Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Yleistä keskustelua => Aiheen aloitti: AimoE - 25.02.24 - klo:14.43
-
Olen tehnyt varmistuksia ilman pilvitilejä siten, että kytken puhelimen USB-kaapelilla Ubuntu-koneeseen ja Bash-scriptillä ensin kopioin sovellusten tuottamat varmuuskopiot tietokoneelle ja sitten poistan ne puhelimesta.
Nyt Android 14 antaa vain katsella tiedostojärjestelmää. Onko joku löytänyt kiertotien? Ihan äkkiseltään en netistä sellaista löytänyt. Olisi aika työlästä käydä niitä tieodstoja poistamassa käsin joka varmistuksen jälkeen.
-
Vaikka MTP on Android 14:ssa blokattu, niin oletettavasti ADB:lla pääsee vielä kopeloimaan. MTP:n yli olen kuitenkin putkittanut kokonaisia hakemistoja puhelimesta suoraan 7za-komentoon. Mahtaakohan onnistua se, että adb pull kirjoittaisi mkfifo-putkeen, vai onko pull-komennon I/O jotain muuta kuin fifo?
Saan sen tietysti selville kokeilemalla, mutta jos joku tietää jo valmiiksi ettei onnistu, niin olisi kiva kuulla siitä ennen turhaa yritystä.
-
Kävikin niin, että vanha komentotiedosto toimii edelleen, ja pystyy poistamaan puhelimesta tiedostot jotka kopioi tietokoneelle. touch-komennolla sinne ei voi luoda mitään, eikä kopioimalla tietokoneelta, mutta tiedoston poisto onnistuu. En ymmärrä logiikkaa, mutta voin jatkaa varmistuksia kuten tähännkin asti. Palautuksia tarvitaan niin harvoin, ettei haittaa jos ne täytyy tehdä Bluetooth-tuuppauksella lataushakemiston kautta.