Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: Leko - 04.03.07 - klo:18.43
-
Tavoite: Etäkoneessa alkaa soida joku biisi kaukaa tuotuna ja komennettuna.
Tässä ollaan: sshfs toimii. Musatiedoston saa kulkemaan. Käynnistäminen sound-juicer -p -d... kanssa ei meinaa onnistua.
Kys: Olisko tietoa täsmällisistä komennoista mökän aloitukseen joko tuolla em. Musamaijalla tai sitten jollakin muulla. Rivipohjaisia komentoja tässä olisin vailla. Ensin nyt että vaikka ääntä heti, ehkä myöhemmin ajoitettunakin.
Tämä nyt ei ole niin kovin vakavaa, mutta tartteeko aina olla. ::)
-
Uskoisin että ohjelma nimeltä cplay on vastaus. cplay on siis komentorivi-pohjainen musiikintoisto-ohjelma. Joskus sillointällöin laittelen musiikkia soimaan porukoiden winblows-läppäriltä käsin ssh:ta käyttäen. cplaey löytyy pakettivarastoista. Myös mplayer osaa soittaa musiikkia, kunhan komennat
mplayer /tähän/tiedoston/polku/tiedosto.mp3
Ja anteeksi vähän vanhemman aiheen nostelusta :p
-
Uskoisin että ohjelma nimeltä cplay on vastaus. cplay on siis komentorivi-pohjainen musiikintoisto-ohjelma. Joskus sillointällöin laittelen musiikkia soimaan porukoiden winblows-läppäriltä käsin ssh:ta käyttäen. cplaey löytyy pakettivarastoista. Myös mplayer osaa soittaa musiikkia, kunhan komennat mplayer /tähän/tiedoston/polku/tiedosto.mp3
Ja anteeksi vähän vanhemman aiheen nostelusta :p
Ihan vakionakin Ubuntusta löytyy play, joka riittänee useimmissa tapauksissa.. 'play /polku/tiedosto.mp3' ;)