Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: jazzzman332 - 22.10.06 - klo:21.01
-
Asensinpa tässä n.kuukausi sitten Automatixin, ja hain sillä kaikki tarpeeliset ohjelmat Ubuntuun...
Kun koneen käynnistää, netti toimii täysin normaalisti, mutta n.minuutin päästä "palvelimeen ei saada yhteyttä"
PPPOE asetusten uudelleen laittaminen ei auta tilannetta, vaan ohjelma, jolla yhistetään nettiin (oisko ollut joku Gnome PPPOE) ja sen virheraportissa lukee: tiedostoa dev/modem ei ole... En muista ilmoitusta sanatarkasti, kun käytin Ubuntua viimeksi n. 3 kuukausi sitten.
Yhteys on ihan normi DSL...
Mikä neuvoksi ???
-
Toimiko netti ennen Automatixin sekoiluja?
-
Toimi.
-
Vois alkaa kerätä näitä viestejä EasyUbuntun ja Automatixin rikkomista järjestelmistä. Pistää sitten stickyksi tuohon ylös =)
-
Kun et tiedä mitä Automatix teki, emmekä mekään tiedä, ykisnkertaisinta olisi varmaan asentaa Ubuntu uudelleen ja lukea http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
-
virheraportissa lukee: tiedostoa dev/modem ei ole...
Useimmiten ei laitetta /dev/modem ole. Se on vain symbolinen linkki
vastaavaan laiteajuriin. Tällaisia laitteita Linuxissa on useita
esim. /dev/cdrom -> /dev/hdc tms.
Jotkin ohjelmat näet käyttävät tuollaista /dev/modem linkkiä.
Ratkaisuvaihtoehtoja olisi, joko määritellä ohjelmassa /dev/modem:in sijaan
oikea laitemääritys tai tehdä tuo symbolinen (softa/pehmeä) linkki (man ln),
joka viittaa siis oikeaan laitteeseen.