Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: LeHiX - 23.07.25 - klo:00.16

Otsikko: Verkko katosi
Kirjoitti: LeHiX - 23.07.25 - klo:00.16
Päivitin Ubuntun ja meni yllättävän nopeasti läpi mutta uudelleen käynnistyksen jälkeen ei verkon kuvaketta yläpalkissa  ollut ja asetuksissakin oli vain ei määritetty.
Epäilin että DNAn verkkopalvelun huoltoa kun se on joskus ollut ti/ke yönä . Onneksi pääsin tänne tabletin bravella
Otsikko: Vs: Verkko katosi
Kirjoitti: LeHiX - 23.07.25 - klo:00.28
Tabletin WiFi toimii eli verkkomodeemi toimii, ETH-valo pimeänä
Otsikko: Vs: Verkko katosi
Kirjoitti: LeHiX - 23.07.25 - klo:00.30
Kosahtiko verkkokortt? Pöytäkone
Otsikko: Vs: Verkko katosi
Kirjoitti: LeHiX - 23.07.25 - klo:09.02
Palasin ennen päivityst' tilanteeseen ja verkko palasi, onneksi en alkanut repiä johtoja... puuf
Mutta miten paikkaan tuon viimeisimmän päivityksen, päivitin synapticin kautta kun tutkin nvidian ajureita kun "lisäajurit" välilehti oli tyhjä?
No nyt ollaan tässä toimivassa versiossa
Otsikko: Vs: Verkko katosi
Kirjoitti: Tomin - 23.07.25 - klo:18.46
Palasin ennen päivityst' tilanteeseen ja verkko palasi, onneksi en alkanut repiä johtoja... puuf

Siis käynnistitkö aiemmalla kernelillä (Linuxilla) ja se toimi? Jos tästä oli kyse, niin katsoisin lspci:n tai lsusb:n listauksesta, mikä verkkopiiri koneessa on ja sitten Ubuntun bugtrackeristä, onko siellä jo bugia. Tarvittaessa tietysti tekee uuden. :)

https://bugs.launchpad.net/~ubuntu-kernel-team
https://bugs.launchpad.net/bugs/bugtrackers/linux-kernel-bugs
Otsikko: Vs: Verkko katosi
Kirjoitti: LeHiX - 23.07.25 - klo:21.16
Näyttäisi että kernelin päivitys ei onnistunut, kun katsoin Ohjelmistot/Päivitykset kohdasta siellä oli lista, siis koko lista myös "päivitetyt" tiedostot joita synapticissa oli vähemmän.
Ohjelmistot kautta päivitykset näyttäisi vaativan uudelleenkäynnistyksen melkein joka kerta "Ohjelmistopäivitykset" sovellus ei toimi, lataa kyllä tietoja mutta valittaa aina epäonnistuneensa, onko Ubuntu vaihtanut toimintojaan? Ohjelmistot ei muilta osin ole koskaan toiminut kunnolla no... päivityksiä lukuun ottamatta.
Ja joo, päivitän jossain vaiheessa uudeleen kutta Ohjelmistot kautta