Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: vepe90 - 18.02.07 - klo:22.38
-
Moi!
Olen asentamassa Ubuntua 6.10 vanhalle tietokoneellemme. Nykyisellään se on lähes käyttökelvoton johtuen raskaasta Windows xp:stä. Syy uuden Windowssin käyttöön on WLAN, vanhalla 98-Windowsilla ei WLAN:ia saatu toimimaan.
Kysymys kuuluukin, onko Wlania mahdollista saada toimimaan? Testasin ubuntua live-cd:n avulla, mutta ei verkko ainakaan itsestään lähtenyt toimimaan. WLAN-korttina on usb-porttiin kytkettävä tikku (buffalo wli-usb-kb11) ja usb on 1.1
Live-cd:n avulla löysin laitehallinnasta usb-wlan-interface nimisen laitteen. Onko tämä meidän usb tikku vai jokin "varaus" jonka paikalla mahdollisen usb-WLAN kortin tulisi näkyä.
Wlan sovitin on ADSL-boksin (TW-EA2000) yhteydessä, samasta mötikästä löytyy myös palomuuri, voisiko se vaikuttaa asiaan?
Miten tätä asiaa tulisi ryhtyä selvitämään. Ubuntua en uskalla lähtä asentamaan ilman jonkinlaisia verkon kuntoon saamisen mahdollisuuksia.
-Vepe90
-
Wlan voi olla koneessa monella eri tunnuksella. esim eth1, wlan1, ra1, eli sillä ei ole suurempaa merkitystä. Jos laite löytyy laitehallinnasta, se luultavasti toimii. Oletko siis yrittänyt vaihtaa internetasetuksia järjestelmä → ylläpito → verkkoasetukset kohdasta?
Ota langallinen verkko pois käytöstä, jos sellainen on ja ota langaton käyttöön.
Jos yläpalkista löytyy internetyhteyden kuvake (kaksi tietokonetta), varmista, että se kuuntelee oikeaa laitetta (klikkaa kuvaketta, niin voi vaihtaa)
Jos nämä eivät auta, mennään komentoriville.
avaa pääte (sovellukset → apuohjelmat → pääte)
komenna:
iwconfig
(kertoo tietoja internetyhteydestä)
ja ifconfig
(kertoo tiedot langattomista laitteista)
ja lspci
(kertoo tiedot pci-laitteista)
ja kerro tiedot tänne foorumille.
-
lsusb
kertoo tiedot usb-laitteista, eikö niin Tonde?
-
Enpä saanut nuiden ohjeiden avulla toimimaan. Tuntuu, että kone ei edes yritä käyttää wlan-korttia, vaikka se sen tunnistaakin. Verkkoasetuksista löytyy langallinen netti jota ei koneessa ole, kuitenkin yhteyden nimi on wlan0. Koneessa ei siis edes ole tavallista lan korttia.
iwconfig antaa seuraavaa:
ubuntu@ubuntu:~$ iwconfig
lo no wireless extensions.
wlan0 no wireless extensions.
sit0 no wireless extensions.
Muita tietoja en jaksa nyt laittaa, koska ne pitää kopioida koneelle käsin,koska ubuntua ajaessa en saa mitään yhteyttä ulkomaailmaan. Usb:n näytti tunnistavan. Jos jotain tietoja tarvitte niin kyllähän mää ne tänne saan. Pitääkö ubuntu asentaa, että saan wlanin toimimaan? Nyt olen siis yrittänyt vain live-cd:n avulla.
Edittii: Tlipahan vaan mieleen, onko ubuntu edes kevyempi kuin xp? Koneessa 500MHz amd prosessori, 256mb muistia ja nvidia 2 näytönohjain. Saako kyseisellä kokoonpanolle edes kohtalaisen käytettävyyden?
-
Ubuntu taitaa tuolla koneella pyöriä ihan OK. Jos haluat lisää nopeutta xubuntu on kevyempi vaihtoehto ubuntusta.
Tuo iwconfig näyttää, että yhtään laitetta ei tunisteta langattomana korttina, joten langaton korttisi ei luultavasti lähde toimimaan heittämällä.
voit ohjata komennnon tulosteen tiedostoksi komentamalla esim. näin: cat ifconfig > ifconfig.txt
Onhan se tietysti oma hommansa laittaa tiedosto jollekkin tallennusmedialle ja siitä toisellle käyttöjärjestelmälle/koneelle jne.
-
Ok. kiitoksia avusta, taitaa jäädä asia nyt hautumaan. Ehkäpä vielä joskus jaksan perehtyä asiaan, nyt jää kuitenkin kone odottamaan parempia aikoja.'
-vepe90
-
Luitko muuten tämän?
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Laitteisto#Langattomat_verkkokortit
-
Luin. Broadcom, 43xx-sarjan wlan-kortit. Mitäs tämä meinaa, onko Broadcom jokin kortti-merkki vai jotain aivan muuta? Kuitenkin tuo vaatisi ubuntun asentamista ja sen nettiin saamista, joka tosin modeemilla taitaisi onnistua. Onko mahdollista ladata nuita "paketteja" windows koneelle ja siirtää siitä tikulle, korpulle tms. ja siitä sitten Ubuntu koneeseen?
-vepe90
-
Katsele tuolta:
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessCardsSupported
Ja tuolta jos ei muuten asennu:
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/Ndiswrapper
-
Onko mahdollista ladata nuita "paketteja" windows koneelle ja siirtää siitä tikulle, korpulle tms. ja siitä sitten Ubuntu koneeseen?
On mahdollista. Valitettavasti aika työlästä.
http://packages.ubuntu.com näet paketit ja niiden riippuvuuksia. Itse kunkin paketin voi noutaa
tiedostopalvelimilta.
Esim.
http://ftp.funet.fi/pub/Linux/INSTALL/Ubuntu/archive/pool/main/
Sieltä noukitaan .deb paketti ja asennetaan esim. dpkg:llä.
Edit: Ja saahan Ubuntun asennetuksi asennuslevyltä (live-cd:ltä) ilman nettiyhteyttä. Valitettavasti
silloin osa ominaisuuksia jää asentumatta, mutta Linux on koneella. Itse mieluusti asennan Ubuntun
server-levyltä, ja konfiguroinnin jälkeen (esim. verkkoyhteys toimimaan) asennan loput netistä
paketinhallinnan työkaluilla.
-
Juups... Ainakaan tuolta tuettuja wlan-kortteja listaavalta sivulta ei meidän korttia löydy. Tätä Ndiswrapperia voisi koittaa, ihmettelen vain mitä tämä Broadcom 4318 Wireless meinaa. Onko se joku tietty korttimerkki vai jotain ihan muuta? Joka tapauksessa, taitaa mennä sellaisiksi jutuiksi joita ei live-cd:n avulla pääse tekemään...
-vepe90