Ubuntun käyttö > Laitealue

Läppäri pimeni - ideoita?

(1/2) > >>

Snufkin:
Lenovon X240 läppäri pimeni omituisesti. Se oli suspend-tilassa pari tuntia, mutta ei siitä koska herännyt. Nyt ei sitten reagoi enää mihinkään. Irroitin akunkin, mutta ei vaikutusta.

Ideoita, mistä voisi johtua?

qwertyy:
Powerinappi pohjaan pitemmäksi aikaa kun on akut irti (10s). Eikös tuossa ole sisäinen akku? Ainakin x250:ssä on. Pitäisi kyllä toimia vaikka olisi akku paikoillaan, mutta jos järjestelmä on jotenkin erikoisemmin jumahtanut.

Snufkin:

--- Lainaus käyttäjältä: qwertyy - 12.09.25 - klo:22.27 ---Powerinappi pohjaan pitemmäksi aikaa kun on akut irti (10s). Eikös tuossa ole sisäinen akku? Ainakin x250:ssä on. Pitäisi kyllä toimia vaikka olisi akku paikoillaan, mutta jos järjestelmä on jotenkin erikoisemmin jumahtanut.

--- Lainaus päättyy ---

Eipä ollut vaikutusta, ei akut irti eikä kiinni.

Ja joo, on sis akku (11,9V mitattu) ja ulkoinen (12,0V mitattu).

Snufkin:
Ei ehkä oo softaongelma, kun kone ei edes yritä käynnistyä. Olen kokeillut yhdellä akulla ja pelkästään virtalähteellä. Millään ei mitään vaikutusta.

nm:
Virtalähteen vika on mahdollinen, ja akku tyhjä. Onko toista virtalähdettä, jolla voisit vielä kokeilla?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Siirry pois tekstitilasta