Kirjoittaja Aihe: Atostek ID ja Chrome (Organisaatiosi ylläpitää selainta)  (Luettu 83 kertaa)

AimoE

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 3000
    • Profiili
Minulla on Chrome asennettuna vain Windowsilla, mutta tämä asia ei koske Windowsia, joten postaan yleiseen keskusteluun.

Olen ihmetellyt miksi Google Chrome kertoo, että "Organisaatiosi ylläpitää selainta". Netistä löytyviä neuvoja seuraamalla päättelen, että selitys on policy-asetus PopupsAllowedForUrls, jonka arvo on ["https://[*.]ehoito.fi:443"]. Mitään muita policy-setuksia nimittäin ole tehty.

Arvon perusteella näyttää siltä, että tämän policyn on asettanut Atostek ID. Kansalaisen kannalta tuntuu aika rajulta että Atostek ID onnistuu kaappaamaan Chrome-asetukset tällä tavalla, kun asetusta kuitenkin tarvitaan vain reseptien kirjoittamiseen. Virkakäytössä selain varmaan on muutenkin organisaation hallinnassa, mutta selvästikään Atostek ID ei ole tarkoitettu kansalaisten käyttöön ainakaan laajamittaisesti.

En ole vielä keksinyt miten kaappaan selaimen hallinnan takaisin itselleni.

Efraiminpoika

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 208
    • Profiili
eläkeläisäijä

A. Hellaakoski: Tien kulkija tien on vanki. Vapaa on vain umpihanki.

AimoE

  • Käyttäjä
  • Viestejä: 3000
    • Profiili