Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Toni Alenius - 15.12.24 - klo:15.45
-
Eli näyttö pitäisi kalibroida, olen yrittänyt käyttää lagom.nl:ää mutta homma tyssää terävyyteen, sitä ei nimittäin saa tällä näytöllä kohdalleen (en ainakaan näytön asetuksista-) & lagomin mukaan gamman säätäminen on silloin turhaa, olen nyt käyttänyt tätä näyttöä (Samsung LF24T650F) kaksi vuotta ja olen pannut merkille että näköni on alkanut heiketä ensimmäistä kertaa sitten edellistä edellisen näyttöni hankkimisen jälkeen 17 vuotta sitten, eli näytön säädöt on päin prinkkalaa, onko mitään muuta sivua tai sovellusta jolla voisi kalibroida näytön manuaalisesti? Windowsissa oli mahdollisuus tehdä säätöjä näytönohjaimen asetuksia muuttamalla silloin kun näytön säädöt loppui, miten Ubuntun saisi taipumaan samaan?
Vai pitääkö vaan hankkia näyttö jossa on paremmat säädöt?
-
Jos sinulla Nvidian suljetut ajurit on asennettuna, niin siinähän tulee mukana hallintaohjelma, millä voi tehdä kaikenlaisia säätöjä.
-
Jos sinulla Nvidian suljetut ajurit on asennettuna, niin siinähän tulee mukana hallintaohjelma, millä voi tehdä kaikenlaisia säätöjä.
jospa näytät MISTÄ nuo asetukset löytyy?
-
tässä miltä testikuva näyttää parhailla asetuksilla mitä näytöstä saa säädettyä, kuten yllä oleva kuvakaappaus osoittaa ei NVIDIA Settingsistä voi säätää terävyyttä.
-
olen idiootti, kun siirsin näyttöä vähän kauemmaksi ja säädin katselukulmaa terävyys oli sittenkin kohdallaan ja gamman sai hienosäädettyä ihan tarpeeksi hyvin, jonka jälkeen loppu olikin kontrastin hienosäätöä toivotaan että nyt meni oikein ettei näkö enää heikkene.