Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ohjelmointi, palvelimet ja muu edistyneempi käyttö => Aiheen aloitti: immoT - 03.10.08 - klo:14.06
-
Kartat ovat suojatussa access-tietokannassa (noin 70 Mt).
Kuvat kertovat asiasta enemmän:
http://koti.mbnet.fi/tommikul/mdb/access1.PNG
http://koti.mbnet.fi/tommikul/mdb/access2.PNG (purettuna)
http://koti.mbnet.fi/tommikul/mdb/access3.PNG (nimistö)
Yhdessä tietokannassa on linjapisteitä, loisto/valotunnuksia, jotain poijusymbolitietoja.
Kartan palaset ovat image nimisissä kentissä gif-kuvina.
Voiko näitä jotenkin siirtää esim. gpsdrive-ohjelmaan?
Suojauksen ohittamisessa ei ongelmaa
-
Voiko näitä jotenkin siirtää esim. gpsdrive-ohjelmaan?
Äkkiseltään en nähnyt siinä mitään ongelmaa jos vanha tietokanta pystytään pullauttamaan johonkin mielekkääseen muotoon jatkokäsittelyä varten. Konversiossa joutuu kuitenkin näkemään jonkin verran vaivaa sillä gpsdrive vaikutti jokseenkin nirsolta käyttämänsä karttamateriaalin osalta.
Can I use other maps?
You can also use your own (self drawn, scanned...) maps. The maps must
be gif, jpeg, png or other common file formats (the format must be recâ€
ognized by the gdk-pixbuf library). The lat/long coordinates you write
into the "map_koord.txt" file has to be the center of the map. The map
must have a size of 1280x1024 pixels!
Important! The maps must be named "map_*" for UTM-like projections
(lat:lon = 1:cos(lat)) and "top_*" for lat/lon Plate carree projection
(lat:lon = 1:1). The prefix is given so that gpsdrive knows how to
scale the maps correctly. Alternatively the maps can be stored without
prefix in subdirectories of $HOME/.gpsdrive/ which end in "_map" or
"_top".
There is an "import assistant" built in. Use it to import your maps.
Epäilen että tuossa mainitusta importointityökalusta ei ole apua tässä vaan materiaalin muuntamiseksi pitää tehdä oma skripti. Mikäli gpsdrive ei osaa lennossa yhdistää useampia karttoja reunoista niin silloin konvertoinnissa pitäisi tuottaa karttaruutuja jotka menevät vierekkäisten ruutujen kanssa lomittain. Tämä ei sinänsä lisää konversion monimutkaisuutta sillä noita vanhoja karttoja joutuu joka tapauksessa yhdistelemään ja pilkkomaan jotta gpsdriven vaatimukset kuvien koosta täyttyvät.
Pikaisen tutustumisen perusteella sanoisin gpsdriven karttaformaatin olevan varsin surkea.
-
http://gropes.dy.fi:8000/trac/
Testasin Gropes ohjelmaa vanhan mericd:n kartoilla mutta ei edes käynnisty
tommi@elmo-desktop:~/mericdl/MERIK$ gropes-maptool --add-mericd-maps .
Map found: ./M201.IN8
Map found: ./M203.IN8
Map found: ./M204.IN8
Map found: ./M208.IN8
Map found: ./M215.IN8
Map found: ./M206.IN8
Map found: ./M207.IN8
Map found: ./M211.IN8
Map found: ./M209.IN8
Map found: ./M210.IN8
Map found: ./M216.IN8
Map found: ./M202.IN8
Map found: ./M212.IN8
Map found: ./M214.IN8
Map found: ./M205.IN8
Map found: ./M213.IN8
Map found: ./M217.IN8
Writing map database to 'mapdb.xml'...
tommi@elmo-desktop:~/mericdl/MERIK$ gropes
ERROR: Invalid bottom-left-coord
map_db failed -1
-
tommi@elmo-desktop:~/mericdl/MERIK$ gropes-maptool --add-mericd-maps .
[...]
Writing map database to 'mapdb.xml'...
tommi@elmo-desktop:~/mericdl/MERIK$ gropes
ERROR: Invalid bottom-left-coord
map_db failed -1
Miltähän tuo kirjoitettu xml näyttää? Virheen perusteella syynä voisi olla niinkin yksinkertainen asia kuin väärä desimaalierotin.
-
Miltähän tuo kirjoitettu xml näyttää? Virheen perusteella syynä voisi olla niinkin yksinkertainen asia kuin väärä desimaalierotin.
Näinhän se oli, ei tullut mieleen. ;D
Mitenhän saisi vielä nuo päivitetyt(2006) access kartat ohjelmaan?
Linux scripteillä ei kai voi käsitellä ms-access97 tiedostoja?
edit:
Kexi-ohjelmalla ehkä
edit2:
Ei toimi, kaatuu muuntaessa mdb->kexi
tommi@elmo-desktop:~$ kexi
kbuildsycoca running...
kio (KMimeType): WARNING: KServiceType::offers : servicetype ThumbCreator not found
KCrash: Application 'kexi' crashing...
Could not find 'drkonqi' executable.
KCrash cannot reach kdeinit, launching directly.
tommi@elmo-desktop:~$
-
OpenOffice Base (ei hajuakaan mikä on suomeksi) pystyy avaamaan access-kannan ja sen voi tallentaa vaikka MySQL muotoon.
Lisätäänpä vähän:
Yleensä kaikki mikä on MS Officella tehty voidaan avata OpenOfficella
-
Lisätäänpä vähän:
Yleensä kaikki mikä on MS Officella tehty voidaan avata OpenOfficella
Access on ehkä kuitenkin heikoiten tuettu osa MS Officesta. Lomakkeiden avaus ei välttämättä onnistu, eikä ehkä raporttien avaus.
-
Kartat ovat suojatussa access-tietokannassa (noin 70 Mt).
Kuvat kertovat asiasta enemmän:
http://koti.mbnet.fi/tommikul/mdb/access1.PNG
http://koti.mbnet.fi/tommikul/mdb/access2.PNG (purettuna)
http://koti.mbnet.fi/tommikul/mdb/access3.PNG (nimistö)
Yhdessä tietokannassa on linjapisteitä, loisto/valotunnuksia, jotain poijusymbolitietoja.
Kartan palaset ovat image nimisissä kentissä gif-kuvina.
Voiko näitä jotenkin siirtää esim. gpsdrive-ohjelmaan?
Suojauksen ohittamisessa ei ongelmaa
Veneilykäyttöön löytyy Linuxille parempikin (ilmainen) navigointiohjelma joka käyttää BSB/KAP -karttoja. KAP-kartat voi kalibroida access1.png:ssä näkyvillä koordinaateilla. Kalibrointityökalu on olemassa. Nyt vaan pitäisi saada nuo giffit ulos omiksi kuvatiedostoikseen?
-
Veneilykäyttöön löytyy Linuxille parempikin (ilmainen) navigointiohjelma joka käyttää BSB/KAP -karttoja. KAP-kartat voi kalibroida access1.png:ssä näkyvillä koordinaateilla. Kalibrointityökalu on olemassa. Nyt vaan pitäisi saada nuo giffit ulos omiksi kuvatiedostoikseen?
Voisitkohan kertoa, mikä tuollainen parempi on nimeltään ?
-
No joo, parempi, aika rohkeesti väitetty mutta kuitenkin...
http://sourceforge.net/projects/opencpn/support (http://sourceforge.net/projects/opencpn/support)