Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: jjosk - 11.11.06 - klo:22.45

Otsikko: Outo ongelma uudelleenkäynnistää aina koneen
Kirjoitti: jjosk - 11.11.06 - klo:22.45
Eli ongelma on seuraava: Mulla on serveriasennus ubuntusta ja siinä openbox. Kone on vanha 800Mhz celeron 128mb muistilla. Openboxissa kun yritän käynnistää etermistä xtermiä tai firefoxia, pc-beepperistä kuuluu vaimea lyhyt piipahdus ja kone käynnistyy uudelleen. Ei ole hajuakaan mikä sen aiheuttaa.

Ongelman tekee mielenkiintoiseksi se, että voin aivan tyytyväisenä käyttää mozillaa usealla välilehdellä sekä beep media playeriä, niin että vapaata muistia on 2 mb jäljellä. Synaptic aiheuttaa myös uudelleenkäynnistymisen, vaikkakin olen saanut sen auki muutamia kertoja. Mistä logista näkisin mitä koneen viime hetkillä tapahtuu? En ole varma vilkahtaako terminaalissa joku virheilmoitus.
Otsikko: Re: Outo ongelma uudelleenkäynnistää aina koneen
Kirjoitti: jjosk - 16.11.06 - klo:23.26
Helpottaisi jos saisin vinkit mahdollisimman tarkkaan loggaukseen  koneen viime hetkistä.
Otsikko: Re: Outo ongelma uudelleenkäynnistää aina koneen
Kirjoitti: Juhhe1 - 17.11.06 - klo:22.55
Helpottaisi jos saisin vinkit mahdollisimman tarkkaan loggaukseen  koneen viime hetkistä.

/var/log hakemistosta löytyy logit. kern.log:sta voi löytyä jotain ja sitten siellä on dmesg:t ja varmasti löytyy muutakin kun käyt läpi niitä.