Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - Illu

Sivuja: [1] 2 3 ... 5
1
Avoin data tarjoaa mahdollisuuden katsoa kuntien ostolaskuja. https://www.avoindata.fi/data/fi/group/alueet-ja-kaupungit

Sieltä saa valitsemansa kunnan ostolaskujen taulukon .csv-muodossa. Kiinnostavin on sarake ostoihin käytetyt eurot mutta se on tekstimuodossa. Hakemistenkaan jälkeen en ole löytänyt ratkaisua, jolla sarakkeen tekstin saisin numeroiksi, jotka voi järjestää sarakkeessa nousevasti/laskevasti. Ohjeita on englanninkielisinä eri vuosilta, mutta suomenkielisen asennuksen vastaavia funktioita en ole löytänyt tai saanut toimimaan.

Miten siis taulukkoa pitää käsitellä?

Ubuntu 24.04, LibreOfice 24.2.7.2

2
Perkaan valokuviani, joista on aivan riittävästi varmuuskopion varmuuskopioita, törmään tilanteeseen, jossa Nautiluksella avaan kuvien varastolevyllä olevan kuvat-nimisen kansion, jonka haluaisin avata duplikaattien hakuohjelmalla esim. Fslint. Kun klikkaan varastolevyn jotain kuvien kansiota tai siellä vaikka pelkkää tiedostoa, ei hiiren oikean näpyn  "Avaa sovelluksella"-valikkoon tule ko. ohjelmaa, jotta voisin suoraan valita sen toimittamaan haluttua tehtävää.

Sama harmi on muissakin tapauksissa. Jotkut ohjelmat on asennettu perus-snapin ulkopuolelta esim. apt:llä tms. Johtuuko moinen siitä, vai mikä olisi helpomman tien reitti saada näppärästi joku tiedosto suoritettavaksi halutulle ohjelmalle suoraan hiiren klikillä ilman sen ohjelman ensin avaamista.

3
Kaapin perällä on vanha usb halpisfilmiskanneri, jolla olisi käyttöä halvasta laadusta huolimatta.

Koodia: [Valitse]
ilkka@kotikone:~/$ lsusb
...
Bus 002 Device 003: ID 05a9:1550 OmniVision Technologies, Inc. VEHO Filmscanner
...

Josta lisätietona:

Koodia: [Valitse]
ilkka@kotikone:~$ sudo sane-find-scanner
[sudo] ilkka-käyttäjän salasana:

  # sane-find-scanner will now attempt to detect your scanner. If the
  # result is different from what you expected, first make sure your
  # scanner is powered up and properly connected to your computer.

  # No SCSI scanners found. If you expected something different, make sure that
  # you have loaded a kernel SCSI driver for your SCSI adapter.

could not fetch string descriptor: Pipe error
could not fetch string descriptor: Pipe error
found possible USB scanner (vendor=0x05a9 [FW-07.07.25], product=0x1550 [USB Camera]) at libusb:002:006
  # Your USB scanner was (probably) detected. It may or may not be supported by
  # SANE. Try scanimage -L and read the backend's manpage.

  # Not checking for parallel port scanners.

  # Most Scanners connected to the parallel port or other proprietary ports
  # can't be detected by this program.

Koodia: [Valitse]
ilkka@kotikone:~$ scanimage -L

No scanners were identified. If you were expecting something different,
check that the scanner is plugged in, turned on and detected by the
sane-find-scanner tool (if appropriate). Please read the documentation
which came with this software (README, FAQ, manpages).

Ubuntu 24.04.3 ei pidä sisällään mitään ohjelmaa, joka lukisi kyseistä laitetta, mutta VueScan lukee. Kyse kuitenkin on matalan laadun laitteesta, jolla ei ole tarkoitus tehdä hyvää digitointia, vaan vain isommalle ryhmälle television näytöltä katsottavia. Näin ollen VueScanin filmiskannereille sopiva versio ei houkuttele hinnallaan, kun seuraavaksi voi jo vakavammin sijoittaa uuteen laitteeseen ohjelmineen.

Aiheessa https://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=41910.0 oli paljon hyvää keskustelua vuosia sitten.

VueScan siis toimii Ubuntussa 24.04.3, mutta onko jotain vaihtoehtoa?


4
Ubuntu tietokoneissa / Not loading module "atk-bridge"
« : 12.11.25 - klo:12.08 »
LibreOfficen eri ohjelmat käynnistyvät harmillisen hitaasti. Toiminnassa ei ole ongelmaa ja odottelu lähinnä harmittaa.

Päätteeltä kaynnistettäessä:
Koodia: [Valitse]
ilkka@kotikone:~$ libreoffice.writer
Gtk-Message: 11:47:36.842: Not loading module "atk-bridge": The functionality is provided by GTK natively. Please try to not load it.

Ongelma on näemmä aika tunnettu jo pidempäänkin, mutta korjaavaa ratkaisua en ole löytänyt.
Alustana on Ubuntu 24.04.3 ja Wayland on poistettu käytöstä, se hidasti näytön toimintaa (grafiikka Intel® HD Graphics 2000 (SNB GT1).

Onko ratkaisua?


Muokkaus: Varsinaiseen aiheseen ei ole tässä ratkaisua, mutta ongelmaan ratkaisu on viestissä #9.

5
Jossain vaiheessa keskusteluissa oli malli, jolla sai ajastettua tallennuksen Areenasta joltain radiokanavalta. Ei siis siten, että ollaan "paikanpäällä" ja syötetään optiona --startposition. En vain löytänyt sitä aiheitten sisältä.

Tarve on syöttää rimpsu päätteelle, jättää ohjelma odottamaan tallennushetkeä ja lähteä vaikka päiväretkelle. Takaisin palattua on nauhoitus tallentunut.

Areenassa tulee joitakin radio-ohjelmia, jotka ovat kuunneltavissa vain suorana, sellaiset siis kyseessä.

6
Tarve on läppäriin saada isompi ssd-levy, 128G->500G. Koneessa on Windows ja Ubuntu. Tohinalla latasin uuden levyn Samsungin sivuilta kloonausohjelman, jonka sitten huomasin sellaiseksi, ettei se kloonaa Linuxia, vain Windowsin osioita.

Nyt siis joku muu vaihto on tarpeen. Käyttäjästä johtuen pitää olla graafinen, muuten ei suju tai käy köpelösti. Mitä vaihtoehtoja on?

Onnistuuko GPartedilla siten, että kopioi lähteestä yhden osion kerrallaan ja sen jälkeen muuttaa sen kokoa kohteessa ja sitten seuraavalle osiolle sama? Jos, niin mitä temppuja/komentoja pitää sitten tehdä että uusi levy myös käynnistäisi koneen ja toimisi?

Uudelle ensin pitänee luoda osiotaulu, millainen?


7
Kotona on Asuksen reititin 192.168.50.1 lan-osoitteella. Kotiverkkoon on pääsy ulkoapäin vpn:llä. Etäkohteessa on modeemireititin, myös Asuksen ja senkin lan-ip on sama. Kun etänä ottaa yhteyden kotiin, menevät osoitteet sekaisin. Voiko sen etäkohteen reitittimen lan-osoitteeksi vaihtaa 192.168.51.1? Tai pitääkö olla joku muu, mikä? Laitemäärä ei kummassakaan kohteessa ole 10 enempää.

8
Harmina on pihalle jossain touhun tiimellyksessä pudonnut bluetooth-korvanappi. Sen mahdollista sijaintia voisi haarukoida, jos saisi bluetooth-lähetystehoa alennettua. Nykyinen puhelimen teho (Nokia XR20) riittää yli 20 metriin, joten sitä pitäisi merkitävästi vaimentaa. Alue on jossain määrin arvattavissa, mutta jos sen saisi rajattua muutamaan metriin, niin etsiminen helpottuisi.

Mikä olisi tapa sellainen tehon alennus tehdä, kun puhelimessa itsessään ei ole tehoasetusta? Jos tehon saisi alas, niin voisi toisen napin avulla haarukoida aluetta. Lähettimen paikka on tiedossa, kun katoaminen huomattiin.

Androidille on joitakin sovelluksia, joita en toki innostuisi asentelemaan. Pitääkö puhelimelle hankkia foliohattu...

9
Ubuntu tietokoneissa / Firefoxin päivityskehotus
« : 17.02.25 - klo:17.57 »
Firefox on alkanut tarjota selainikkunan yläreunaan kehotusta päivittää se. Olen ollut rauhallisin mielin ja olettanut Ubuntun hoitavan asian ihan omin nokkinensa, kun ei ennen ole mitään huomautusta tullut. Koneessa on Ubuntu 18.04 Pro-lisukkeella.

Nyt päivitys pitäisi sitten käsipelillä tehdä, kun selainikkunan hampurilaisesta-Ohje-tietoja.Firefox jne. ei päivitystä ole tarjolla.

Käytössä on selaimen versio 113.0.2 (64-bittinen). Latauspaikka tarjoaa versiota firefox-135.0.tar.xz ohjeineen "käsipelillä" asennettavaksi.

Mikäs tässä nyt on tilanne?

10
Ongelmana on työpöydällä olevien kansioiden ja tiedostojen kuvakkeiden järjestys. Kun siirtelen ne työpöydällä mieleiseen järjestykseen ryhmiinsä, niin seuraavalla käynnistyksellä kaikki ovat näytön vasemmassa reunassa käänteisessä aakkosjärjestyksessä.

En ole löytänyt asetusta, jolla saan ne pysymään työpöydälle eri kohtiin tekemissäni ryhmissä. Miten toimin?

Ubuntu 18.04.6 LTS ja Ubuntu Pro. Gnome 3.28.2.

11
Tiedostot-ohjelmassa ei ole vakiona tyyppi-saraketta. Jos sen lisää johonkin kansioon, niin se pysyy, mutta on turhaa työtä lisätä se joka kerta kun avaa jonkun kansion tai tekee uuden.

Miten sen saa kaikkiin kansioihin vakioksi?

12
Päätteen ikoni on suosikit-palkissa ja eikä nyt avaudukaan siitä klikkaamalla. Avautuu kyllä Tiedostot-ohjelmasta oikealla hiiren näpyllä klikaten "Avaa päätteessä". Ja toimii halutulla tavalla.

Suosikit-palkista klikaten pyörii työpöydän yläpalkissa hetken aikaa rinkula, mutta pääte ei avaudu.

Haeskelin ohjelmaa, jolla saattaisi saada vanhan filmiskannerin toimintaan ja samalla oli muutama päivitys Ubuntuun, johtuneeko jostain päivittymisestä.

Ubuntu 18.04.6 LTS ja Gnome 3.

13
Kaikki vaihtoehtoisesti mieleen tulleet poistamiset ja asennukset olen kokeillut. Areenasta jaksoa https://areena.yle.fi/1-67591725 en saa tallennettua.
Koodia: [Valitse]
ilkka@kotikone:~$ yle-dl https://areena.yle.fi/1-67591725
yle-dl 20190203: Download media files from Yle Areena and Elävä Arkisto
Copyright (C) 2009-2019 Antti Ajanki <antti.ajanki@iki.fi>, license: GPLv3

ERROR: Can't read https://player.yle.fi/api/v1/programs.jsonp?id=1-67591725&callback=yleEmbed.programJsonpCallback
Traceback (most recent call last):
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connection.py", line 175, in _new_conn
    (self._dns_host, self.port), self.timeout, **extra_kw
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/util/connection.py", line 72, in create_connection
    for res in socket.getaddrinfo(host, port, family, socket.SOCK_STREAM):
  File "/usr/lib/python3.6/socket.py", line 745, in getaddrinfo
    for res in _socket.getaddrinfo(host, port, family, type, proto, flags):
socket.gaierror: [Errno -2] Name or service not known

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connectionpool.py", line 722, in urlopen
    chunked=chunked,
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connectionpool.py", line 404, in _make_request
    self._validate_conn(conn)
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connectionpool.py", line 1060, in _validate_conn
    conn.connect()
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connection.py", line 363, in connect
    self.sock = conn = self._new_conn()
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connection.py", line 187, in _new_conn
    self, "Failed to establish a new connection: %s" % e
urllib3.exceptions.NewConnectionError: <urllib3.connection.HTTPSConnection object at 0x7ff5dec96588>: Failed to establish a new connection: [Errno -2] Name or service not known

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/requests/adapters.py", line 450, in send
    timeout=timeout
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connectionpool.py", line 842, in urlopen
    **response_kw
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connectionpool.py", line 842, in urlopen
    **response_kw
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connectionpool.py", line 842, in urlopen
    **response_kw
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/connectionpool.py", line 802, in urlopen
    method, url, error=e, _pool=self, _stacktrace=sys.exc_info()[2]
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/urllib3/util/retry.py", line 594, in increment
    raise MaxRetryError(_pool, url, error or ResponseError(cause))
urllib3.exceptions.MaxRetryError: HTTPSConnectionPool(host='player.yle.fi', port=443): Max retries exceeded with url: /api/v1/programs.jsonp?id=1-67591725&callback=yleEmbed.programJsonpCallback (Caused by NewConnectionError('<urllib3.connection.HTTPSConnection object at 0x7ff5dec96588>: Failed to establish a new connection: [Errno -2] Name or service not known',))

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/local/lib/python3.6/dist-packages/yledl/http.py", line 85, in get
    r = self._session.get(url, headers=headers)
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/requests/sessions.py", line 542, in get
    return self.request('GET', url, **kwargs)
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/requests/sessions.py", line 529, in request
    resp = self.send(prep, **send_kwargs)
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/requests/sessions.py", line 645, in send
    r = adapter.send(request, **kwargs)
  File "/home/ilkka/.local/lib/python3.6/site-packages/requests/adapters.py", line 519, in send
    raise ConnectionError(e, request=request)
requests.exceptions.ConnectionError: HTTPSConnectionPool(host='player.yle.fi', port=443): Max retries exceeded with url: /api/v1/programs.jsonp?id=1-67591725&callback=yleEmbed.programJsonpCallback (Caused by NewConnectionError('<urllib3.connection.HTTPSConnection object at 0x7ff5dec96588>: Failed to establish a new connection: [Errno -2] Name or service not known',))
ERROR: Unsupported stream: Media not found

Mitenköhän tässä nyt etenisi? Alla on toki vanha U18.04, johon on tällä hetkellä päädytty päivitysten ja Ubuntu Pron kautta ja yle-dl:kin on kai joskus asennettu ensin väärin(?) sudon kanssa. En järjestelmää toistaiseksi alkaisi uusimaan kokonaan, kun se nyt muuten toimii tavoitteiden mukaisesti. Lukuunottamatta yle-dl:ää.

Muoks. Olipa huono esimerkki, jossa yle-dl versio on ikuvanha. Tuo on nyt paikalla, kun olen niitä poistoja ja päivityksiä yritellyt. Mutta 2023 vuoden versiollakin tulos oli sama, ei tallennu vaan herjaa. Eikä päivittynyt erilaisilla pipeillä tai pypeillä tms.

14
Mökillä on Asuksen mobiilimodeemi, josta on yksi portti auki kameralle, jota voi sitten katsoa selaimella paikallisesti tai etänä, ilman pilvipalvelua. Liittymän vaihtuva ip on ratkaistu Asuksen ddns:llä, vpn on harkinnassa. Se on yleensä toimiva, pienellä kompuroinnilla (Asuksen systeemi ontuu).

Kamera vain kuvaa pihaa, joten ei siinä ole mitään arkaluontoista nähtävää. Kuvaa voi katsella suoraan osoittamalla sitä Asuksen ddns- osoitetta. Jos on tarve tehdä jotain säätöjä, niin silloin pitää kameraan kirjautua ja se on eri toiminta.

Nyt osoitetta selaimella klikatessa kuvan sijasta tulee kirjautumissivu, jonka tarjoaa tuolla viestin aihekentässä kirjoitettu osoite (siinä ilman pisteitä). Mikähän tuollainen kehno lienee? Ainakin vaikuttaa siltä, että pitää uusia se Asuksen ddns-osoite. Eipä ole tullut mieleenkään kirjautua "kehnolla" tavalla.

Muoks. Ja "Palvelun tarjoaa Authelia"

15
U 18.04 ja ongelmana Asiakirjakatselin (Evince), joka aukeaa kakkosnäyttöön. Se kakkosnäyttö on usein sammutettuna ja ikkuna avautuu sinne. Ei auta, vaikka avaa kakkosen ja siirtää ikkunan ykkösnäytölle, silti dokumentti onkin luettavissa kakkosella taas seuraavalla kerralla Asiakirjakatselimen avautuessa. Ongelma on joskus satunnaisesti muillakin ohjelmilla. Ykkönen on hdmi:llä ja kakkonen vga:lla, varsinaisesti nuo eivät ole muutettavissa. Ja käytössä on integroitu näytönohjain.

Onko jossain määritelty, missä näytössä ikkuna avautuu?

Tietoja

Koodia: [Valitse]
Prosessori Intel® Socket 1155 toisen sukupolven Core™ i7/Core™ i5/Core™ i3 -suorittimia
Piirisarja Intel® Z68
Näytönohjain Integroitu näytönohjain
Multi-VGA -lähdön tuki : HDMI/DVI/RGB/DisplayPort -portista
- Tukee HDMI:tä maksimiresoluutiolla 1920 x 1200 @ 60 Hz
- Tukee DVI:tä maksimiresoluutiolla 1920 x 1200 @ 60 Hz
- Tukee RGB:tä maksimiresoluutiolla 2048 x 1536 @ 75 Hz
- Tukee DisplayPort:tä maksimiresoluutiolla 2560 x 1600 @ 60 Hz

16
Nyt kotiin tulee internet vanhoja puhelinjohtoja pitkin ja sen jatkeena on ollut Planet vc-231g ja Asus RT-68U. Kunnes Planetin tunnit tulivat täyteet kolme kuukautta takuuajan jälkeen. Yhteyteen on tulossa muutos muutamassa kuukaudessa, kun linjasaneerauksen myötä ei enää tarvita erillistä modeemia. Mutta joku ratkaisu tarvitaan siihen asti. Nyt se on kaapista kaivettu aiemmin horjuvasti toiminut Asuksen DSL-AC56U. Horjuntaa pyrin vähentämään käyttämällä sitä ilman wifiä, jonka kanssa joutuu aika usein ivo-bootin tekoon.

Koska sitä langattomuutta taloudessa kuitenkin tarvitaan, niin olen yrittänyt selvittää, voisiko tuon DSL-AC56U:n saada sillattua pelkäksi modeemiksi ja RT-68U:n aseteltua tekemään muut työt. Kun kaikenlainen palikoiden yhteensovittaminen vaatii minulta aina varsin paljon päänraapimista, niin onko ajattelemani tapa mahdollinen? En Asuksen ohjeesta löydä suoraa ohjetta em. pelkäksi langalliseksi modeemiksi asettamisesta. Ajatuksena myös on, että saisin sen langattomana reitittimenä toimivan RT-68U:n asetukset sellaisiksi, ettei niitä enää sitten tarvitsisi taas muuttaa ja rakennella verkkoa uusiksi, kun en tarvitse erillistä modeemia.

DSL-AC56U:ssa on kyllä esitetty siltausta langattomana. Sellainen aiheuttaa minulle liikaa hämmennystä, kotona kaksi langatonta verkkoa. Toinen vain reititykseen ja toinen muuten jakamaan verkkoa ja miten osoitteet jne. Lisäksi se DSL-AC56U kuumenee ja jumittaa, jos wifi on käytössä.

Olenko tekemättömän edessä ja odotan vuodenvaihteen uutta yhteyttä?

17
Tallensin Yleltä yhden kotimaisen elokuvan, joka tuli vain suorana. Kävi siinä sitten ilmi, ettei tekstityksiä tulisi mukaan. Ei ollut tarvettakaan, mutta vieraskielisten osalta se olisi varsin suotavaa. Kokeilin sitäkin tuloksetta.

Esimerkki päätteen tulosteesta. Rimpsussa on mukana myös vain selvyydeksi 5 sekunnin kesto, koska keskeytettäessä suora tallennus, tulee uusi kehote viimeisen tulostuneen rivin päälle. Tosin siinä rivissä ei liene mitään ongelmaan viittaavaa.

Tekstitys ei tule mukaan, vaikka laittaisi kielivipuun vain suomen (fin)

Koodia: [Valitse]
ilkka@kotikone:~$ yle-dl --duration 5 --sublang all https://areena.yle.fi/tv/suorat/yle-tv1
yle-dl 20230611: Download media files from Yle Areena and Elävä Arkisto
Copyright (C) 2009-2023 Antti Ajanki <antti.ajanki@iki.fi>, license: GPLv3

[hls @ 0x559c28b9ecc0] Can't support the subtitle(uri: yletv_sub3.m3u8)
[hls @ 0x559c28b9ecc0] Can't support the subtitle(uri: yletv_sub4.m3u8)
[hls @ 0x559c28b9ecc0] Can't support the subtitle(uri: yletv_sub1.m3u8)
[hls @ 0x559c28b9ecc0] Can't support the subtitle(uri: yletv_sub2.m3u8)
Output file: Yle TV1: 2023-10-06T17:43.mkv
[hls @ 0x55566c17d4c0] Can't support the subtitle(uri: yletv_sub3.m3u8)
[hls @ 0x55566c17d4c0] Can't support the subtitle(uri: yletv_sub4.m3u8)
[hls @ 0x55566c17d4c0] Can't support the subtitle(uri: yletv_sub1.m3u8)
[hls @ 0x55566c17d4c0] Can't support the subtitle(uri: yletv_sub2.m3u8)
frame=  252 fps=0.0 q=-1.0 Lsize=    3831kB time=00:00:04.99 bitrate=6281.2kbits/s speed= 264x   
Stream saved to Yle TV1: 2023-10-06T17:43.mkv

18
Pöytäkoneella on (ollut) win10 ja Ubuntu 18.04. Ei pitäisi toimivaa korjata ja jonkin levytyökalun "vähän vain" kokeilulla katosi Windows. Se on aiemmin ollut ensiksi asennettu, sen osiota pienennetty ja jäljelle jääneeseen asennettu Ubuntu, joka toimii nytkin ok.

Windowsista ei ole jälkeäkään, millään keinolla (osaamallani) hakien. Siispä Ventoy ja windowsin iso-tiedosto peliin. Asennus eteni siihen ratkaisevaan klikkaukseen, jossa pyydetään asentamaan. Koska on rohkeuden keräämisen ja kokeilun vaihe, en jatkanut ja keskeytin asennuksen.

Kysymys: Mikä on todennäköisyys, että win10 asennus onnistuu ilman Ubuntu-osion tuhoutumista? Edellisestä Windowsin asennuksesta mulla on vallan useita vuosia ja muistikuvat hataria eri vaiheista. Kiintolevyn alussa on varaamattomaksi muuttunut 68 gigan tila, jossa win10 oli. Mitään alkuperäistä win7 asennusmediaa ei enää ole ja 10 oli siis päivitettynä. Mahtaako joku vanha rekisteröinti olla jossain mikkisoftan arkistoissa?

Kokonaisuutena ko. pöytäkone pitäisi laittaa kuntoon puhtailla uusilla asennuksilla, mutta Windowsia tarvitsen todella harvoin, enkä sitä haluaisi ostaa erikseen, joten korjaus riittäisi vielä hetken.

19
Traficomin tarjoama uusi bittimittari.fi innosti kokeilemaan internetin nopeuksia.

Kannettava T410 on Asuksen modeemissa kiinni langallisesti tai langattomasti. Yhteysnopeus on molemmilla tavoilla sama esim. 50 megaa, mitattuna selaimella sillä bittimittarilla tai rimpsulla
Koodia: [Valitse]
wget --report-speed=bits -O /dev/null ftp://ftp.funet.fi/dev/100Mnull > /dev/null
Kun kokeilee puhelimella hotspotin kautta jaettuna langattomasti, on nopeus sama 50 megaa, vaikka puhelimessa itsessään mitattuna nopeus on 200 megaa. jos puhelimen liittää USB:n kautta, onkin nopeus läppärillä sama, joka on puhelimessakin, 200.

joku siis rajoittaa läppärin nopeutta, kun puhelimen jakonopeus on eri langalla tai langattomana. Mistä lähtisi ongelmaa selvittämään? Salaustapana on WPA & WPA2 Personal. Sen ei pitäisi vaikuttaa ainakaan Asuksen modeemilta tulevaan langallisen yhteyden nopeuteen. Onko ongelma läppärin tavassa tai kyvyssä käsitellä tiedonsiirtoa verkon kautta?

20
Digiboksi tallentaa HD-tasoista (1920x1080) ohjelmaa kaapelista. Sattuneesta syystä katson sitä etänä Lenovo T410:llä, eikä sen näyttö (1280x800) riitä terävälle kuvalle.

Tarve siis olisi saada ohjelma skaalattua Lenovon näytölle sopivaksi. Kuva on muuten kelpo, mutta nykii. Muuta tarvetta ei olisi .ts-päätteiselle tehdä, kuin se skaalaus. Tekstitykset sun muut saisivat jäädä, vaikka niitä ei tarvitsisikaan.

VLC ei anna kopioida median tiedot kohdasta tietoja, mahtaisikohan kuvaliitteenä onnistua.

Tuossa on siis useita virtoja, jotka saavat jäädä yksinkertaisuuden vuoksi.


Muokkaus, aihetta muutettu 1280x800 -> 1280x720

Muokkaus, ongelman ratkaisu on viestissä #11, siitä löytyy tähän tapaukseen sopivat tavat.

Sivuja: [1] 2 3 ... 5