Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - mklahti

Sivuja: [1]
1
Väitetään, että Linux-käyttöjärjestelmillä ei ole viruksia.  Minulla virus vei Ubuntu 14.04. toimimattomaksi.  Salasana ei enää kelvannut, joten en saanut konetta käyntiin !  Sammuttamisen yhteydessä tuli tekstiä, jossa ilmoitettin viruksesta.  Kiintolevyt formatoitiin tietokonehuollossa.  Nyt en saa dvd-asemasta järjestelmää asennetuksi uudestaan.  Tämä johtunee mielestäni siitä, formatoinnin yhteydessä katosi myöskin DVD-aseman ohjaintiedosto !  Bios-tiedot ovat OK.  Pitääkö minun nyt asentaa uudestaan ensin Windows, ennekuin voin asentaa Ubuntun uudestaan ?  Hullun hommaa !  Tämän kokemuksen pohjalta sanoisin, että kyllä Linux-järjestelmätkin tarvitsevat kunnollisen virustorjunnan !

2
Yritin Windowsissa alustaa kiintolevyä, joka oli aiemmin ollut Ubuntu-koneessa.  Windows ei tunnistanut kiintolevyä.  Kokeilin Ubuntu-kiintolevyn muuttamista Windowsille myöskin vanhemmalla Partition Magic-ohjelmalla, sekään ei tunnistanut kiintolevyä.  Millä ohjelmalla Ubuntun käytössä olleelta kiintolevyltä voidaan poistaa sillä oleva tieto ja tehdä levystä jälleen Windowsille kelpaava kiintolevy ?

3
Ubuntu tietokoneissa / Palomuuri ja virustorjunta
« : 25.11.12 - klo:19.08 »
Asensin viime viikolla Ubuntun version 12.04.1LTS:n.  Etsin Ubuntun omasta pakettientarjonnasta palomuuria ja virustentorjuntaohjelmaa.  Asensin aluksi samannäköisen palomuuriohjelman, joka oli käytössä 10.04.LTS versiossa ja totesin, että ohjelma ei toimi.  Sitten etsin virustentorjuntaohjelmaa ja asensin ClamTk:n ja totesin, että tämäkään ohjelma ei toimi.  Poistin palomuuri- ja virustentorjuntaohjelmat.  Sitten luin jostakin ohjeista, että palomuurin saa päälle 12.04. versiossa antamalla tekstitasolla komennon "sudo ufw enable" ja pois päältä vastaavasti disabloimalla.  Tämä näytti toimivan, mutta mihin ohjelma on piilotettu, sitä en löytänyt kuvakkeina tai tiedostona ?  Virustentorjuntaohjelmaksi asensin pakettientarjonnasta Clamav-basen ja ohjelman päivitystyökalun Clamav-freshclamin.  Nyt kävi samalla tavalla, en löydä koneelta asennettuja ohjelmia kuvakkeina tai tiedostoina ?  Miten ohjelmaa voi seurata, jos se on piilossa ??  Tyhmiä kysymyksiä ?! Haluaisin koneelleni toimivan palomuurin ja virustentorjunnan, vaikka niitä tarpettomana Linuxin osalta pidetäänkin

4
Laitealue / Canon LBP 460 ja Ubuntu
« : 23.09.12 - klo:23.21 »
Minulla on ollut käytössä Windows 98 tulostimena hyvin toiminut Canon LBP 460 lasertulostin.  Olen yrittänyt saada sitä toimimaan Ubuntun kanssa huonoin tuloksin.  Kun se oli yhdistettynä tietokoneen rinnakkakaisliitäntään centronigs-kaapelilla, Ubuntu tunnisti tulostimen, mutta ilmoitti kuitenkin, että tulostin ei ole kenties kytketty.  Saman ilmoituksen Ubuntu antoi kokeillessani tulostusta HP Deskjet 694C tulostimella.
Hankin USB/rinnakkaisliitäntä sovitinkaapelin (Bandridge).  Tällä kaapelilla liitin HP:n tulostimen tietokoneen USB-liitäntään.  Nyt Ubuntu tunnisti tulostimen ja tulostus toimi ongelmitta.  Kun vaidoin kaapelin päähän Canon LBP 460 tulostimen, Ubuntu tunnisti tulostimen Canon LBP 460 WL tulostimeksi ja ehdotus ohjaimeksi oli  Canon LBP 430 Foomatic/ljet4. Kun yritin tulostaa testisivua, tuli ilmoitus "Käsittelee-Tulostin on nyt online", mitään ei kuitenkaan tapahtunut.  Kokeilin tulostusta myöskin Open Officella, tulostin ei tälläkään ohjelmalla toiminut.
Etsin Internetin kautta sopivaa ohjainta.  Löysin ranskalaisen Nicolas Boichatin sivulta Canon LBP 460 ja 660 tulostimille tarkoitetun ohjaintiedoston lbp660-0.3 jonka purin asensin koneelle.  Todennäköisesti ko. ohjain oli tehty jollekin muulle Linux-versiolle (Debian), ja vaatii muutoksia toimiakseen Ubuntussa.  Asennuksen jälkeen näytti ensin siltä, että tulostin voisi jopa toimia, mutta sitten tuli viesti ""usr/lib/cups/filter/foomatic-rip failer" ja Ubuntun ehdottama virheen etsintäkään ei tuottanut ratkaisua ongelmaa.  Olen etsinyt ratkaisua myös näiltä keskustelupalstan sivuilta, joitakin ohjeita olen kokeillutkin, mutta koska en tunne Ubuntun "sielunelämää" riiittävän hyvin, ongelma ei ole niilläkään ohjeilla ratkennut !
Eikö kenelläkään Linuxiin (Ubuntuun) vihkiytyneellä ole asiaan yksinkertaista ratkaisua tällaiselle harrastelijalle ?
En haluaisi viedä toimivaa tulostinta vielä kierrätyskeskukseenkaan, koska ostin siihen juuri uuden värikasetinkin !

5
Ubuntu tietokoneissa / YoTuben videot eivät toimi !
« : 13.07.12 - klo:22.19 »
Kokeilin koneeseen uutta näytönohjainkorttia.  Kortti ei toiminut.  Tämän kokeilun seurauksena lakkasivat  You Tuben musiikkivideot näkymästä myöskin koneessa olevalla vanhalla kortilla (ei kuvaa eikä ääntä), muuten näyttö toimii normaalisti.  Olen kokeillut tällä keskustelualueella asiasta annettuja ohjeita, mutta ruutu pysyy videon osalta mustana ja ääntä ei kuulu.  Mustan videonäkymän keskellä lukee "Missing plug-in".  Selaimena Chromium.  Kun selaimena on Firefox, videonäkymä jää valkoiseksi.  Aikaisemmin kaikki pelasi OK.  Auttakaa tyhmää !

6
Minulla on ollut vanhassa HP Vectra koneessa asennettuna Ubuntun versio 10.04. LTS. Muuten on toiminut vaatimattomassa koneessa kohtuullisesti, mutta nopeutta saisi olla internet-käytössä enemmän.  Kun muistia ei voi lisätä eikä prosessoria vaihtaa, kiinnitin huomiota näytönohjaimeen.  Näytönohjaimena toimii (emolevyllä) Matroxin piiri, omaa muistia vain 8 megaa.  Koneessa on 2 vapaata PCI-korttipaikkaa.  Olen kokeillut vanhaa ATI:n 9200 PCI-väyläistä, 128 megan muistilla varustettua korttia koneeseen.  Kone käynnistyy normaalisti ja näytölle tulee näkyviin järjestyksessä ensimmäinen sivu mutta lataus pysähtyy siihen.  Ilmeisesti Ubuntun tarvitsema ohjaintiedosto puuttuu ?
Olen pakettienlatausohjelmalla kokeillut useita eri ohjaintiedostoja tuloksetta ? Tämä keskustelualueen ohjeilla en ole päässyt eteenpäin, koska tiedostoja pitäisi tekstitasolla muuttaa ja osaa ko. ohjeissa mainituista tiedostoista en ole koneesta paikantanut !  Mm. hakemisto /etc/x11 löytyy, mutta siellä ei ole tiedostoa xorg.conf, johon pitäisi tarvittaessa tehdä tekstitasolla muutoksia.  Ko.tiedostoa en ole löytänyt muistakaan hakemistoista !  Missä vika ?
Kokeilin koneessa vanhaa SiS-näytönohjainkorttia, se toimi heti, mutta muistia siinä oli vielä vähemmän Matroxin näytönohjaimessa, joten se oli vielä hitaampi.  Kokeilu todisti kuitenkin sen, että PCI-väyläinen näytönohjain ko. korttipaikassa toimii.  Koneen Setup-ohjelman kautta tehtävät muutokset eivät vaikuta toimintaan.
Pakettienlatausohjelmalla olen kokeillut mm. keskustelupalstalla esitettyä fglrx-ohjainta ja ATI:omaa suljettua ohjainta ym.

7
Ubuntu tietokoneissa / Ubuntun Firefox
« : 10.05.11 - klo:20.09 »
Mikä tätä Ubuntun Firefoxia vaivaa ?  Google haku ei toimi samalla tavalla kuin Windowsissa.  Tarkoitan sitä, että haku tuo haetusta aiheesta tietoa huomattavasti vähemmän kuin Windowsissa tai kyseisellä
hakusanalla tai sanoilla ei löydy tietoa ollenkaan.  Vastaavasti kyseiset hakusanat toimivat Windowsin Firefoxissa ?

8
Ubuntu tietokoneissa / Suorittimen käyttöaste
« : 29.04.11 - klo:22.00 »
Järjestelmän valvonnan osalta olen ihmetellyt seuraavaa:

Kun käynnistän järjestelmän valvonnan ja sieltä resurssien seurannan, suorittimen käyttöaste on aluksi 28-30 %.  Mutta kun seuranta on päällä, prosessorin käyttöaste kasvaa vähitellen 50 % ja saattaa olla joissakin tilanteissa lähes 100 % vaikka mikään muu ohjelma ei ole käynnissä kuin työpöytä.  Kone on tietenkin kiinni verkossa, muutta tietoja ei viedä eikä haeta.  Myöskään hiirtä ei liikuteta.  Mikä tämän aiheuttaa ?  (Ubuntu 10.04 LTS)

9
Ubuntu tietokoneissa / Levykeaseman käyttö Ubuntussa ?
« : 18.03.11 - klo:21.21 »
Vanhassa Pentium III koneessani on toimiva 1,44 Mb levykeasema.  Windowsissa se kyllä oli vielä toiminnassa ja koneen asetuksissa se on tunnistettu ja käytössä.  Ubuntussa levykeaseman käyttöönotto, levykkeiden alustaminen ja niille tallentaminen on jäänyt minulta hämärän peittoon.  ??  Miten toimitaan, vaatiiko käyttö jonkun lisäohjelman asentamisen ??

10
Millä ohjelmistolla Ubuntu-käyttöjärjestelmän alla on mahdollista avata ja muokkata jpg-formaatissa otettuja kuvia ?

11
Multimedia ja grafiikka / CD-levyn soittaminen
« : 27.02.11 - klo:17.35 »
Asennin Ubuntun 10.04.1.1. LTS Finnish version vanhaan Pentium III tietokoneeseen.  Kaikki toimii kohtalaisen hyvin.  Tänään kuitenkin huomasin, että audio-CD:n soittaminen ei suju oikein.  Rytmilaatikon soittotoiminto kyllä soittaa cd-levyn, mutta musiikki on muuttunut lähes tunnistamattomaksi.  Esim. laulun sanoista ei tahdo saada selvää.  Kokeilin erilaisia vähäisiä säätömahdollisuuksia, asia ei kuitenkaan korjautunut.  Mielestäni musiikin toistaminen CD-levyltä pitäisi olla yksinkertainen asia, se on toiminut jo DOS-aikakaudella.  Mm. Dos-pohjaisten  Soud Blaster äänikorttien mukana oli toimiva soitto-ohjelma.  Mikä tässä tässä mättää ??

Sivuja: [1]