Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt => Aiheen aloitti: ilkant - 15.09.25 - klo:18.55

Otsikko: Zoom-sovelluksen käynnistyminen automaattisesti eri selaimissa
Kirjoitti: ilkant - 15.09.25 - klo:18.55
Nykyisin webinaareissa käytetään enimmäkseen Zoom-ohjelmaa. Teams on jäänyt vähemmälle aiemmasta. Usein saan sähköpostilla linkin webinaariin. Kun käynnistän webinaarin tuollaisesta linkistä, niin

* Chromium-selaimessa näkymä jää sivuun, jossa voi valita seuraako webinaaria selaimen sivun kautta vai lataako Zoom-sovelluksen. Tuossa tilanteessa valitsen sen selaimessa seuraamisen.
* Firefox tuolla sivulla käynnistää automaattisesti koneeltani asennetun Zoom-sovelluksen.

Olen kokenut tuon sovelluksen jollain tavalla paremmaksi kuin selaimen sivulla sen käytön. Mm. Zoomin chat avautuu erilliseksi ikkunaksi, jonka voi siirtää jopa selainikkunan ulkopuolelle. Selainella seurattuna chat-ikkunaa voi siirrellä vain sen ikkunan alueella. Sama osallistujaluettelo.

Katselin Chromiumin asetuksia. En löytänyt asetusta, että se käynnistäisi sovelluksia automaatttisesti. Onko sellaista asetusta? Pitääkö vain availla FireFoxilla webinaareja?
Otsikko: Vs: Zoom-sovelluksen käynnistyminen automaattisesti eri selaimissa
Kirjoitti: Jakke77 - 21.09.25 - klo:17.31
löytyskö täältä mitään vihjeitä https://support.zoom.com/hc/fi/article?id=zm_kb&sysparm_article=KB0065966
Otsikko: Vs: Zoom-sovelluksen käynnistyminen automaattisesti eri selaimissa
Kirjoitti: Jakke77 - 21.09.25 - klo:17.32
sitten on lisäosia jos nämä auttas jotain ja sattuu toimimaan https://chromewebstore.google.com/detail/zoomus-always-show-join-f/aedgpiecagcpmehhelbibfbgpfiafdkm?pli=1
Otsikko: Vs: Zoom-sovelluksen käynnistyminen automaattisesti eri selaimissa
Kirjoitti: ilkant - 22.09.25 - klo:00.08
löytyskö täältä mitään vihjeitä https://support.zoom.com/hc/fi/article?id=zm_kb&sysparm_article=KB0065966

Kiitos. Tutkin ja kokeilen. Nyt olen toisella koneella.