Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: jamattil1 - 09.12.06 - klo:10.32

Otsikko: Linux-ntfs-3g ongelma
Kirjoitti: jamattil1 - 09.12.06 - klo:10.32
Asentelin taannoin tuon Linux-ntfs-projektin ntfs-3g kaikkien ohjeiden mukaan. Mitään suurempia ongelmia ei tähän asti ole ollut. Olen pystynyt siirtämään isojakin tiedostoja Windowsista Ubuntu 6.10:n puolelle ja takaisin.

Yhden ongelman/vian olen havainnut. Ilmeisesti ä:n ja ö:n käyttö eli erikoisemmat kirjaimet aiheuttat tieodoston tai kansion katoamisen. Aina, kun tieodostossa tai kansiossa on ä tai ö, kopiointi ei onnistu. Myös tiedostot, jotka sisältävät näitä kirjaimia tuntuivat häviävän. Onkos kenelläkään ollut samantyyppistä ongelmaa ja ennen kaikkea, onko siihen nopeata ratkaisua löydettävissä?

Terv. Jari
Otsikko: Re: Linux-ntfs-3g ongelma
Kirjoitti: Regel - 09.12.06 - klo:22.15
ntfs-3g ei ole vielä final-vaiheessa. Älä käytä sitä, jos haluat ongelmattoman järjestelmän.
Otsikko: Vs: Linux-ntfs-3g ongelma
Kirjoitti: pasipasi - 08.05.07 - klo:20.36
ntfs-3g on nyt stable, mutta ongelma on edelleen feistyn ntfs-3g-versiossa. Onko tähän olemassa mitään korjausta?
Otsikko: Vs: Linux-ntfs-3g ongelma
Kirjoitti: Kalle Kipinä - 09.05.07 - klo:02.40
ntfs-3g on nyt stable, mutta ongelma on edelleen feistyn ntfs-3g-versiossa. Onko tähän olemassa mitään korjausta?
Ketjussa http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=9053.0 on juttua aiheesta. Nyttemmin en enää ole ollenkaan varma, että vika oli fstabin asetuksissa. Epäilen, että kyseessä olivatkin ongelmat locale-asetuksissa.