1
Yleistä keskustelua / Vs: Mikä Ubuntu vanhaan Toshibaan?
« : 12.12.11 - klo:17.11 »
Kokeilin vielä kerran kiellon päälle, mutta ei vaikutusta mihinkään.
Ubuntu 24.04.3 LTS | Lataa ja asenna | Tutustu yhteisöön | Blogi | Yritysten tarjoamat palvelut
Liity Ubuntu Suomen seuraan muualla: Discourse, Facebook, Mastodon, Matrix, Telegram, X
Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Kiitos kuitenkin avusta ja kärsivällisyydestä.
Jos jokin vanha Ubuntu on toiminut, niin oletettavasti jokin vanha Lubuntukin toimii - siis WLANin osalta.
Siinäpä se just että kun mielummin jotain tuoretta tietenkin asentelis ja kokeilisi, mutta tuossa vehkeessä on nimenomaisena ongelmana se WLAN, jonka toimintakuntoon saattaminen menee meikäläisen ymmärryksen yli.Se osuus ei toimi myöskään Jolicloudissa tuolla vehkeellä.
Sitten meneekin jo vaikeammaksi. Mitä jos muttaisi lähestymistapaa: anna pa**an raudan olla ja kyttää esim. huuto.netistä tuettu pcmcia -wlan kortti, hinnat lähtee ~5 € sta. Siirtyy sitten tarvittaessa muihinkin koneisiin.
Itse koin aikoinaan tuon lähestymistavan niin aikaa kuin hermoja säästäväksi. :-)
Mutta tosiaan, onhan mulla kyllä olemassa USB-porttiin lykättävä WLAN-mokkulakin, malliltaan "joku kiinalainen". Senhän saattaisi saada toimimaan jos hyvin sattuu. Olen toki sitäkin kokeillut jollain ubuntu-kokoonpanolla tuossa huonolla menestyksellä, mutta ehkä se olisi pienempi haaste mitä tuo sisäinen WLAN. Molemmilla toimivuus (=toimimattomuus) ilmenee muuten tismalleen samalla tavalla.
Se osuus ei toimi myöskään Jolicloudissa tuolla vehkeellä.

Voiko käynnistäminen/asentaminen olla näytöstä kiinni? Entä jostain muusta mitä en ole vielä maininnut? Eipä sillä että tietokoneen käyttöni olisi tästä kiinni, mutta hankala edes tutustua kun kaikki tyssää jo alkuunsa.

