS | Lataa ja asenna | Tutustu yhteisöön | Blogi | Yritysten tarjoamat palvelut
Uusimmat julkaisut: 24.04.3 LTS (suositeltu, 7.8.2025) ja 25.10 (9.10.2025).
Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Asensin muutama päivä sitten GhostBSD:n levylle ja asennus itsessään oli nopea ja nousi työpöydälle hyvin.
Jäiköhän minulta jotain huomaamatta osioitivaihessa (manuaalinen osioiti)
LainausAutomatic: Uses entire disk with UFS or ZFS (ZFS recommended for snapshots).koska minulla onnistui vain / -ja swap -osioitten tekeminen.
Manual: Create custom partitions (/, /home, swap).
Käynnistyslataaja on rEFInd, koska kyseessä on multiboot-kone.
Tuon refindin säätäminen/muokkaaminen ei oikein onnistu minulta, koska refind.conf on muualla kuin vinkit sen kertovat olevan.
Muuten toimii hyvin.
Työpöytänä on nyt Plasma.
Windows asennustikun tekeminen ilman sitä Windowsissa toimivaa media creation toolia ei ole oikeasti hauskaa.
sudo canonical-livepatch status jotain virheitä tai varoituksia
Minä joudun kuitenkin hyväksymään nyt, että sinne tuleva posti täyttää turhaan omaa tiliäni.
Tuo kuva ei näytä selaimelta vaan järjestelmäasetuksilta. Kokeile kirjautumista selaimella. Tämä tuli nyt aluksi mieleen.