13
« : 12.03.23 - klo:15.43 »
Olen käyttänyt Logitechin M570 useita vuosia, sekä langallisia, että langattomia. Kun yksi lakkasi toimimasta, laitoin sen varastoon. Joskus pelkkä rauhoittuminen auttoi: lieneekö kyse ollut jonkin muoviosan palautumisesta alkuperäiseen muotoonsa? Kerran yhden sisältä putosi sokerimurun kokoinen palanen ja näppäimet alkoivat taas toimia.
Käsivarrelle erinomainen ergonomia, mutta peukalolle se oli tuhoisa. Pari vuotta takaperin havahduin siihen, että peukaloon oli kynnen ja nivelen välille kasvanut iso patti, 1,5cm x 1 cm ja ehkä puoli senttiä paksu. Ei mitään kipua. Lääkäri ihmetteli ja hänen sitä tukiessaan tajusin, että se oli hiiren liikakäytöstä johtuva rasitusvamma. Sain ohjeeksi käyttää painesidettä, minkä korvasin edullisemmalla ilmastointiteipin palalla ja vaihdoin Marbleen.
Marble on kätevä, kun pitää siirtyä ruudun reunasta toiseen, mutta tarkassa työssä M570 on selvästi parempi.
On ollut muitakin hiiren liikakäytön ongelmia, peukalosta aina kaulaan saakka. Kuvassa näkyvä pahvinen hökötys hiiren alla nostaa rannettani ja sen avulla kämmenselässä esiintynyt kipu katosi. Karu ulkoasu johtuu siitä, että kerran tai kahdesti vuodessa räätälöin hiiren asentoa. Liika kun on liikaa kaikessa.
Oheisesta kuvasta kysymys. Otin sen Samsungilla ja punainen väri korostui häiritsevästi. Vähensin sen kylläisyyttä GIMPillä. Olen huomannut saman ongelman muissakin kuvissa: punerrusta tulee liikaa. Onko kyse näytön taikka näytönohjainkortin ikääntymisestä?