Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: raimo - 07.06.25 - klo:22.38
-
Moi!
Kuinka saan VDRLiven näyttämään 24h kelloa?
Nyt se on 12 h ilman am/pm merkintöjä niin ei mistään tiedä onko aika illala vai aamulla.
edit, toinen kysymys on että miksi VDR edelleen tekee 2Gt tiedostoja vaikka --vfat on kommentoitu pois käytöstä
/etc/vdr/conf.d/00-vdr.conf tiedostossa? Mukavampi olisi kun koko video olisi yhdessä möykyssä.
edit2: /etc/vdr/setup.conf tiedostossa MaxVideoFileSize=2000 -> 0 luultavasti ratkaisee tuon koko-ongelman, ko tiedostosta ei edes Geminin tarkoilla silmillä löydy aika-asetusta.
edit3 Ei auta tuo MaxVideoFileSize=0 se palautuu uudelleenkäynnistyksessä 2000 arvoon.
locale
LANG=en_GB.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="en_GB.UTF-8"
LC_NUMERIC=fi_FI.UTF-8
LC_TIME=fi_FI.UTF-8
LC_COLLATE="en_GB.UTF-8"
LC_MONETARY=fi_FI.UTF-8
LC_MESSAGES="en_GB.UTF-8"
LC_PAPER=fi_FI.UTF-8
LC_NAME=fi_FI.UTF-8
LC_ADDRESS=fi_FI.UTF-8
LC_TELEPHONE=fi_FI.UTF-8
LC_MEASUREMENT=fi_FI.UTF-8
LC_IDENTIFICATION=fi_FI.UTF-8
LC_ALL=
-
VDR-tallennushakemisto on NFS-jaossa, jos se nyt mitään merkitsee?
-
edit2: /etc/vdr/setup.conf tiedostossa MaxVideoFileSize=2000 -> 0 luultavasti ratkaisee tuon koko-ongelman, ko tiedostosta ei edes Geminin tarkoilla silmillä löydy aika-asetusta.
edit3 Ei auta tuo MaxVideoFileSize=0 se palautuu uudelleenkäynnistyksessä 2000 arvoon.
Älä aseta nollaksi vaan esim. 100000, jos haluat sallia 100 Gt tiedostokoon.
VDR Liven aikaformaatin asetus tuskin on VDR:n puolella. Selvinnee parhaiten lähdekoodia lukemalla.
-
Älä aseta nollaksi vaan esim. 100000, jos haluat sallia 100 Gt tiedostokoon.
VDR Liven aikaformaatin asetus tuskin on VDR:n puolella. Selvinnee parhaiten lähdekoodia lukemalla.
Pitää pysäyttää VDR sensin
sudo systemctl stop vdr.service
Sitten muokata /etc/vdr/config.txt tiedostoon
MaxVideoFileSize=100000
ja käynnistää VDR
sudo systemctl start vdr.service
Muuten ei onnistu.
Mistähän moisen lähdekoodin löytäisi, saati sieltä oikean asetuksen?
Samalla löytyi Dolphinita bugi, se ei näytä tiedoston koon kasvamistaa yli 2.0Gt:n Onneksi katsoin ls -lh että tiedosto kasvaa ja on jo yli 4GiB:ä. Dolphin näyttää vain 2.0GiB tympeästi koko ajan.
Kokorajoitus on siis ratkaistu. Kiitos siitä. Jos vielä saisin helppiä tuohon aika-asetukseen?
Löysin sen lähdekoodin pakettihaulla kun otin src lähteet käyttöön: 355 tiedostoa, ei edes sanonta etsii neulaa heinäsuovasta riitä.
clock(); esiintyy useassa paikassa, mutta empä ole törmännyt siihen missä se määritetään, ellei ole joku vakio?
-
VDR Liven koodissa oletusaikaformaatti on "%I:%M %p" eli 12 h aika AM/PM-merkinnällä:
https://github.com/MarkusEh/vdr-plugin-live/blob/master/pages/whats_on.ecpp
char const * timeFormat = tr("%I:%M %p");
char const * dateFormat = tr("%A, %x");
if (mode == "detail") {
dateFormat = tr("%a, %x");
}
if (type == "now") {
headTime = std::string(cToSvDateTime(timeFormat, time(0)));
headDate = std::string(cToSvDateTime(dateFormat, time(0)));
head = std::string(tr("What's running on")) + " " + headDate + " " + tr("at") + " " + headTime;
Tämä lokalisoidaan LANG-muuttujan perusteella eri kielille. Esimerkiksi suomalaisessa käännöstiedostossa https://github.com/MarkusEh/vdr-plugin-live/blob/master/po/fi_FI.po aikaleiman formaatti muutetaan muotoon %H:%M, eli 24 h ajaksi:
msgid "%I:%M %p"
msgstr "%H:%M"
Nyt sinulla on käytössä LANG=en_GB.UTF-8. Jos katsot VDR Liven käännöstiedostohakemistoa (po) (https://github.com/MarkusEh/vdr-plugin-live/tree/master/po), siellä ei ole lainkaan käännöstä kyseiselle localelle. Huomaa myös, että Live-pluginin käännösmekanismissa ei ole tukea LC_TIME-lokalisoinnille, eli aikaformaatti noudattaa vain kieliasetusta. Käännöksen puuttuessa käytössä on oletusmuoto, eli 12 h aika. AM/PM-merkinnän pitäisi kyllä näkyä aikaleimoissa. Puuttuuko se Liven sivuilla kaikkialta vai jostain tietystä kohdasta?
Ratkaisuvaihtoehtoja helpoimmasta vaikeimpaan:
1. Vaihda käyttöjärjestelmän tai VDR:n LANG-muuttujaan sellainen locale, jolle on määritelty 24 h aikaformaatti Live-pluginin käännöstiedostoissa.
2. Jos haluat käyttää juuri en_GB-kieliasetusta, lisää Liveen käännöstiedosto brittienglannille ja määrittele siellä 24h aikaformaatti. Hyvin perustellen tällaisen muutoksen saisi ehkä hyväksytettyä pull requestilla mukaan projektin viralliseen kehityshaaraan.
3. Koodaa VDR Liveen tuki LC_TIME-lokalisointimuuttujalle.
-
Jokaisesta ajasta puuttu am/pm, sitä ei siis ole koko "ohjelmassa" missään.
1, 2 3 menee korkealta yli, mistä minä säädän VDR:n saatikka VDR Liven localen?
Ei sellaista asetussta ole missään, en ainakaan ole huomannut??
Mikä olisi sellainen englanninkieli missä on 24h kello, yritin LANGUAGE locleen myös en_GB, mutta eihän se tietenkään toimi jos sille ei ole asetusta?
-
Jokaisesta ajasta puuttu am/pm, sitä ei siis ole koko "ohjelmassa" missään.
1, 2 3 menee korkealta yli, mistä minä säädän VDR:n saatikka VDR Liven localen?
Ei sellaista asetussta ole missään, en ainakaan ole huomannut??
VDR:ssä ei ole siihen erillistä asetusta, vaan se käyttää ympäristön localea, kuten Linux-ohjelmat yleensäkin. Jos et halua vaihtaa koko järjestelmää suomenkieliseksi, voit asettaa sen pelkästään VDR:lle Systemd:n asetuksella. Olettaen siis että käynnistät VDR:n Systemd-palveluna.
Luo hakemisto /etc/systemd/system/vdr.service.d
sudo mkdir -p /etc/systemd/system/vdr.service.d
Avaa/luo tiedosto /etc/systemd/system/vdr.service.d/kieli.conf esim. nano-tekstieditorilla:
sudo nano /etc/systemd/system/vdr.service.d/kieli.conf
Kopioi sisällöksi:
[Service]
Environment="LANG=fi_FI.UTF-8"
Tallenna: Ctrl+O
Sulje editori: Ctrl+X
Käynnistä VDR uudelleen:
sudo systemctl restart vdr
Mikä olisi sellainen englanninkieli missä on 24h kello, yritin LANGUAGE locleen myös en_GB, mutta eihän se tietenkään toimi jos sille ei ole asetusta?
VDR Livessä ei ole erikseen englanninkielisiä lokalisaatiotiedostoja. Ainoa englanninkielinen käännös on koodin sisällä oletusmerkkijonoissa, ja siellä on 12 h:n formaatti. Käännös pitäisi siis itse lisätä po-kansioon uutena tiedostona ja kääntää paketti uudelleen.
Pelkästään koodia silmäilemällä en kyllä huomaa bugia, joka pudottaisi AM/PM-merkinnän pois. Pitäisi kokeilla ja debugata käytännössä. Voi tietty olla, että sinulla on hieman eri tavalla toimiva versio kuin nykyinen GitHubissa kehitettävä haara.
-
Joo, kiitos! Ehdittiin jo Geminin kanssaa tekemään se näin:
sudo nano /usr/lib/systemd/system/vdr.service
[Service]
Environment="LANG=fi_FI.UTF-8"
sudo systemctl daemon-reload
sudo systemctl restart vdr.service
No se on nyt suomenkielinen ja kello on 24h, kiitos paljon!
-
Jep, voi olla eri versio. Tämä on KDE neon.
VDR versio on 2.6.0
ja Live vesio on 3.1.3
PS. teen sinun ohjeen mukaan niin ei ainakaan mikään päivitys sotke pakkaa.
-
Jep, voi olla eri versio. Tämä on KDE neon.
VDR versio on 2.6.0
ja Live vesio on 3.1.3
Tarkistin paketin lähdekoodista, että siinäkin pitäisi olla 12h aikaleimassa AM/PM-merkintä. Mihin mahtaa sitten kadota matkan varrella..?
-
Jep, voi olla eri versio. Tämä on KDE neon.
VDR versio on 2.6.0
ja Live vesio on 3.1.3
Tarkistin paketin lähdekoodista, että siinäkin pitäisi olla 12h aikaleimassa AM/PM-merkintä. Mihin mahtaa sitten kadota matkan varrella..?
Tein leikkauksen systeemiin 12 tikkiä. Siirsin TV-tikun Raspberry Pi 5:een. Eihän siitä ihan täydellistä tullut kun se on NFS-jaossa niin liikkuvia vipuja on aika paljon. Nauhoittaa kylla NFS-asiakkaan päässä ja serverin (Raspi on myös NFS serveri) päässä, mutta poistamaan ei pysty kuin asiakkaan päästä sudolla. Serveri ei saa poistettua mitenkään. No kunhaan aika kuluu ja jaksan keskittyä löydän kyllä mikä mättää. UID ja GID on samat molemmissa laitteissa. Liekö se syyllinen? Mutta niin se nyt on. Sitten on vielä tuo wanha i7 4000 sarjaa, joka pitäisi saada samaan poppooseen... Nauhoitus on itseisarvo ei poistaminen, siksi en jaksa otaa siitä kovinkaan isoa stressiä. Joo ja vdr:vdr on käyttäjät ja ryhmät kaikkialla ja ei vaan poista.
Niin sitä piti sanomani että sitten kun aika oli sovelias poistin kaiken VDR:ään liittyvän ja asensin uudelleen, nyt kello on 12h ja am/pm näkyy, sehän riittää. Asennukseen tuli vain vdr ja vdr-live-plugin. VDR:ltä vietiin channels.conf pois, se on vaan tukemassa VDRLive:ä. Ratkaistu!! :)
-
Sitten on vielä tuo wanha i7 4000 sarjaa, joka pitäisi saada samaan poppooseen... Nauhoitus on itseisarvo ei poistaminen, siksi en jaksa otaa siitä kovinkaan isoa stressiä. Joo ja vdr:vdr on käyttäjät ja ryhmät kaikkialla ja ei vaan poista.
No nyt se on tikissä, kaikki toimii kuin ajatus. i7 asentui mitään tekemättä, tai siis lähti toimimaan Kodilla ja VLC:llä, NFS-jako ja VDR toimii hienosti yhdessä. Kaikilta kahdelta asiakaskoneelta Raspberry Pi 5 on VDR- ja NFS-serveri, joka jaksaa ongelmitta toistaa kahta HD-kanavaa VLC:llä, jos nyt joskus tulee joitakin urheilulähetyksiä samaan aikaan niin silloin voi tarvia kahta kanavaa. Yleensä yksi riittää. Kiitos kaikille.
Luonnollisesti NFS-asetukset on laitettu /etc/fstab:iin i7 koneeella, muuta ei tarvittu.
Rapissa on Akasan passiivi alumiiniprofiilikotelo jossa on massiiviset lämmönjohtotolpat piireiltä kotelon kanteen, lämmöt pysyy kovassakin käytössä (stress --cpu 4) ½ tuntia ja lämmöt ei nouse juurikaan yli +50°C idlenä ja HD-kanavaa katsellessa lämmöt pysyy +40-+45°C. Todella tehokas jäähy.