Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Pelit => Aiheen aloitti: Jonuski - 11.06.09 - klo:22.42
-
Hei,
Olen uusi linux käyttäjä. Ansensin ubuntun windows xp:n rinnalle. Luin tuossa alkupalaksi muutamia sivustoja joita aloittelijoille suositeltiin. Ennen tätä olin viikon kestäneellä openSuse kurssilla, mutta eipä siellä hirveen syvälle linuxiin menty. Joten olen aloittelija vielä.
Asensin tuossa muutaman pelin, supertuxin, tuxracerin ja supertuxkartin, mutta vain huomatakseni, ettei koneeni näitä pysty pyörittämään tarpeeksi hyvin. Extreme tux racer toimi toki paremmin kun otin grafiikka asetuksista kaiken rasittavan pois käytöstä. Silti FPS näytti 5-6. Kokeilin ottaa myös visuaaliset tehosteet pois päältä - ei auttanut.
En kuitenkaan usko että vika on raudassa? Windowsin puolella pelit ovat toimineet hyvin. Ilmeisesti ajureita ei ubuntu tarvitse, jos oikein ymmärsin.
Sapphire Radeon x800GTO2
AMD Athlon 64 3200+ S939 2.0G
2 kappaletta Kingston DDR 512mb 400MHZ
ASUS S939 NFORCE4 SLI, PCI EXP
Kannattaisiko vaihtaa johonkin muuhun käyttöliittymään? KDE tai XFce vai ihan Gnome? Vai onko niin merkitystä?
Kiitos!
-
Mitä sulla näkyy kun otat tuolta Järjestelmä -> Ylläpito valikosta Laiteajurit? Tarjotaanko siellä ajureita?
-
Kyllä Ubuntu ajurit tarvitsee. Linuxille on vain eri ajurit kuin Windowsille. Ubuntu on siinä mielessä helppo, että ajurit löytyy pakettienhallinnasta. Ne voi ottaa käyttöön edellisessä viestissä kerrotussa paikassa.
-
Unohdinkin siitä mainita että olin käynyt katsomassa laiteajurit valikosta, mutta siellä ei tarjottu uusia ajureita.
-
Unohdinkin siitä mainita että olin käynyt katsomassa laiteajurit valikosta, mutta siellä ei tarjottu uusia ajureita.
Mutta olihan ajuri sentään asennettuna.