Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: USakari - 12.08.24 - klo:09.37

Otsikko: Vinyylit pois, mutta audiot talteen
Kirjoitti: USakari - 12.08.24 - klo:09.37
Levysoitin eli ns. grammari meni romuihin vuosia sitten, mutta vinyylejä jäi nurkkiin lojumaan. Niistäkin pitää nyt päästä eroon, mutta sisältö olisi kiva säilyttää. Olisiko jollakulla vihjettä, miten edetä?
Otsikko: Vs: Vinyylit pois, mutta audiot talteen
Kirjoitti: Jtkone - 12.08.24 - klo:09.57
Itse saman ongelman ratkaisin seuraavasti:
Hommasin halvan levysoittimen jossa USB- liitäntä:
Esimerkiksi tällainen:https://discoland.fi/audizio-rp130-levysoitin-usb-liitannalla?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI6YPtzuzuhwMVxxOiAx1GZwZzEAQYAyABEgKoufD_BwE (https://discoland.fi/audizio-rp130-levysoitin-usb-liitannalla?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI6YPtzuzuhwMVxxOiAx1GZwZzEAQYAyABEgKoufD_BwE)
Audacity ohjelmalla tietokoneelle. Ohjelmassa on myös mahdollisuus parannella tallennusta esimerkiksi napsujen poisto.
Levyt kannattaa tietysti myydä (itseänikin saattaisi kiinnostaa), jos on muutakin kuin Finnhitsejä tyyliin 80-luku ;)
Otsikko: Vs: Vinyylit pois, mutta audiot talteen
Kirjoitti: kamara - 12.08.24 - klo:11.54
Itse ostin kirpparilta aidon täysautomaattisen vinyylisoittimen, johon vaihdoin äänirasian ja ostin RIAA-korjaimen USB-liitännällä.

Vinyylisoitin 40 €
Äänirasia 20 €
RIAA-korjain USB-liitännällä n. 80 €

Vinyylisoitin on Yamaha, johon voi vaihtaa myös CM-rasian. RIAA-korjaimessa (ja vinyylisoittimessa) on myös CM-rasian tuki, jota en itse ainakaan vielä tarvitse.

RIAA-korjain toimi suoraan linukassa, joten kappaleet voi ripata Audacity:llä.

Maajohdon joutui kyllä itse kolvaamaan, mutta muuten paketti toimi suoraan kuin kaupan hyllyltä.