Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Yleistä keskustelua => Aiheen aloitti: noonas - 02.03.07 - klo:15.08
-
Eilen ilmestyneen Mikrobitin välissä oli Hyvi & Hyöty 2007 -romppu. Hieman pessimistinä aattelin et ei siel kuitenkaan oo mitään linuxisteille. Vaan kappas. DVD:llä oli oma osio Linuxille. Eräs alaotsikko on Ubuntu :). Rompulla on Ubuntun levykuva ja ohjeet miten Ubuntu poltetaan CD:lle ja kuinka se saadaan asentumaan. Muita otsikoita Linux-osion alla oli Surffaus, Sähköposti, Keskustelu, Mediasoittimet, Kuvankäsittely, Tekstinkäsittely ja Poltto & Viritys. Jokaisen osion alla oli muutama ohjelma Linuxille.
Aika mukavaa kun viime vuosien Windows-painotteiseen romppuun on tullut asiaa ja opastusta Linuxista, ja etenkin Ubuntusta. Kaikki julkisuus on kotiinpäin.
-
Hieno homma tämä, pitääpäs katella sitä dvd:tä kun se nyt postissa kerran tuli. Toivottavasti tulisi lisää käyttäjiä.
-
Hieno homma tosiaan, varmasti jotkut saavat tästä nyt kipinän kokeilla Linuxia.
Ainoastaan vähän ihmettelen tuota Linux-ohjelmien esittelyä, kun rompulla kehotetaan lataamaan paketit valmistajan kotisivulta tai asentamaan esim. Firefox tar.gz-paketista, eikä missään mainita mitään paketinhallinnasta.
-
Tuli tänään en vain voi tutkia sitä koska ei ole nyt konetta jossa olisi DVD-asema. >:( :'(
-
Täysin turha läpyskä.
-
Ainoastaan vähän ihmettelen tuota Linux-ohjelmien esittelyä, kun rompulla kehotetaan lataamaan paketit valmistajan kotisivulta tai asentamaan esim. Firefox tar.gz-paketista, eikä missään mainita mitään paketinhallinnasta.
Ei sitä kannata ihmetellä. Se kuvaa asiantuntevuutta. :P
No hyvä yritys kyitenkin. :D
-
Onhan se silti oikein mukava asia, että oikein Linux -osio on sinne levylle ylipäätään saatu. Parannettavaa toki olisi, mutta mieluiten varmaan kannattaisi lähetellä sinne lehteen kohteliasta, rakentavaa palautetta asiasta.
Minusta varsinkin Firefox on sellainen ohjelma, että sen asentamisessa itse esim. oman kotihakemiston alle on ihan järkeäkin. Joku esimerkiksi saattaa haluta käyttää vaikka Ubuntu 6.06.1:a sen pitkän tuen vuoksi, mutta ei silti haluaisi olla jumissa Firefoxin 1.5 -sarjan kanssa. Firefox osaa kotihakemistoon asennettuna päivittää itsensä tietääkseni ihan nätisti (ainakin Windowsilla osaa, en ole itse Linuxissa onnistunut kokeilemaan) ja muille käyttäjille jää se käyttöjärjestelmän oletus-Firefox käyttöön.
Toki pakettienhallinta olisi hyvä selittää. Kunnon ohjeen tekeminen sinne CD:lle on kuitenkin aika iso homma, asiaa olisi paljon.
Ubuntu tutuksi -kirja voisi ehkä olla siellä levyllä mukana.