Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: ajaaskel - 24.03.26 - klo:02.27

Otsikko: Filmin oranssin maskin poisto
Kirjoitti: ajaaskel - 24.03.26 - klo:02.27
Vanhoja filmivalokuvia pystyy muuttamaan digitaaliseen muotoon hyvällä tarkkuudella kuvaamalla järjestelmäkameralla taustavalon sisältävän apulaitteen avulla, joka kiinnittyy suoraan esim. Nikonin linssiin. Näitä on monen merkkisiä, mutta lähdin testaamaan https://www.scandinavianphoto.fi/jjc/fda-s1-film-digitizing-adapter-and-led-light-set-1058737 (https://www.scandinavianphoto.fi/jjc/fda-s1-film-digitizing-adapter-and-led-light-set-1058737) adapterilla. 

Otettu valokuva on negatiivi eli siinä on värit väärin päin. Värien kääntäminen negatiista positiiviksi on helppo temppu, mutta se ei yksinään riitä.   Kuva on aivan sinistynyt kauttaaltaan, sillä filmi itsessään on jotain oranssin ja ruskean väliltä. Tuo filmin pohjaväri kääntyy vastaväriksi muutettaessa siniseksi.
Yksi kätevätä kuulostava temppu on kuvata pala filmiä kohdasta, missä ei ole kuvaa, jolloin saadaan talteen kyseisen filmin pohjasävy tarkasti. 
Ratkaistavaksi ongelmaksi jää, miten vähentää pikselitasolla tuo pohjasävy pois varsinaisesta kuvasta. Ideana olisi tehdä se jollain apuohjelmalla, ilmeisesti Image Magic pystyisi tuohon.  Kokeilin jo netistä löytyneitä yritelmiä komentorivillä tuosta, mutta en saanut poistettua maskia oikealla tavalla.
Vaatisi ehkä syventymistä kuvankäsittelyyn enemmän, mutta joku kuvankäsittelyyn jo syventynyt varmaan tietää toimivan ratkaisun?  Täällä on jotain lisää tuosta teemasta:  https://imagemagick.org/script/compose.php#gsc.tab=0 (https://imagemagick.org/script/compose.php#gsc.tab=0)

"Pinta"-ohjelma on ihan toimiva apuväline kokeilussa, voi kääntää negan positiiviksi ja myös tehdä automaattisen tasapainotuksen, joka näytti toimivan hyvin.
Haluan kuitenkin tehdä muunnoksen lopulta skriptinä, jolloin saan ketjutettua kaikki vaiheet, maskin poisto+kuvan kääntö vaakasuunnassa+muunnos positiiviksi+tasapainon säätö. Tuo kääntö vaakasuunnassa on tarpeen siksi, että filmi kuvataan sen mattapuolelta, jolloin vasen ja oikea on väärin päin. Kääntö toimii Image Magicin avulla ongelmitta samoin kuin muunnos positiiviksi.   




Otsikko: Vs: Filmin oranssin maskin poisto
Kirjoitti: nm - 24.03.26 - klo:10.40
Kannattanee käyttää käsittelyyn jotain valmista ratkaisua, joka tarjoaa tarvittavat säädöt suoraan. Esimerkiksi Darktablen negadoctor vaikuttaisi hyvältä: https://docs.darktable.org/usermanual/development/en/module-reference/processing-modules/negadoctor/

Olennaista on kuvata filmiä myös valottuneen osan ulkopuolelta, jotta pohjaväristä saadaan näyte käsittelyä varten. Lisäksi valon valkotasapaino pitää huomioida erikseen.

Darktablella voi automatisoida kuvajoukon käsittelyn tyylien (style) avulla.

Nyt koodauskielimallien aikakaudella tällaisesta avoimen koodin ohjelmasta voi myös tehdä omia versioita eri ohjelmointikielillä aika helposti, eli negadoctorin koodin perusteella voisi tehdä oman toteutuksen skriptausta varten vaikka Pythonilla ja sopivilla kuvankäsittelykirjastoilla (OpenCV, Pillow, Scikit-image jne.)