Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: Palokarki - 21.04.07 - klo:18.32
-
Moi
Yritin päivittää 6.10 versiota uudempaan julkaisuun, mutta päivitys tyssää jo alkumetreillä. Päivitysten hallinta-sovellus yrittää hakea paketteja - valmistellaan päivitystä vaiheessa - mutta jämähtää 41/43 kohdalle. Syyksi se ilmoittaa verkkoyhteyden. Verkkoyhteys toimii ainakin Firefoxilla ja Thunderbirdillä. Myös muut ohjelmistopäivitykset toimivat ilman herjoja. Pitääkö päivityksessä käyttää pääpalvelinta vaiko palvelinta maalle suomi (jos sillä on asiaan vaikutusta)?
Säilyvätkö 6.10 versioon asennetut ohjelmat ja blugit vai onko ne asennettava uudestaan 7.04 versioon?
-
Itselläkin jäi vähäksi aikaa "miettimään" tuohon 41 paketin kohdalle. Se kun sai siinä vähän aikaa olla, niin kyllä se siitä eteenpäin lähti.
On hyvin todennäköistä että asennetut ohjelmat jäävät koneeseen päivittäessä. Jotkut "epäsopivat" ohjelmat voidaan joutua poistamaan
-
Moi
Yritin päivittää 6.10 versiota uudempaan julkaisuun, mutta päivitys tyssää jo alkumetreillä. Päivitysten hallinta-sovellus yrittää hakea paketteja - valmistellaan päivitystä vaiheessa - mutta jämähtää 41/43 kohdalle. Syyksi se ilmoittaa verkkoyhteyden.
Todennäköisesti sinulla on ohjelmalähteissä jokin ei virallinen lähde johon ei saada yhteyttä, plf tai vastaava. Katsoppas Järjestelmä -> Ylläpito -> Ohjelmalähteet tai komentoriviltä sudo gedit /etc/apt/sources.list
ja kommentoi pois #-merkillä tarpeettomat.
Säilyvätkö 6.10 versioon asennetut ohjelmat ja blugit vai onko ne asennettava uudestaan 7.04 versioon?
Säilyvät
-
Kiitos tiedosta.
Poistin epävirallisten pakettivarastojen osoitteet listalta ja heti alkoi toimia. Hyvin pelittää Feisty ;D